۱۹ فروردین

زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین چگونه است ؟ سزارین نوعی عمل جراحی است که در آن با برش دادن بخشی از پوست شکم، رحم باز شده و بعد از اینکه مادر تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد یا از ناحیه کمر بی حس می شود، جنین به دنیا می آید. شیوه زایمان سزارین به صورت بریدن جداره شکم (لاپاراتومی) و جداره رحم (هیستروکتومی) می باشد. در صورتی که هیستروکتومی برای بار اول انجام شود سزارین را اولیه، و در صورتی که برای بار دوم یا چندم انجام شود، سزارین را ثانویه می نامند.

در صورتی که این عمل در زمان زایمان سزارین صورت گیرد، با عنوان هیستروکتومی سزارین و در صورتی که مدت کوتاهی پس از زایمان طبیعی انجام شود، هیستروکتومی پس از زایمان نامیده می شود. بسیاری افراد برای اینکه دردی در هنگام زایمان نداشته باشند به سراغ این جراحی می روند. بعد از زایمان سزارین، فرد دچار درد و ناراحتی می شود.

طی سال های اخیر میزان زایمان سزارین افزایش یافته و کسب اطلاعاتی در این زمینه و مراقبت های بعد از آن می تواند بسیار مفید باشد.

زایمان سزارین

زایمان سزارین

علل زایمان سزارین

 1. روشی بی خطر

پیشرفت پزشکی و تکنولوژی باعث شده زایمان سزارین خطری برای مادر و جنین به وجود نیاورد . در گذشته به دلیل کمبود امکانات از جمله عدم بیهوشی در طی زایمان ، مشکلات در انتقال خون و استفاده از آنتی بیوتیک ها خطراتی برای مادر و نوزاد داشت. امروزه این خطرات با وجود جراحی سزارین وجود ندارد . این جراحی باید با تجویز و دستور پزشک متخصص زنان انجام شود و تنها انتخاب فرد در آن دخیل نباشد . همچنین در موارد خاصی که برای مادر و جنین خطرناک است زایمان به روش سزارین انجام می شود.

 1. دارای فوایدی برای جنین است

در زایمان طبیعی فشار به سر نوزاد وارد می شود که در مواردی که سر نوزاد بزرگتر از لگن مادر باشد این فشار باعث بروز عوارض و مشکلاتی می شود. در زایمان سزارین فشاری به سر جنین وارد نمی شود و نوزاد بدون هیچ مشکلی متولد می شود.

 1. موارد اورژانسی

در برخی موارد زایمان طبیعی منجر به زایمان سزارین می شود که غیر قابل پیش بینی می باشد و به صورت اورژانسی پیش می آید. این موارد شامل چسبندگی جفت ، کاهش ضربان قلب جنین می باشد . با زایمان سزارین ،از خونریزی ناشی از عارضه چسبندگی جفت جلوگیری شده و جان جنین و مادر را نجات می دهد.

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام میشود

عواملی که زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند

 1. کاهش ضربان قلب جنین
 2. جدا شدن جفت
 3. افزایش فشار خون مادر
 4. تغییر غیر طبیعی موقعیت جنین در شکم مادر
 5. بزرگی سر نوزاد نسبت به لگن مادر
 6. مشکلاتی در بند ناف و جفت
 7. نارس یا دیررس بودن رشد جنین
 8. جنین مبتلا به RH خون
 9. چند قلویی جنین
 10. سابقه سزارین در زایمان قبلی
 11. چسبندگی جفت

 سزارین نوعی عمل جراحی است که در آن با برش دادن بخشی از پوست شکم، رحم باز شده و بعد از اینکه مادر تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد یا از ناحیه کمر بی حس می شود، جنین به دنیا می آید. دکتر اعظم السادات مهدوی جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ نازایی و لاپاراسکوپی از فرانسه ، از روش های نوینی برای این جراحی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۰۲۱۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

فواید زایمان سزارین

 1. از لحاظ روحی برای مادر مناسب می باشد و از آنجائیکه زمان دقیق زایمان را می داند دیگر دچار استرس و اضطراب نمی شود عوارض کمتری مانند استرس و اضطراب دارد.
 2. برخلاف زایمان طبیعی که غیر قابل پیش بینی می باشد این زایمان امکان برنامه ریزی برای نگهداری از نوزاد متولد شده را به مادر می دهد.
 3. در افرادی که سابقه زایمان سزارین داشته اند خونریزی کمتری را نسبت به افرادی که این نوع زایمان را نداشته اند دارند.
 4. سزارین بر طبق برنامه عوارض کمتری را نسبت به سزارین اورژانسی دارد.

