۲۴ دی

برداشتن رحم از طریق واژن

برداشتن رحم از طریق واژن

جراحی برداشتن رحم از طریق واژن در چه مواردی  تجویز می گردد ؟   عوارض برداشتن  رحم از طریق واژن چیست ؟  چه مراقبت هایی بعد از  عمل برداشتن رحم از طریق واژن لازم است ؟ آیا شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ؟  به شما توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید .  مهمترین  عامل  موثر در انجام  هیسترکتومی  واژینال  تحرک  رحم است  و در صورتی  که رحم  آزادانه  حرکت  نداشته باشد، نباید انجام گیرد  . انجام  هیسترکتومی  واژینال وقتی  لیگامانها  شل هستند  راحت تر است .

ملاحظات قبل از عمل

بررسی لگن  استخوانی  قبل از عمل  ضروری است .  زاویه  آرک  پوبیس باید ۹۰  درجه یا بیشتر  باشد . فاصله  بین دو  توبروزیته  بیشتر از ۱۰  سانتی  متر در اندازه  گیری با مشت  بسته است .  اندازه و شکل  لگن زن  بر افز ایش  وسعت  حوزه عمل  تاثیر دارد . در زمان انجام  جراحی  از باز کردن  بیش از حد ران  ها و ایجاد  مناطق دردناک  باید  خودداری  کرده و  از پد های  متعدد  جهت آسایش  بیمار استفاده  کرد .

برداشتن رحم از طریق واژن

برداشتن رحم از طریق واژن

آماده سازی واژن

شستشوی واژن  با بتادین  یا کلر هگزیدین – الکل  مناسب است .  مثانه باید  تخلیه شده  و کانتر  خارج شود .  نیازی  به تراشیدن  یا چیدن  موهای  پوبیس  نیست .

عمل هیسترکتومی واژینال به ترتیب  زیر صورت می گیرد :

 • بررسی مجدد تحرک  رحم  پس از بیهوشی
 • گرفتن و بریدن دور تا  دور سرویکس
 • جدا کردن  مخاط واژن  از بافت  زیرین
 • ورود به کلدوساک خلفی . اگر  مخاط واژن  در سطح اشتباهی  بریده شود  هیسترکتومی  به روش اکسترا  پریتونئال  انجام می شود .
 • بستن لیگامان  یوتروساکرال
 • ورود به فضای وزیکوواژینال ، در صورت  شناسایی  راحت رفلکشن  فضای  وزیکوواژینال
 • بستن لیگامان  کاردینال
 • بالا بردن  مثانه و بستن  شریان  رحمی و آزاد کردن رحم
 • بستن لیگامان رحمی تخمدانی  و لیگامان گرد
 • برداشتن تخمدان ها
 • بررسی هموستاز، بستن  صفاق  و مخاط  واژن و تخلیه  مثانه

هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

کنترااندیکاسیون  های اصلی  لاپاراسکوپی عبارتند از :

چسبندگی  های شدید  لگنی  و یا شکمی  در اثر جراحی  های قبلی

رحم بیش  از اندازه بزرگ

محدودیت دسترسی  به عروق  رحمی در  اثر اندازه رحم

چاقی  کنتراندیکاسیون  هیسترکتومی  لاپاراسکوپیک  نیست .  در بیماران  با BMI  بالا ،  عوارض  لاپاراتومی  بالاتر است .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 نتیجه گیری

هرگاه  عروق  از طریق  لاپاراسکوپی کلامپ  شوند ، هیسترکتومی  لاپاراسکوپیک نامیده  می شود  و هر گاه  هیچ قسمتی  از پروسیجر  از طریق  واژینال  انجام نشود  هیسترکتومی  لاپاراسکوپیک کامل  نام گذاری می گردد .

همچنین نوع نخ  مورد استفاده  بسته به نظر متخصص زنان  است .  کاربرد  بخیه  پلی  گلاکتین  دیر جذب  مصنوعی  یا بخیه  پلی  گلیکولیک  و سوزن  آتروماتیک  ارجح  است .

در صورتی که  مثانه آسیب  ببیند  ترمیم باید  بلافاصله  پس از تشخیص  صورت گیرد  و نباید  تا پایان  جراحی  به  تاخیر انداخته  شود .

در صورت ورود  به داخل رکتوم ، ترمیم  با بخیه  های قابل جذب  در یک  یا دو لایه  انجام گرفته  و لازم است  شستشوی فراوان صورت گیرد .

علت ایجاد  خونریزی ،  ناتوانی در بستن دقیق  عروق بزرگ  یا خونریزی  از کاف واژن  یا جدا  شدن از بخیه  های  قبلی، یا کنده  شدن بافت ،  قبل از کلامپ  کردن است .  استفاده از گره  های چهار گوش  و همچنین  تکنیک های  مناسب  گره زدن  از اکثر موارد  خونریزی جلوگیری می کند .

بعد از هیسترکتومی واژینال  بدون  عارضه  نیازی به درناژ نیست  و نباید  درناژ  بیش از  ۲۴ ساعت انجام شود .  در صورت عدم  تحمل درد  یا اضطراب  بیمار  قرار  دادن  یک کانتر  فولی ۱۶ اینچ  ضروری است . در ۲۴ ساعت  اول بعد  از عمل رژیم  مایعات  و بعد از  آن یک  رژیم معمولی  مناسب است .

در صورتی  که متخصص زنانی که انتخاب می کنید در زمینه لاپاراسکوپی تخصص بالایی داشته باشد  نتایج  برای  شما  بدون عوارض می باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی

پاسخ

15 + 12 =