۱۵ اردیبهشت

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی که همان ویروس hpv  می باشد. امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده است . در این میان زنان بیشترین آمار ابتلا را به خود اختصاص داده اند. زیرا بدن آن ها در برابر این ویروس مقاوم نبوده و راحت تر از مردان به این زگیل تناسلی مبتلا می شوند.

در ادامه دکتر اعظم السادات مهدوی جراح و متخصص زنان و زایمان در شمال تهران، در خصوص راه های انتقال این ویروس توضیح خواهند داد.

راه-های-انتقال-زگیل-تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

شایع ترین روش انتقال زگیل تناسلی ، در اکثر مواقع رابطه جنسی می باشد. در مواردی نادر در صورتی که در سونا و استخر بدون آن که حوله بر روی زمین و یا صندلی قرار داده شود، ممکن است باعث انتقال این بیماری شود.

اما داخل استخر و در زمان شنا کردن هیچ وقت این زگیل منتقل و منتشر نمی شود.

اما در صورتی که در چنین مکان هایی بدون استفاده از حوله و یا ریزانداز بنشینید، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد.

طبق بررسی های انجام شده، مشخص شده است که این ویروس به شدت مسری است و باید در زمان استفاده از استخر، سونا، وسایل ورزشی و مواردی که ممکن است باعث انتقال زگیل تناسلی شود، باید دقت کرده و مراقب بود تا به این ویروس آلوده نشوید.

زیرا برخی از این زگیل ها از طریق پوست آلوده منتقل می شود.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی قابل درمان است . اما دکتر اعظم السادات مهدوی در خصوص درمان زگیل تناسلی این گونه بیان می کنند که ممکن است بعد از گذشت یک الی دو سال از درمان اولیه زگیل تناسلی، سیستم ایمنی بدن قوی شود و این بیماری از بدن محو شود و فرد به طور کامل درمان شود.

تشخیص زگیل تناسلی

از متداول ترین روش تشخیص زگیل تناسلی که متخصص زنان توصیه می کند، تست پاپ اسمیر می باشد . در این روش تشخیصی از دهانه رحم آزمایش انجام می شود تا نوع ویروس hpv مشخص شود. زیرا برخی از زگیل های تناسلی سرطان رحم را ایجاد می کند.

در صورتی که پاسخ تست پاپ اسمیر برای سرطان دهانه رحم مثبت باشد، درمان های خاصی شروع می شود.

تزریق واکسن گارداسیل 

خوشبختانه روشی به منظور پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به این ویروس وجود دارد که ویروس گارداسیل می باشد و حتی دختران مجرد نیز می توانند قبل از وارد شدن به یک رابطه جدی و دائمی می توانند این واکسن را تزریق نمایند.

این واکسن دارای چهار نوع است که سیروتیک به ویروس ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ و ۱۸ می باشد که حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد ویروس hpv را تشکیل می دهد

یکی از مزایای تزریق واکسن گارداسیل این است که از ابتلا به زگیل تناسلی و سپس سرطان رحم پیشگیری می کند.

آیا واکسن گارداسیل به مردان هم تزریق می شود؟

تزریق واکسن گارداسیل نیز در مردان ضروری است. زیرا از ابتلا به ویروس های جدی تر و high risk پیشگیری می کند.

محدودیت های تزریق  واکس گارداسیل

تا کنون هیچ محدودیتی در خصوص تزریق واکسن گارداسیل بیان نکرده اند. با این حال تزریق این واکسن برای خانم های باردار و افرادی که دارای بیماری هایی مانند ایدز هستند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، توصیه نمی شود.

همچنین در افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری خاصی، به مدت طولانی کورتون مصرف کرده است، به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن واکسن گارداسیل تجویز نمی شود.

تمامی افرادی که می خواهند واکسن گارداسیل را تزریق نمایند، باید بعد از بررسی ها و تجویز متخصص زنان این اقدام را انجام دهند.

آیا امکان انتقال به شریک جنسی وجود دارد؟

پاسخ متخصص زنان به این سوال ، بله می باشد. ممکن است به دلیل صعیف بودن سیستم ایمنی ضعیف همسر این ویروس منتقل گردد.

زگیل تناسلی و ابتلا به سرطان

ایا این نوع از زگیل تناسلی که ایجاد شده است، حتما باعث ایجاد و ابتلا به سرطان می شود یا خیر؟

زیرا انواع خاصی از زگیل های تناسلی هستند که باعث ایجاد سرطان می شوند. که آن نوع از ویروس و زگیل های تناسلی که سبب سرطان می شود، را ویروس هایHigh risk  گفته می شود.

برای شناخت نوع زگیل تناسلی، باید آزمایش های خاصی را انجام داد تا نوع ویروس مشخص شود.

به منظور پیشگیری از عوارض جدی تر ، افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند، باید به طور مرتب و سالیانه به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. در این مراجعات به متخصص زنان، دهانه رحم را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.

همچنین تست پاپ اسمیر انجام می دهند.

 دکتر اعظم السادات مهدوی جراح و متخصص زنان و زایمان در شمال تهران، در خصوص راه های انتقال این ویروس توضیح خواهند داد.جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

در صورتی که تغییرات خاصی در این ناحیه بروز کرد که باعث بروز سرطان می شود، را با اقدامات درمانی خاص، این عارضه درمان شود.

سخن آخر

در صورت مشاهده علائم اولیه زگیل تناسلی به جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا از ابتلا به بیماری و عوارض جدی تر پیشگیری شود.

پاسخ

هفده + یازده =