۱۵ اردیبهشت

لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی چیست ؟

آیا می دانستید با جراحی لاپاراسکوپی می توان بسیاری از بیماری ها و اختلالات مهم از جمله ناباروری را تشخیص و درمان کرد ؟ می دانستید این جراحی بدون برش در بدن انجام می شود و به عنوان روش کم تهاجم شناخته شده می باشد ؟ حال این جراحی چیست و چه عوارضی دارد ؟ با ما در ادامه همراه باشید .

لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی شیوه ای از جراحی است که جراح بدون شکافتن گسترده شکم بیمار به نسوج مورد نیاز دسترسی پیدا می کند . این عمل جراحی به وسیله ایجاد چند سوراخ روی سطح شکم و فرستادن ابزاری به محل مورد نظر صورت می گیرد . این مجموعه از ابزارها ، جراحان را قادر می سازد که همه اعمال جراحی را از راه بیرون شکم انجام دهند .

عکس-لاپاراسکوپی

عکس-لاپاراسکوپی

نحوه انجام عمل لاپاراسکوپی

برای اولین مرحله مشاهده نسوج و اعضای داخلی لازم است . این روند توسط یک دوربین کوچک انجام می شود . این میله که داخل آن لنزهایی تعبیه شده تصاویر را با وضوح خیلی بالا بر روی مانیتور ظاهر می کند . به این ترتیب پزشک معالج می تواند تصاویر داخل شکم را به صورت واقعی و با اندازه های بزرگتر و دقیق تر مشاهده کند . اما همانطور که می دانید داخل شکم تاریک است و ارسال تصاویر تاریک و سیاه و ناواضح برای جراح و تیم درمانی کاربردی ندارد . این ابزار طیفی از نور زرد را در دوربین قرار می دهد تا نور لازم برای وضوح بیشتر تصویر فراهم کند . نکته ای دیگر اینست که اعما و احشاء شکم به طور فشرده بر روی هم قرار گرفتند و این فشردگی فضای آزاد و مطلوبی را برای فعالیت و حرکت مناسب ممکن نمی کند . این معضل در جراحی لاپاراسکوپی با انتقال مقداری گاز دی اکسید کربن به داخل شکم مرتفع شود . در واقع محیط مورد نظر شکم با تزریق مقداری از گاز CO2 و تنظیم حجم و فشار آن توسط این دستگاه آماده حرکت راحتتر ابزار جراحان می شود .برای درک بیشتر این موضوع این فیلم را ببینید :

لاپاراسکوپی بهتر است یا جراحی باز ؟

دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی از فرانسه می گوید :درعمل جراحی باز معمول ، جراح ناحیه شکم را با برشی حدود ده سانت باز کرده و لایه های شکم را کنار می زند تا به درون آن برسد و عمل لازم انجام می شود . ولی در لاپاراسکوپی نیازی به این شکاف بزرگ نیست تنها سه یا چهارشکاف نیم سانتی بر روی شکم زده می شود. سپس ازطریق یکی از این شکافها لنزو دوربین وارد بدن می شود. تصاویری از داخل شکم به مانیتور منتقل شده و برای پزشک قابل مشاهده می باشد . امکان بزرگ نمایی تصاویر همه اعضاء شکم بر روی مانیتور توسط این جراحی وجود دارد .این تصاویر به پزشک کمک می کند تا بهتر لایه های زیرین را مشاهده و بررسی کند. سوراخ های کوچک دیگری در شکم ایجاد می شود تا وسایل مورد نیاز جراحی وارد این عضو شود. این وسایل ظریف به جراحی در داخل شکم کمک می کند . البته انجام لاپاراسکوپی برای جراح مشکل است زیرا تصویربه دست آمده برای جراح به صورت آینه ای است . یعنی جراح با نگاه کردن به تصویر شکم در مانیتور عمل می کند در حالی که نگاه کردن به داخل شکم به طور مستقیم حالت عکس را دارد . بنابراین این عمل برای جراح مشکل است اما برای بیمار مزایای خاصی دارد .