مراقبت های قبل از سزارین

در سزارین برنامه ریزی شده، انجام عملیات زیر به بیمار توصیه می شود:

 • در صورت اضطراب بیش از حد، برای مادر شب قبل از جراحی یک داروی آرام بخش تجویز می شود.
 • از ۸ ساعت قبل از عمل، خوردن متوقف می شود. بهتر است از نوشیدن مایعات نیز پرهیز کنید.
 • روز قبل از جراحی بهتر است به دلیل جلوگیری از عفونت و دشواری در استحمام پس از جراحی، حمام کنید.
 • به دلیل تخفیف درد های بعد از جراحی و دشواری در اجابت مزاج، بهتر است روز قبل از سزارین دفع مدفوع صورت گیرد.
 • به دلیل چک کردن وضعیت تنفسی بیمار حین سزارین از طریق رنگ ناخن ها، بهتر است که در روز قبل از جراحی لاک از روی ناخن پاک گردد.
 • هرگونه زیرآلات از جمله النگو، انگشتر، گیره سر و اجسام فلزی، را قبل از جراحی سزارین در آورید.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

مراقبت های بعد از سزارین

پس از زایمان مسائل و مشکلات بسیاری وجود داشته که نیاز است مادر خودش را با آنها وفق دهد. در زایمان سزارین این مشکلات سخت تر و بیشتر می شود. چندین هفته  یا حتی بیشتر زمان می برد تا مادر به طور کامل بهبود یابد.

۱- خونریزی

با اینکه زایمان سزارین پارگی واژن را ایجاد نمی کند و باید خونریزی کمتری را به وجود آورد، ولی همچنان خونریزی از واژن به دلیل جدا شدن جفت که به دیواره رحم چسبیده بود، کاملاً طبیعی است. به هیچ عنوان تا ۶ هفته از تامپون استفاده نکرده و از پد های بهداشتی مخصوص استفاده کنید.

در صورتی که به مدت یک ساعت خونریزی فراوان و غیر طبیعی و خیلی بیشتر از زمان پریود بود، حتماً پرستار و یا پزشک خود را در جریان بگذارید. خونریزی کم کم خفیف شده و رنگ آن تیره شده و در نهایت به ترشحات عادی تبدیل می شود و در برخی موارد نهایتاً تا ۱۰ تا ۱۴ روز برطرف می گردد. ولی گاهی تا هفته ها ادامه می یابد. در صورتی که خونریزی کاهش نیافته و حتی افزایش یابد، یا تجربه درد رحمی دارید، به پزشک اطلاع دهید.

۲- احساس درد

در چند روز اول در صورت تجویز پزشک می توان برای تسکین درد، از آرام بخش و مسکن استفاده شود. ممکن است تا بهبود کامل محل بخیه ها هنگام سرفه کردن، خندیدن، دوش گرفتن و بلند شدن و نشستن با درد مواجه شوید.

در صورتی که به نوزاد شیر می دهید، برای مصرف هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

۳- مراقبت از زخم

زخم سزارین معمولاً زیر خط بیکینی واقع می باشد. گاهی به دلیل درد هنگام کشیدن بخیه، از بخیه های جذب شونده استفاده می شود و با یک تکه پارچه مخصوص ضد آب محل بخیه را می پوشانند و می توان به راحتی استحمام کرد.

پس از جدا کردن پارچه مخصوص می توانید ناحیه اطراف بخیه را به آرامی با آب شسته و با یک حوله تمیز و عاری از باکتری خشک کرد. بهتر است که محل بخیه را باز گذاشته و بگذارید با هوا خشک شود. برخی کبودی ها و احساس درد ملایم در اطراف ناحیه بخیه طبیعی می باشد. بی حسی و خارش نیز طبیعی بوده و تا مدت زمان زیادی پس از جراحی ادامه می یابد.

از لباس های نازک و پنبه ای استفاده کنید و روی زخم فشار وارد نکنید.

شش تا ده هفته زمان می برد تا علائم به طور کامل رفع گردد.

موربیدیته ی تب دار پس از سزارین بسیار شایع است. پزشک جهت جلوگیری از عفونت، مصرف آنتی بیتویک یا تزریق پنی سیلین یا سفازولین را تجویز می کند. ولی در صورت حساسیت به دارو های فوق می توان از کلیندامایسین نیز استفاده کرد.

http://raisingchildren.net.au/articles/after_caesarean.html#physical

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی

One thought on “زایمان سزارین

 1. زهرا - دی ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۹ ب.ظ

  سلام دکتر من ۵ سال پیش در کنار شما زایمان سزارین داشتم بعد از ۵ سال تلاش برای بارداری وقتی ویدئو هاتون رو می بینم واقعا کیف می کنم .

  پاسخ

پاسخ

5 × سه =