05 آگوست

لاپاراسکوپی در درمان نازایی

لاپاراسکوپی در درمان نازایی

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روش های درمان برای نازایی افزایش یافته است. افراد برای انتخاب روش درمان به میزان درصد موفقیت، هزینه درمان، روش هایی با کمترین خطر و عوارض توجه می کنند. چیزی که باید به آن توجه شود اینست که ناباروری به موقع تشخیص داده شود این مساله ای است که معمولا افراد به آن بی توجه می باشند. زیرا با استفاده از تشخیص زودهنگام می توان از روش های ساده و هزینه کمتر ، نازایی را که به صورت خفیف تری می باشد درمان کرد.

لاپاراسکوپی-در-درمان-نازایی

لاپاراسکوپی-در-درمان-نازایی

نقش لاپاراسکوپی در درمان نازایی

جراحی لاپاراسکوپی به عنوان روش تشخیص و درمان بیماری های رحم  می باشد. کاربرد دیگر لاپاراسکوپی کمک به تشخیص و درمان نازایی می باشد. لاپاراسکوپی در فرآیند آنالیز اسپرم، بررسی تخمدان ها و مراحل تخمک گذاری صورت می گیرد. در صورتی که لاپاراسکوپی در مراحل ابتدایی ارزیابی باشد بهترین روش برای درمان ناباروری می باشد. وقتی ناباروری در مراحل پیشرفته تر باشد از جمله اختلالات تخمک گذاری لاپاراسکوپی کمکی به درمان نمی کند . لاپاراسکوپی می تواند با درمان اختلالات آندومتریوز، بیماری التهابی لگن و دردهای لگنی به درمان نازایی کمک کند. همچنین قابلیت انجام همزمان با جراحی دیگری مانند  هیستروسکوپی را دارد. جراحی لاپاراسکوپی با ایجاد برش های کمی در ناحیه زیر ناف انجام می شود. ابزاری که وارد شکم می شود لوله مانند بوده و دارای سر تلسکوپی می باشد که از مناطق مورد بررسی عکس می گیرد. این جراحی نسبت به جراحی لاپارامی کمتر زمان برده و به دلیل ایجاد برش های کمتری سریع تر بهبود می یابد.

نحوه انجام لاپاراسکوپی برای نازایی

در ابتدا جراح از سلامت رحم و اعضای شکمی با انجام بررسی هایی اطمینان کسب می کند . برای بررسی دقیق شکل و سایز و رنگ اندام های های تولید مثل با تزریق ماده رنگی به درون لوله های فالوپ انجام می شود. این کار بدین جهت است که از باز یا بسته بودن لوله های فالوپ اطمینان حاصل شود. جراح با بررسی اعضای شکمی و لگن پی به وجود مشکلاتی نظیر کیست، فیبروئید، بافت های اسکار، چسبندگی لوله ها رحمی، مشکلات آندومتریوزها پی ببرد. در مواردی از بافت رحم نمونه برداری می شود تا در محیط آزمایشگاه به بررسی دقیق تر آن بپردازند. مواردی دیگری نیز از لاپاراسکوپی می توان تشخیص داد از جمله تشخیص بارداری خارج رحمی که به عنوان بارداری غیر عادی می باشد در لوله های فالوپ دیده می شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

پاسخ

چهار − دو =