26 مارس

زن تا چه سنی باردار می شود ؟

زن تا چه سنی باردار می شود ؟

زن تا چه سنی باردار می شود ؟ این سوال خیلی از مراجعین به مطب دکتر اعظم السادات مهدوی است، باید گفت  سن زن و کاهش ذخیره تخمدانی با یکدیگر ارتباط دارند و باید به ان توجه داشته باشید .  با افزایش سن  قدرت باروری زن ضعیف می شود ، اگر شما هم اطلاع کافی در این زمنیه ندارید  ادامه مطلب را مطالعه کنید.

زن تا چه سنی باردار می شود ؟

زن تا چه سنی باردار می شود ؟

کاهش توانایی  لقاح

ارتباط بین  کاهش باروری  و بالا رفتن  سن زن،  ثابت شده است .شروع کاهش  باروری  در اوایل  دهه 30  زندگی  و تسریع  آن در اواخر  دهه30 و اوایل  دهه 40  زندگی است .

قوی ترین  عامل تعیین  کننده موفقیت  تولید مثل  در سیکل  های خود به خودی ، سن  تقویمی فرد است .  زیرا سن،  وضعیت ذخیره تخمدانی  را پیشگویی  می کند .  با این وجود،  سن به تنهایی  علت ناباروری  محسوب نمی شود .

اوج باروری  زنان در سن 20 سالگی  بوده  و بعد از  32 سال  کاهش می یابد . کاهش یدید  بعد از  37 سال بوده  و  یعد از 45  سال باروری  نادر است .

میزان حاملگی  تا یک سال  بعد از تلقیح  مایع منی  در زنان  زیر 31  سال 74  درصد ، 31-35 سال 62 درصد و بالای  35 سال 54  درصد است .

پیری  تقویمی آندومتر با افزایش سن  رخ می دهد . پیری تولید  مثلی به دلیل  کاهش ذخیره  فولیکول  های  پریموردیال  است .  این فولیکول  ها در دوران جنینی  تولید  و در منوپوز  به صفر می رسند .

سقط خود به خود

خطر سقط خود به خود  در زنان مسن  تر افزایش  می یابد . کمترین  درصد سقط  در سنین  20-24  ساتلگی  و بیشترین ان  در سنین  بالای 45 سال  است . 22 درصد  از کل  حاملگی ها  قبل از تشخیص  بالینی سقط می شوند .

افزایش سن  همراه با اختلالتی  در دوک  میوزی  اوویست است که سبب  بروز خطا  در چیدمان  کروموزوم  ها می شود  و مواد  آنوپلوئیدی را افزایش می دهد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

ذخیره تخمدانی ovarian Reserve

به سایز  فولیکول  های ابتدایی  بدون رشد (در حال استراحت)  در تخمدان  ها ذخیره  تخمدانی گفته می شود . که به  ترتیب  تعداد فولیکول  های در حال رشد  و کیفیت  یا توانایی  باروری اووسیت های موجود  در فولیکول  ها را تعیین می کند . ذخیره تخمدانی  بیشتر کمیت اوویست را مشخص  می کنند  و نه کیفیت آنرا.

بهتر است ذخیره  تخمدانی  برای تعیین  میزان پاسخ تخمدان  به دوز های  فارماکولوژیک گنادوتروپین  های خارجی  به کار رود .

بر  خلاف  سن ، نتایج تست  های ذخیره  تخمدانی ،در پیشگویی  نتایج بارداری ضعیف هستند .

خلاصه مطلب

در اخر می توان به عنوان خلاصه ای از مطالب بیان کنیم ،  سن زن و  کاهش ذخیره تخمدانی با یکدیگر ارتباط دارند .بهتر است تا  افراد به سن باروری خود توجه داشته باشند  تا در سال های بعد دچار مشکلات ناباروری نشوند . دکتر اعظم اسلدات مهدوی متخصص زنان  در زمنیه درمان ناباروری از تجربه بسیار بالایی برخوردار هستندف شما می توانید  با شماره 22742263    تماس بگیرید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

پاسخ

پانزده + هفت =