مزایای لاپاراسکوپی

• از آنجائیکه در عمل لاپاراسکوپی لایه های شکم به وسیله برش های بزرگ باز نمی شود خونریزی کمتر است .
• زمانی که خونریزی کمتر باشد امکان عفونت نیز کاهش می یابد . علاوه بر این از آنجائیکه شکم با برش باز نمی شود اعضا داخلی آن در معرض هوا قرار نمی گیرد تا دچار عفونت شود .
• دلیل درد در عمل جراحی باز اینست که لایه های شکم باز شده و اعصاب تحریک می شوند . اما در عمل لاپاراسکوپی تحریک اعصاب وجود ندارد.
• در این عمل بعد از دو یا سه روز بیمار می تواند به زندگی روزمره خود باز گردد.

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازایی از فرانسه  با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

کاربرد لاپاراسکوپی 

تمام اعمال جراحی زنان به جز سزارین را می توان با لاپاراسکوپی انجام داد. این جراحی ها شامل موارد ذیل می باشد  :

 • خارج کردن کیست تخمدان
 • خارج کردن فیبروم ها
 • خارج کردن لوله های رحم
 • درمان سرطان رحم

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

یکی از کاربردهای این جراحی خارج کردن فیبروم رحم از بدن می باشد . فیبروم نوعی جسم سختی است که درون آن نوعی مایع است. لاپاراسکوپی مجهز به دستگاهی مانند چرخ گوشت است که از یکی از سوراخ ها وارد رحم شده و فیبروم را خرد کرده و سپس آن را از بدن خارج می کند. گاهی در برخی جراحی های لاپاراسکوپی کمتر از پنجاه تا صد سی سی خون از مریض خارج می شود که این مسئله باعث کاهش عوارض جانبی مانند عفونت می شود.

درمان بیماری های زنان با لاپاراسکوپی

دکتر در ادامه گفت: بیش از نود درصد از بیماری های زنان از طریق لاپاراسکوپی درمان می شود . از جمله خارج کردن رحم ، خارج کردن فیبروم ، درمان آندومتریوز و… بنابراین اکثر اعمال جراحی از طریق لاپاراسکوپی قابل انجام است . همان طور که اشاره شد این کار نیاز به تجربه و تبحر کافی دارد .

عکس-لاپاراسکوپی

عکس-لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

 دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی از فرانسه گفت :بیماری که برای درمان کیست تخمدان مراجعه می کند و انجام لاپاراسکوپی تجویز می شود ،برای او سوال پیش می آید که چطورکیست بزرگ ( به اندازه ده یا بیست سانتی) از سوراخ کوچک با این جراحی خارج می شود . کیست های بزرگ با لاپاراسکوپی به راحتی خارج می شود . زیرا داخل کیست ها معمولاً مایع است . اما برخی بیماران کیست هایی دارند که داخل آنها مو است . در خصوص این نوع کیست ها ترجیح داده می شود که داخل شکم بدون باز کردن آن به صورت سالم با این جراحی خارج شود . در ابتدا از طریق ابزاری دقیق فیبروم از تخمدان جدا می شود سپس کیست در یک ساک مخصوص و ظریفی قرار می گیرد ( ساک از طریق همان سوراخ های ایجاد شده وارد شکم می شود) . بعد از اینکه کیست در داخل ساک قرار گرفت مایع درون آن تخلیه می شود .کیست جمع شده و جدار آن به همراه کیسه از سوراخ خارج می شود .البته در مورد خارج کردن تومور سرطان ها با لاپاراسکوپی در برخی موارد محدودیت وجود دارد . ولی در خصوص کیست های معمولی هرچقدر اندازه ی آن بزرگ هم باشد می توان آن را با این روش خارج کرد است . بعد از اینکه کیست خارج شد باید جدار تخمدان بخیه زده شود.

