08 آوریل

زایمان سزارین

زایمان سزارین

سزارین نوعی عمل جراحی است که در آن با برش دادن بخشی از پوست شکم، رحم باز شده و بعد از اینکه مادر تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد یا از ناحیه کمر بی حس می شود، جنینش به دنیا می آید.. این زایمان برای مواردی با تجویز پزشک انجام می شود. بسیاری افراد برای اینکه دردی در هنگام زایان نداشته باشند به سراغ این جراحی می روند. بعد از زایمان فرد دچار درد و ناراحتی می شود.

سزارین

علل زایمان سزارین

 1. روشی بی خطر

پیشرفت پزشکی و تکنولوژی باعث شده زایمان سزارین خطری برای مادر و جنین به وجود نیاورد . در گذشته به دلیل کمبود امکانات از جمله  عدم بیهوشی در طی زایمان ، مشکلات در انتقال خون و استفاده از آنتی بیوتیک ها خطراتی برای مادر و نوزاد داشت. امروزه این خطرات با وجود جراحی سزارین وجود ندارد . این جراحی باید با تجویز و دستور پزشک متخصص زنان انجام شود و تنها انتخاب فرد در آن دخیل نباشد . همچنین در موارد خاصی که برای مادر و جنین خطرناک است زایمان به روش سزارین انجام می شود.

 1. دارای فوایدی برای جنین است

در زایمان طبیعی فشار به سر نوزاد وارد می شود که در مواردی که سر نوزاد بزرگتر از لگن مادر باشد این فشار باعث بروز عوارض و مشکلاتی می شود. در زایمان سزارین فشاری به سر جنین وارد نمی شود و نوزاد بدون هیچ مشکلی متولد می شود.

 1. موارد اورژانسی

در برخی موارد زایمان طبیعی منجر به زایمان سزارین می شود که غیر قابل پیش بینی می باشد و به صورت اورژانسی پیش می آید. این موارد شامل چسبندگی جفت ، کاهش ضربان قلب جنین می باشد . با زایمان سزارین ،از خونریزی ناشی از عارضه چسبندگی جفت جلوگیری شده و جان جنین و مادر را نجات می دهد.

عواملی که زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند

 1. کاهش ضربان قلب جنین
 2. جدا شدن جفت
 3. افزایش فشار خون مادر
 4. تغییر غیر طبیعی موقعیت جنین در شکم مادر
 5. بزرگی سر نوزاد نسبت به لگن مادر
 6. مشکلاتی در بند ناف و جفت
 7. نارس یا دیررس بودن رشد جنین
 8. جنین مبتلا به RH خون
 9. چند قلویی جنین
 10. سابقه سزارین در زایمان قبلی
 11. چسبندگی جفت

فواید زایمان سزارین

 1. از لحاظ روحی برای مادر مناسب می باشد و از آنجائیکه زمان دقیق زایمان را می داند دیگر دچار استرس و اضطراب نمی شود عوارض کمتری مانند استرس و اضطراب دارد.
 2. برخلاف زایمان طبیعی که غیر قابل پیش بینی می باشد این زایمان امکان برنامه ریزی برای نگهداری از نوزاد متولد شده را به مادر می دهد.
 3. در افرادی که سابقه زایمان سزارین داشته اند خونریزی کمتری را نسبت به افرادی که این نوع زایمان را نداشته اند دارند.
 4. سزارین بر طبق برنامه عوارض کمتری را نسبت به سزارین اورژانسی دارد.

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی

پاسخ

پنج × سه =