۰۶ خرداد

سیفیلیس در بارداری

سیفیلیس در بارداری

در این مقاله به بررسی مسائلی به شرح ذیل می پردازیم:

  • سیفلیس عصبی
  •  بیماری سیفلیس
  • آزمایش سیفلیس
  • ایا سیفلیس قابل درمان است
  • سیفلیس در بارداری
  • جوشهای سفلیس
سیفلیس از راههای مختلف جنین را مبتلا می کند و اسپیروکت های از جفت عبور کرده و باعث عفونت مادرزادی می شود. دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی برای اینگونه موارد مشاوره بارداری را توصیه می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

سیفلیس عصبی

بیماری سیفیلیس یکی از مسائل عمده مادر و جنین است . شیوع این بیماری در بارداری ۸٫۵ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار مورد است . میزان ابتلا به سیفلیس اولیه و ثانویه در سال ۲۰۱۲ در میان زنان ۹درصد در هر صد هزار نفر بوده است بهر حال این بیماری به صورت معضل مهم سلامت جهانی باقی مانده است و بسیاری از کشورها شمار بالایی از عفونت های جدید را گزارش می کنند.

مراحل سیفیلیس در بارداری

عامل این بیماری ترپونما پالیدوم است . خراشیدگی های مخاط واژن مسیر ورود اسپیروکت است. عواملی همچون اورسیون ، پرخونی ، شکنندگی سرویکس ، خطر انتقال را بیشتر می کند . مراحل اولیه سیفیلیس شامل سیفیلیس اولیه ، ثانویه و نهفته زودرس با بالاترین حد خود بوده و میزان انتقال ۳۰-۵۰ درصد است در حالی که در مراحل دیررس کمتر بوده است.

آیا سیفلیس در بارداری به جنین منتقل می شود؟

سیفلیس از راههای مختلف جنین را مبتلا می کند و اسپیروکت های از جفت عبور کرده و باعث عفونت مادرزادی می شود.

سیفیلیس در بارداری

سیفیلیس در بارداری

علت سیفلیس در بارداری

بالا بودن سیفلیس در مادر را به عواملی شامل:
• سوء مصرف مواد مخدر خصوصا کراک کوکائین
• غربالگری
• مراقبت ناکافی پیش از تولد
• شکست درمانی
• عفونت مجدد

عوارض سیفلیس

در صورتی که بیماری به جنین منتقل شود و نوزاد با این اختلال متولد شود دچار اختلالاتی نظیر زردی همراه با لکه های پوستی یا پتشی ، رینیت ، پنومونی ، نفروزیس یا درگیری استخوان های بلند می شود. این بیماری قبل از زایمان می تواند منجر به زایمان زودرس ، مرگ جنین و عفونت نوزادی شود. عفونت جنین در هر مرحله ای از سیفلیس مادری دیده مشاهده می شود.

علائم سیفلیس در زنان

علائم این بیماری بستگی به مرحله آن دارد :
۱٫ سیفلیس اولیه
این ضایعه معمولا بدون درد با لبه های برجسته ، قرمز رنگ و سفت و قاعده ای رنگ است. بهبودی این ضایعه حتی بدون درمان طی ۲-۸ هفته دیده می شود.
۲٫ سیفلیس ثانویه
زمانی است که اسپیروکت ها منتشر شده و چندین ارگان را آلوده کرده است . علائم ۴-۱۰ هفته بعد از شانکر دیده می شود. و در ۹۰ درصد زنان شامل اختلالات پوستی است . علائمی مانند تب ، احساس ناخوشی ، بی اشتهایی ، سردرد ، میالژی در اکثر موارد دیده می شود. اختلالات مغزی ، نخاعی در ۴۰% بیماران وجود داشته ، ولی تنها ۱-۲ درصد آنان دچار مننژیت آسپتیک می شوند.
۳٫ سیفلیس تاخیری
در صورتی که سیفلیس اولیه یا ثاویه درمان نشود این نوع ایجاد می شود که مشخصه این بیماری یمثبت بودن تست سرولوژیک و از بین بردن تظاهرات بالینی است . سیفلیس تاخیری زودرس بیماری نهفته ای است که طی ۱۲ ماه گذشته ایجاد شده است . اگر تشخیص بعد از ۱۲ ماه باشد یا از نوع سیفلیس تاخیری دیرس یا با مدت نامشخص است . سیفلیس دیرس یک بیماری با پیشرفت تدریجی است که تمام اعضاء را گرفتار نموده و بندرت در زنان سنین باروری دیده می شود.

تشخیص سیفیلیس

در ایالات متحده برای پیشگیری از این اختلال همه زنان باردار را به منظور درمان و پیشگیری از عفونت مادرزادی از نظر ابتلا به سیفلیس غربال می کنند . هم اکنون آزمایش در همه ایالت ها از نظر قانونی اجباری است و باید در اولین معاینه پیش از تولد صورت گیرد. در جمعیت هایی که در آنها شیوع سیفلیس بالاست آزمایش سرم شناسی باید در دوره سه ماهه بارداری و مجددا در زمان زایمان صورت گیرد. تشخیص قطعی لکه های مراحل اولیه با استفاده از بررسی محیط تاریک و رنگ آمیزی مستقیم پادتن ایمنوفلورسانس ترشحات لکه صورت می گیرد.

مطالب مرتبط با این مقاله :

لاپاراسکوپی در بارداری

لاپاراسکوپی و بارداری

امکان بارداری بعد از لاپاراسکوپی

پاسخ

دو × 5 =