فیلم  خارج کردن رحم با لاپاراسکوپی

 

قبل از لاپاراسکوپی چه کنیم ؟

• فرد باید ۶ تا ۸ ساعت ناشتا باشد .
• برخی از بیماران لازم است تخلیه روده انجام شود که با مصرف دارو یا پودرهای ملین تخلیه می شود که این کار برای افرادی که چسبندگی شدید لگن دارند یا سابقه عمل دارند یا مشکوک به اندومتریوز هستند ضروری می باشد . این تخلیه باید ۴۸ ساعت پیش از عمل انجام شود تا برای جراحی آماده شود. البته به طور معمول تخلیه روده قبل از جراحی به صورت عادی انجام می شود ولی در افرادی که اشاره شد تخلیه به صورت کامل انجام می شود .
• شب قبل از جراحی بیمار باید حمام کند .
• شب قبل از عمل باید موی ناحیه شکم و تناسلی باید شیو شود .
• در صورتی که بیمار دارای سابقه بیماری باشد باید به پزشک اطلاع دهد. مخصوصا اگر آلرژی به مواد بیهوشی یا داروی خاصی دارد بهتر است پزشک را در جریان قرار دهد.
• در صورتی که بیمار هر نوع پروتز ( پروتز سینه ، لگن ، زانو) و لنزی ( لنز چشم ) در بدن دارد باید به اطلاع پزشک برساند . در غیر اینصورت ممکن است خطرناک باشد . در صورتی که این پروتز ها قابل خارج کردن هستند مانند لنز باید پیش از عمل آنها را خارج کند .
• بهتر است در حین جراحی فرد پریود نباشد. در برخی موارد با توجه به ضرورت با وجود این شرایط می توان لاپاراسکوپی انجام داد.

نزدیکی بعد از لاپاراسکوپی

بعد از جراحی لاپاراسکوپی تا حداکثر ۵ روز رابطه جنسی نداشته باشید. در صورت احساس درد و خونریزی بعد از داشتن رابطه جنسی پزشک خود را در جریان بگذارید. و حداکثر تا چند روز دیگر رابطه جنسی نداشته باشید.

اختلال قاعدگی بعد از لاپاراسکوپی

بعد از لاپاراسکوپی معمولا فرد دچار اختلال در پریود می شود و تا چند ماه نامنظمی قاعدگی وجود دارد و نباید نگران بود . بعد از آن قاعدگی منظم می شود .

اولین پریود بعد از لاپاراسکوپی

معمولا یک ماه بعد از لاپاراسکوپی اولین پریود اتفاق می افتد اما در مواردی ۴۰ روز یا ۶ هفته پریود اتفاق افتاده است که جای نگرانی نیست .

علت پریود نشدن بعد از لاپاراسکوپی چیست؟

قبل از لاپاراسکوپی بهتر است از نظر تخمک گذاری بررسی شوید فردی که این مشکل را نداشته باشد بعد از عمل لاپاراسکوپی نیز این مشکل را نخواهد داشت .

لکه بینی بعد از لاپاراسکوپی

لکه بینی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است و در فردی به فرد دیگر متفاوت است در صورتی که تا یک ماه لکه بینی داشتید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید .

چند وقت بعد از لاپاراسکوپی می توان باردار شد ؟

طبق بررسی های انجام شده بر روی افرادی که با جراحی لاپاراسکوپی درمان شده اند امکان باردار شدن در بسیاری از  این افراد خوب گزارش شده است. مدت زمانی که می توان بعد از جراحی لاپاراسکوپی باردار شد یک سال می باشد. باردار شدن به صورت زایمان طبیعی به شرطی که بدن بعد از جراحی به بهبودی کامل رسیده باشد امکان پذیر می باشد. قبل از باردار شدن بعد از لاپاراسکوپی داشتن آمادگی های لازم برای فرد ضروری می باشد.

