۳۰ مرداد

انواع خونریزی در بارداری

انواع خونریزی در بارداری

لکه بینی در ایام باردای

این وضعیت زمانی رخ می دهد که زن حامله باشد و خود بر آبستنی خویش واقف بوده ولی باز در همان ایام عادت ماهانه ، لکه هایی در خود مشاهده نماید و یا خونریزی اندکی شبیه به عادت ماهانه را رویت کند که اصطلاحا در زبان عامیانه به آن لکه دیدن در ایام آبستنی می گویند.

انواع-خونریزی-در-بارداری

انواع-خونریزی-در-بارداری

در زندگی روزمره و قیاس تجربی این موضوع دو خصوصیت ویژه دارد ، اولا : به خاطر اینکه چنین حالتی چندان تفاوت و تمایزی با عادات ماهانه ندارد ، برای بانوان بسی مایه شبهه و تردید است که آیا حامله شده اند یا نه . ثانیا : اگر حتم بر این باشد که زن حامله است ، چنین نشانه ای حاکی از زایمانهای زودرس و یا سقط ناخواسته می باشد .

 برای اینکه از هر دو مورد خیال زنی آسوده گردد ، شایسته است که تحت کنترل پزشک قرار گرفته و به وسیله سونوگرافی مشکل و ابهام برطرف شود . این گونه شرایط و تغییرات در سه ماهه اول آبستنی مشاهده می گردد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با.دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

باداری خارج از رحم

همگان واقف به این حقیقت هستیم که محل لانه گزینی و پرورش و رشد جنین در داخل رحم مادر است . اما اگر به غیر از این اتفاق بیفتد و در مناطقی غیرمعقول همچون لوله های تخمدان ، در تخمدان ها ، در دهانه رحم و یا حتی در داخل شکم ، جنین رشد و تکامل بیابد و لانه گزینی کند ف در آن صورت به چنین حادثه ای ، نام آبستنی خارج رحمی اطلاق می شود . ئبندرت دیده شده است که آبستنی خارج رحمی موفق بوده و تا پایان نهمین ماه دوام داشته است و اگر چنین شده باشد تا ماههای سوم و چهارم خونریزی زن آبستن را می آزارد و دردهای سنگین در ناحیه شکم و کمر خود احساس می کند .

دلیل چنین حادثه ای ، عدم تعادل و سلامتی در ارگانهای تناسلی زن است ، که خود این موضوع به عواملی بستگی دارد :

  • اگر زنی به مدت طولانی عقیم و یا نازا بوده باشد .
  • اگر به یک مورد آبستنی خارج رحمی داشته باشد .
  • اگر سابقا آلت تناسلی و ارگانهای داخل رحمی دچار التهابات بوده باشد .
  • اگر در داخل رحم و یا ارگانهای تناسلی عمل جراحی انجام گرفته باشد .

در هر حال ، آبستنی خارج رحمی موضوعی است که شایع نبوده و بندرت اتفاق می افتد .

سقط جنین

اگر جنینی خودش را با شرایط خاص محیطی تطبیق ندهد و یا توان مقاومت در تحولات و شرایط خارجی نداشته باشد ، به ناچار از محل لانه گزنی خود جدا گشته و به خارج رحم سقوط خواهد کرد که به این حادثه اصطلاحا سقط جنین می گویند . گاهی نیز اتفاق می افتد که جنین تا ماهها دوام می یابد و در محل خود به تکامل و رشد خود می پردازد ولی پس از مدتی تحت شرایط خارجی قرار گرفته و و به دلایلی ساقط می شود که به این عمل نیز زایمان زودرس می گویند . یعنی جنین به زمان تکامل خود رسیده و به ناچار به بیرون خزیده است  بر اساس همین موضوع اگر جنین کمتر از ۲۸ هفته عمر داشته باشد امکان زنده نگه داشتن آن مقدور نبوده و به طور استاندارد و طبق شناخت و اعتقاد کلاسیک جنین بزرگتر از ۲۸ هقته دوام ماندن و حیات در بیرون از رحم را در صورت بروز زایمان زودرس دارد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

خونریزی غیرطبیعی  رحمی 

اندومتریوز 

بسیفلیس در بارداری 

برنامه غذایی در دوران بارداری 

پاسخ

هجده − 12 =