08 آوریل

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی است که برای تشخیص و درمان بیماری های زنان انجام می شود. این جراحی با کمترین جراحت برای بیمار همراه است . به همین جهت به عنوان جراحی کم تهاجم با کمترین عوارض شناخته شده می باشد .

از آنجائیکه در روش لاپاراسکوپی برشی در بدن ایجاد نمیشود روشی کم تهاجم بوده و دارای کمترین عوارض برای بیمار می باشد .دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی این جراحی را انجام می دهد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

نحوه جراحی لاپاراسکوپی

دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی از فرانسه می گوید :درعمل جراحی باز معمول ، جراح ناحیه شکم را با برشی حدود ده سانت باز کرده و لایه های شکم را کنار می زند تا به درون آن برسد و عمل لازم انجام می شود . ولی در لاپاراسکوپی نیازی به این شکاف بزرگ نیست تنها سه یا چهارشکاف نیم سانتی بر روی شکم زده می شود. سپس ازطریق یکی از این شکافها لنزو دوربین وارد بدن می شود. تصاویری از داخل شکم به مانیتور منتقل شده و برای پزشک قابل مشاهده می باشد . امکان بزرگ نمایی تصاویر همه اعضاء شکم بر روی مانیتور توسط این جراحی وجود دارد .این تصاویر به پزشک کمک می کند تا بهتر لایه های زیرین را مشاهده و بررسی کند. سوراخ های کوچک دیگری در شکم ایجاد می شود تا وسایل مورد نیاز جراحی وارد این عضو شود. این وسایل ظریف به جراحی در داخل شکم کمک می کند . البته انجام لاپاراسکوپی برای جراح مشکل است زیرا تصویربه دست آمده برای جراح به صورت آینه ای است . یعنی جراح با نگاه کردن به تصویر شکم در مانیتور عمل می کند در حالی که نگاه کردن به داخل شکم به طور مستقیم حالت عکس را دارد . بنابراین این عمل برای جراح مشکل است اما برای بیمار مزایای خاصی دارد .

مزایای لاپاراسکوپی

• از آنجائیکه در عمل لاپاراسکوپی لایه های شکم به وسیله برش های بزرگ باز نمی شود خونریزی کمتر است .
• زمانی که خونریزی کمتر باشد امکان عفونت نیز کاهش می یابد . علاوه بر این از آنجائیکه شکم با برش باز نمی شود اعضا داخلی آن در معرض هوا قرار نمی گیرد تا دچار عفونت شود .
• دلیل درد در عمل جراحی باز اینست که لایه های شکم باز شده و اعصاب تحریک می شوند . اما در عمل لاپاراسکوپی تحریک اعصاب وجود ندارد.
• در این عمل بعد از دو یا سه روز بیمار می تواند به زندگی روزمره خود باز گردد.

نقش جراح در لاپاراسکوپی

این عضو هیئت مدیره انجمن زنان و زایمان و نازایی در ادامه گفت:این عمل جراحی بسیار برای بیمار مفید است اما اگر جراح مهارت کافی نداشته باشد ممکن است با یک اشتباه، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود . عمل لاپاراسکوپی نیاز به یک تیم مجهز دارد . تیمی که در این زمینه تجربه ی کافی داشته باشد .

نحوه بخیه زدن در لاپاراسکوپی

در عمل باز وقتی که فیبروم از رحم خارج می شود جای برش بخیه زده می شود . در این عمل نیز جراح باید بتواند با همان وسایل مربوط به این نوع جراحی جدار رحم را بخیه بزند . یعنی بخیه زدن لاپاراسکوپی مانند عمل باز می باشد . تفاوت این جراحی با عمل باز اینست که می توان با استفاده از وسایل پیشرفته و ظریف کار جراحی را با کمترین برش انجام دادو نیازی به برش در قسمت وسیعی ندارد.

لاپاراسکوپی

چه جراحی هایی با لاپاراسکوپی انجام می شود ؟

تمام اعمال جراحی زنان به جز سزارین را می توان با لاپاراسکوپی انجام داد. این جراحی ها شامل موارد ذیل می باشد  :

 • خارج کردن کیست تخمدان
 • خارج کردن فیبروم ها
 • خارج کردن لوله های رحم
 • درمان سرطان رحم

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

یکی از کاربردهای این جراحی خارج کردن فیبروم رحم از بدن می باشد . فیبروم نوعی جسم سختی است که درون آن نوعی مایع است. لاپاراسکوپی مجهز به دستگاهی مانند چرخ گوشت است که از یکی از سوراخ ها وارد رحم شده و فیبروم را خرد کرده و سپس آن را از بدن خارج می کند. گاهی در برخی جراحی های لاپاراسکوپی کمتر از پنجاه تا صد سی سی خون از مریض خارج می شود که این مسئله باعث کاهش عوارض جانبی مانند عفونت می شود.