تخمک گذاری بعد از لاپاراسکوپی

برای باردار شدن نیاز به بررسی دقیق درباره روند تخمک گذاری دارید. برای این کار باید زمان دقیق پریودتان را به طور مرتب بررسی کرده و تاریخ آن را یادداشت کنید . همچنین برای ارزیابی میزان هورمون ها و مراحل رشد تخمک گذاری و اطلاع از زمان دقیق آن می توانید از کیت های ارزیابی تخمک استفاده کنید. این کیت ها همچنین برای ارزیابی مخاط رحمی، اندازه گیری دمای بدن ( افزایش دمای بدن در هنگام تخمک گذاری ) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است ولی معمولا تا یک هفته ممکن است طول بکشد ولی بعد از آن باید قطع شود . در غیر اینصورت پزشک خود را در جریان بگذارید .

عوارض لاپاراسکوپی

 • برای پیشگیری از آمبولی بیمار باید بعد از ۱۲ ساعت راه برود .
 • به علت جمع شدن گاز لاپاراسکوپی در بدن ممکن است فرد ممکن است دچار احساس درد خفیفی در ناحیه شانه ، قفسه سینه ، کبد شود که با راه رفتن بیمار برطرف می شود.
 • بعد از این جراحی مخصوصا در عمل لگن نامنظم شدن دوران قاعدگی ممکن است ایجاد شود . تاخیر یا عقب افتادن پریود در برخی خانم ها مشاهده می شود .
 • در برخی موارد خون مردگی هایی در اطراف ناحیه جراحی دیده می شود که جای نگرانی نیست و بعد از چند روز برطرف می شود .
 • در لاپاراسکوپی لگن از مواد رنگی برای بهتر دیدن لایه ها استفاده می شود که باعث می شود ادرار بیمار بعد از عمل رنگی باشد که طبیعی است و جای نگرانی نیست .
 • بعد از عمل امکان عفونت وجود دارد که در صورت مشاهده هرگونه علائمی نظیر تب به پزشک مراجعه شود . البته این عفونت نادر بوده و نسبت به جراحی باز کمتر می باشد .

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

 • بعد از جراحی لاپاراسکوپی مانند عمل هایی که شکم باز می شود مانند لاپاراتومی بیمار باید ۸ تا ۱۲ ساعت بیمار باید ناشتا باشد و چیزی نخورد .
 • بعد از گذشت ۱۲ ساعت نوشیدن مایعات ساده بلامانع می باشد .
 • به تدریج بعد از گذشت ۱۲ ساعت ابتدا غذاهای نرم و سبک و سپس غذای سفت میل شود.
 • بعد از عمل تا ۲ الی ۳ روز باید فرد مراقب حرارت بدن باشد در صورتی که دچار تب و لرز شود حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کند . زیرا احتمال عفونت وجود دارد .
 • درد بعد از لاپاراسکوپی خیلی کم می باشد که در صورت ناراحتی فرد می تواند با مشورت پزشک خود از داروهای مسکن به صورت خوراکی یا وریدی استفاده کند.

بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران کیست ؟

متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی از فرانسه ، عضو هیئت مدیره انجمن زنان و زایمان و نازایی در ادامه گفت:این عمل جراحی بسیار برای بیمار مفید است اما اگر جراح مهارت کافی نداشته باشد ممکن است با یک اشتباه، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود . عمل لاپاراسکوپی نیاز به یک تیم مجهز دارد . تیمی که در این زمینه تجربه ی کافی داشته باشد .

