۰۲ تیر

دیابت بارداری خطرناک است ؟

دیابت بارداری خطرناک است ؟

اختلالات متابولیکی و اندوکرینی که حاملگی را عارضه دار می کند نیاز به مراقبت دقیق دارد تا اینکه سبب بهبود سلامت مادر و جنین شده و منجر به نتایج مطلوب بارداری گردد . دیابت ملیتوس به عنوان شایعتریت بیماری اندوکرین همراه با بارداری است . گرچه استفراغ شدید و بیماری های تیروئید بندرت در بارداری روی می دهند اما نیاز به درمان و مراقبت دقیق دارند . فنیل کتونوری یک خطای متابولیکی مادرزادی است اما به عنوان یک بیماری جدید مرتبط با سن حاملگی مطرح می گردد و به طور شاخص و موثری بر نتایج بارداری تاثیر می گذارد . مراقبت موثر از فردی که مبتلا به اختلالات اندوکرینی و متابولیکی است و نوزاد وی یک موضوع بحث برانگیز است . گرچه این مراقبتها نیازمندیهای خاص مرتبط با این بیماری ها هستند ولی فردی که مبتلا به اختلالات متابولیکی و اندوکرینی است ، نیازمندیها و نگرانیهای مرتبط با یک حاملگی طبیعی را تجربه می کند . هدف اصلی از مراقبتهای پرستاری بدست آوردن نتایج مطلوب برای فرد حامله و جنین وی است .

دیابت-بارداری

دیابت-بارداری

دیابت در بارداری را جدی بگیرید !

مرگ و میر پری ناتال مرتبط با حاملگی هایی که فرد مبتلا به دیابت است و به نحو مطلوبی بیماری وی تحت کنترل و درمان می باشد ، شبیه حاملگی های طبیعی است .

کلید رسیدن به نتایج مطلوب بارداری شامل کنترل دقیق قند خون مادر قبل از بارداری و در تمام طول بارداری است . در نتیجه در فرد مبتلا به دیابت تاکید زیاد و خاص بر مشاوره قبل از بارداری وی شده است . حاملگی که با دیابت عارضه دار می شود ، هنوز به عنوان یک حاملگی پرخطر در نظر گرفته می شود ، در صورتی که توسط تیم درمانی به خوبی اداره شود ، می تواند منجر به نتایج مطلوب بارداری گردد . این تیم شامل متخصصین مامایی ، دیابت ، چشم ، کلیه ، نوزادان ، تغذیه و پرستاران و کارمندان اجتماعی است . نتایج مطلوب نیازمند همکاری فرد حامله و خانواده وی است . بهتر است که قبل از بارداری فرد و خانواده وی مورد مشاوره قرار گیرند .

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علت ایجاد دیابت چیست ؟

دیابت ممکن است به علت نقص در ترشح انسولین یا عملکرد نامناسب انسولین در بافت های هدف ، در یک یا چندین نقطه در مسیر متابولیک روی می دهد . هر دو شرای فوق معمولا در فرد مبتلا به دیابت وجود دارد و این موضوع که کدامیک به عنوان علت اصلی این اختلال می باشد ، نامشخص است .

انواع دیابت

سیستم تقسیم بندی حاضر شامل چهاردسته است :

  1. دیابت نوع اول : که وابسته به انسولین نیز خوانده می شود .
  2. دیابت نوع دوم : که مقاوم به انسولین بوده
  3. دیابت ناشی از عفونت یا دارو
  4. دیابت بارداری یا GDM

شیوع دیابت در بارداری

تقریبا ۷/۸ درصد زنان بالای ۲۰ سال دیابت دارند و تقریبا ۷-۴ درصد این افراد دچار بیماری دیابت یا دیابت پیشرفته در بارداری می شوند . اکثریت افرادی که قبل از بارداری دیابت دارند ( ۶۵ درصد ) از نوع دوم می باشد .

دیابت بارداری چیست ؟

دیابت بارداری درجه از عدم تحمل گلوکز است که شروع آن در بارداری می باشد . این تعریف مختص این موضوع است که برای درمان از انسولین استفاده شده یا نه یا دیابت بعد از بارداری ادامه دارد یا خیر ؟ ممکن است که این عدم تحمل به گلوکز قبل از حاملگی وجود داشته باشد . افرادی که دیابت حاملگی برای آنان تشخیص داده می شود باید شش هفته یا بیشتر بعد از زایمان تحت بررسی جهت این بیماری قرار گیرد .

عوارض دیابت بارداری برای مادر و جنین

گرچه مورییدیته و مرگ و میر مادر به طور شاخصی بهبود یافته است اما فرد حامله مبتلا به دیابت در معرض خطرات و مشکلاتی در طول بارداری خود است:

  • کنترل ضعیف گلیسمی در زمان لقاح و هفته های اول بارداری منجر به سقط می گردد . افرادی که کنترل خوبی در مورد گلیسمی خود در زمان لقاح و سه ماهه اول بارداری دارند ، تفاوتی از جهت میزان سقط با افرادی که مبتلا به دیابت نیستند ، ندارند .
  • کنترل ضعیف گلیسمی در مراحل بعدی حاملگی بویژه در افرادی که مشکلات عروقی ندارند ، سبب ماکروزومی جنین می شود . ماکروزومی در ۲۵-۲۰ درصد موارد در بارداری های مرتبط با دیابت اتفاق می افتد .

پاسخ

یک × 5 =