۱۳ مهر

لاپاراسکوپی در زنان

لاپاراسکوپی در زنان

لاپاراسکوپی در زنان نوعی روش جراحی بدون خطر و با کمترین عوارض می باشد. این روش مدرن که از ۳۰ سال پیش وارد عرصه پزشکی شده است برای تشخیص و درمان بیماری های زنان مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجائیکه افراد بخصوص زنان نگران عوارض جراحی  در اثر برش های عمیق در بدن ( بخصوص نواحی حساس مانند رحم ) هستند بهترین روش درمان بدون برش به وسیله لاپاراسکوپی امکان پذیر می باشد. در این جراحی بدون باز کردن شکم و تنها با ایجاد سوراخ داخل اعضای شکمی ازجمله رحم قابل بررسی و مشاهده می باشد .

اهداف لاپاراسکوپی در زنان

 1. تشخیص

قبل از درمان بیماری باید آن را تشخیص داد . هدف اولیه لاپاراسکوپی تشخیص اختلال در عضو بیمار می باشد.

 1. درمان

لاپاراسکوپی تنها روشی است که پس از تشخیص بیماری در اعضای شکم برای درمان آن جراحی انجام می شود.

فواید لاپاراسکوپی در زنان

 1. از آنجائیکه هیچ گونه برشی در این جراحی زده نمی شود و سوراخ های کوچکی به قطر نیم یا یک سانتی متر در شکم ایجاد می شود زخمی که ایجاد می شود به سرعت بهبود می یابد و از نظر ظاهری مشکلی ایجاد نمی کند.
 2. یکی از عوارض جراحی باز ایجاد چسبندگی بعد از عمل می باشد.زیرا در طی عمل به دلیل برش هایی که در شکم زده می شود هوا به داخل ان راه پیدا کرده و موجب چسبندگی در محل جراحی میشود . این موضوع در لاپاراسکوپی در زنان وجود ندارد.
 3. درد و ناراحتی در حین جراحی و بعد از آن یکی دیگر از مواردی است که برای فرد به وجود می آید در جراحی لاپاراسکوپی فرد کمتر احساس ناراحتی کرده و دوره نقاهت کوتاهتری را طی می کند.
 4. به طور معمول انجام برخی از جراحی های باز برای درمان مخصوصا برداشتن کیست تخمدان بعد از جراحی چسبندگی در شکم ایجاد می شود که باعث چسبندگی لوله های رحمی شده و درنهایت فرد دچار نازایی می شود. احتمال چسبندگی به ویژه در دختران جوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در لاپاراسکوپی به دلیل داشتن دقت و ظرافت در طی جراحی این مشکل ایجاد نمی شود.

کاربرد لاپاراسکوپی در زنان

 1. تشخیص بیماری هایی که باعث ناباروری می شوند.
 2. تشخیص و درمان اندومتریوز
 3. لاپاراسکوپی کیست تخمدان پلی کیستیک
 4. لاپاراسکوپی رحم برای درمان چسبندگی لوله های رحم و رحم
 5. بستن لوله های رحمی

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

 

پاسخ

17 + 17 =