20 thoughts on “لاپاراسکوپی چیست ؟

 1. مژده - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

  چگونه می توان با لاپاراسکوپی رحم را خارج کرد؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

   عمل خارج کردن رحم از طریق لاپاراسکوپی قابل انجام است و خیلی هم مشکل نیست . خیلی از کشورهای دنیا برای خارج کردن رحم، شکم را باز نمی کنند . این عمل یا از طریق واژینال انجام می شود و یا از طریق لاپاراسکوپ . این عمل نسبت به عمل باز مزایای بسیار زیادی را دارد که خوب است در کشور ما نیز این عمل جا بیفتد . همانطور که می دانید رحم از طریق رباط هایی به لگن و اعضاء مجاور آن مانند روده و مثانه متصل است . ابتدا باید با آرامش رحم از لگن و اعضاء مجاور آن جدا شود . در هنگام جدا کردن مثانه اگر دقت نشود ممکن است دچار پارگی شود . هنگامی که رحم جدا شد واژن باز می شود و به راحتی می توان از طریق آن رحم را خارج کنیم . بنابراین در مورد رحم ما نیاز به دستگاهی که وارد شکم شده و فیبروم را خورد کرده و خارج کند نداریم . در مورد رحم خیلی راحت واژن باز شده و می توان از طریق آن رحم را خارج کرد . چون این عمل بسیار دقیق و ظریف است جراح تنها یک عمل در یک روز می تواند انجام دهد . پس از اینکه رحم خارج شد جای آن مانند عمل باز، دوخته می شود

   پاسخ
 2. mona - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  دختری بیست و چهارساله هستم که بنا بر نظر پزشک رحم من به طور مادرزادی کوچک است اما تخمدان ها عادی هستند .آیا در این خصوص مشکلی برای من پیش می آید یا خیر؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

   مهم این است که ابعاد رحم ایشان چقدر بوده و اینکه خون ریزی ماهیانه دارند یا خیر . اگر نداشته باشند در گروه ناهنجاری های رحم قرار می گیرند . گاهی اوقات آنقدر رحم کوچک و ناهنجار است که فرد خون ریزی ماهیانه ندارد . در این صورت بیماران نگران بارداری خود هستند . کمکی که می توان به این بیماران کرد این است که از طریق IVF در زمان لازم با زدن آمپول های خاص تخمک را کشید و بعد در بوته ی آزمایشگاه جنین را تشکیل داد . در این صورت اگر واقعاً رحم مشکل داشته باشد می توان از رحم اجاره ای استفاده کرد . یعنی جنین را در داخل رحم فرد اهدا کننده قرار می دهیم و جنین در رحم او رشد می کند . البته این جنین متعلق به همان پدر و مادر اصلی است و از لحاظ ژنتیک به آنها وابسته است . اما اگر خون ریزی ماهیانه وجود داشته باشد و فقط رحم یک مقدار کوچک باشد بعد ها مشکل حل خواهد شد

   پاسخ
 3. مهسا - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

  من یک بار قبل از بارداری لاپاراسکوپی انجام داده ام آیا لازم است قبل از حاملگی بعدی هم این کار را انجام دهم یا خیر؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

   اره این کار انجام شود . مگر اینکه علت دیگری داشته باشد .اگر این لاپاراسکوپی بخاطر باز کردن لوله های رحمی بوده باید شانس خود را امتحان کنند

   پاسخ
 4. رها - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

  من دختری هستم که کیست دوازده سانتی تخمدان خود را از طریق لاپاراسکوپی خارج کرده ام . آیا در آینده امکان بازگشت ویا مشکل برای بارداری من وجود خواهد داشت یا خیر؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۰ ق.ظ

   اگر لاپارسکوپی توسط جراح با تجربه ای انجام شده باشد از نظر کیفیت عمل هیچ فرقی با عمل باز ندارد . یعنی بیماران نباید نگران باشند که چون لاپاراسکوپی انجام شده امکان بازگشت است . لاپاراسکوپی می تواند حتی تمام کیست را سالم از تخمدان جدا کند . لاپاراسکوپی به این معنا نیست که فقط مایع کیست خارج شود بلکه جدار کیست هم خارج می شود . بنابراین اگر این عمل به خوبی انجام گرفته باشد و جدار کیست بطور کامل از تخمدان جدا شده و برداشته شده باشد، شانس بازگشتی ندارد . مگر بیماری مانند آندومتریوز باشد که در پانزده تا بیست درصد موارد بیماری باز می گردد . در این حالت نیز هیچ ارتباطی به نوع عمل ندارد

   پاسخ
 5. homa - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۶ ق.ظ

  -خانم چهل وپنج ساله هستم میوم های زیادی در رحمم دیده میشه تقریبا ده تا هستند در زمان پریودم دجار خونریزی شدید می شوم.تشخیص پزشک این بوده که من باید کلا رحمم را بردارم ، اما سوال من از شما این است که این مشکل با عمل لاپاراسکوپی قابل درمان هست یا خیر؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۰ ق.ظ

   باتوجه به سایز و محل میوم باید در مورد عمل لاپاراسکوپی بررسی بشه

   پاسخ
 6. roshanak - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  سلام خانم دکتر ببخشید مزاحم میشم.خاله من از اندومتریوز رنج میبره و روده حالب و رحم او همچنین درگیر است. وکلیه ها نفروستومی دارند.سوال من اینه که ایا شما عمل لاپاروسموپی انجام میدید؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

   بله میشه ولی سخته

   پاسخ
 7. sara - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  من حدود ۱۲ روز قبل عمل لاپاراسکوپی برای برداشتن میوم اندومتریال انجام دادم ولی چون خیلی بزرگ شده بود فقط ۴۰درصد اونو برداشتن وفردای همون روز یه دونه آمپول زولادکست ۱۰٫۸به نافم تزریق شددیروز خونم قطع شده بود ولی بعد از نزدیکی که کاملا بااحتیاط بود دوباره خونریزی شروع شد تا اینکه الان کمی لخته خون هم دفع کردم انگار که تازه پریود شده باشم الان احساس خیلی بدی دارم تورو خدا زودتر جواب بدین آیا مشکلی هست یا میتونه طبیعی باشه؟.

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

   به جراح خودت مراجعه كن

   پاسخ
 8. roya - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۰ ق.ظ

  سلام خانم دکتر بنده همسرم از فیبروم داخل رحم ناراحتی دارن که با مراجعه به پزشک متخصص زنان قرار بر انجام یکسری ازمایش و عکس و ام ار ای جهت انجام جراحی گردیده چندتا سوال داشتم اگر لطف کنید جواب بدین ممنون میشم
  ۱ مدت بستری جهت عمل چند روز میباشد
  ۲هزینه انجام عمل در بیمارستان خصوصی و دولتی چقدر میباشد و توصیه شما کدام یک میباشد
  ۳ دوستی توصیه نمودن بنابه انجام شدن این عمل توسط لیزر عده ای از همکاران شما در مطب یا کلینیک نیز این جراحی را انجام میدهند ایا شما نظری در این خصوص دارید
  ۴و سوال اخرم لطفا اسم بیمارستان خصوصی در غرب تهران و همچنین دولتی مجددا در غرب تهران شما کدام یک را توصیه میفرماییدو ایا شخص شما چنین جراحی راانجام میدین
  از لطف و مناعت طبع عالی شما سپاسگزارم

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

   – اين كار فوق تخصصي. به مطب مراجعه شود

   پاسخ
 9. raha - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

  من بیست سال است دیابت دارم ۴۹ ساله هستم و نتیجه پاتولوژی D&CCOMPLEX HYPERPLASIA میباشد بیست سال پیش سزارین کردم اپاندیس هم عمل نمودم برای برداشتن رحم به نظر شما لاپاراسکوپی مناسب است یا جراحی باز؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

   لاپاراسکوپی انجام دهید

   پاسخ
 10. rozita - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  سلام خانوم دکتر. من یه کیست ۷ سانتی درمویید دارم آیا با لاپاراسکوپی میشه خارجش کرد ؟ شما کدوم بیمارستان قرار داد دارین که من بیام برا عمل؟

  پاسخ
  • drmahdavi - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

   – بله با لاپاراسکوپی میشه خارجش کرد.عزیزم بیمارستان عرفان

   پاسخ

پاسخ

14 + سیزده =