درمان بیماری های زنان با لاپاراسکوپی

دکتر مهدوی، استاد افتخاری دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:بیش از نود درصد از بیماری های زنان از طریق لاپاراسکوپی درمان می شود . از جمله خارج کردن رحم ، خارج کردن فیبروم ، درمان آندومتریوز و… بنابراین اکثر اعمال جراحی از طریق لاپاراسکوپی قابل انجام است . همان طور که اشاره شد این کار نیاز به تجربه و تبحر کافی دارد .

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

دکتر مهدوی گفت :بیماری که برای درمان کیست تخمدان مراجعه می کند و انجام لاپاراسکوپی تجویز می شود ،برای او سوال پیش می آید که چطورکیست بزرگ ( به اندازه ده یا بیست سانتی) از سوراخ کوچک با این جراحی خارج می شود . کیست های بزرگ با لاپاراسکوپی به راحتی خارج می شود . زیرا داخل کیست ها معمولاً مایع است . اما برخی بیماران کیست هایی دارند که داخل آنها مو است . در خصوص این نوع کیست ها ترجیح داده می شود که داخل شکم بدون باز کردن آن به صورت سالم با این جراحی خارج شود . در ابتدا از طریق ابزاری دقیق فیبروم از تخمدان جدا می شود سپس کیست در یک ساک مخصوص و ظریفی قرار می گیرد ( ساک از طریق همان سوراخ های ایجاد شده وارد شکم می شود) . بعد از اینکه کیست در داخل ساک قرار گرفت مایع درون آن تخلیه می شود .کیست جمع شده و جدار آن به همراه کیسه از سوراخ خارج می شود .البته در مورد خارج کردن تومور سرطان ها با لاپاراسکوپی در برخی موارد محدودیت وجود دارد . ولی در خصوص کیست های معمولی هرچقدر اندازه ی آن بزرگ هم باشد می توان آن را با این روش خارج کرد است . بعد از اینکه کیست خارج شد باید جدار تخمدان بخیه زده شود.

گاهی اوقات مریضی مراجعه می کند که دارای کیست ده یا بیست سانتی است و می خواهد بداند چطور ما می توانیم این کیست به این بزرگی را از این سوراخ کوچک خارج کنیم . ما می توانیم کیست های بزرگ را هم خارج کنیم به این علت که داخل کیست ها معمولاً مایع است . اما گاهی اوقات مریض هایی مراجعه می کنند که دارای کیست هایی هستند که در داخل آنها مو است . در خصوص این نوع کیست ها ترجیح داده می شود که در داخل شکم باز نشده و به صورت سالم خارج شوند . در این نوع کیست ها نیز با همین عمل لاپاراسکوپی و با وسایلی بسیار دقیق کیست از تخمدان جدا می شود . بعد از اینکه کیست از تخمدان جدا شد، یک ساک های ظریف و خاصی است که از طریق همان سوراخ های موجود وارد شکم می شود . بعد از آن کیستی که به صورت سالم از تخمدان جدا شده در داخل ساک قرار می گیرد . بعد از اینکه کیست در داخل ساک قرار گرفت مایع درون آن ساکشن می شود . بعد از آن خیلی راحت کیست جمع شده و جدار آن به همراه کیسه از سوراخ خارج می شود .

البته در مورد سرطان ها ما یک محدودیت خاص داریم . ولی در خصوص کیست های معمولی هرچقدر اندازه ی آن بزرگ هم باشد قابل انجام است . بعد از اینکه کیست خارج شد باید جدار تخمدان دوخته شود .

مراقبت های قبل از لاپاراسکوپی

• فرد باید 6 تا 8 ساعت ناشتا باشد .
• برخی از بیماران لازم است تخلیه روده انجام شود که با مصرف دارو یا پودرهای ملین تخلیه می شود که این کار برای افرادی که چسبندگی شدید لگن دارند یا سابقه عمل دارند یا مشکوک به اندومتریوز هستند ضروری می باشد . این تخلیه باید 48 ساعت پیش از عمل انجام شود تا برای جراحی آماده شود. البته به طور معمول تخلیه روده قبل از جراحی به صورت عادی انجام می شود ولی در افرادی که اشاره شد تخلیه به صورت کامل انجام می شود .
• شب قبل از جراحی بیمار باید حمام کند .
• شب قبل از عمل باید موی ناحیه شکم و تناسلی باید شیو شود .
• در صورتی که بیمار دارای سابقه بیماری باشد باید به پزشک اطلاع دهد. مخصوصا اگر آلرژی به مواد بیهوشی یا داروی خاصی دارد بهتر است پزشک را در جریان قرار دهد.
• در صورتی که بیمار هر نوع پروتز ( پروتز سینه ، لگن ، زانو) و لنزی ( لنز چشم ) در بدن دارد باید به اطلاع پزشک برساند . در غیر اینصورت ممکن است خطرناک باشد . در صورتی که این پروتز ها قابل خارج کردن هستند مانند لنز باید پیش از عمل آنها را خارج کند .
• بهتر است در حین جراحی فرد پریود نباشد. در برخی موارد با توجه به ضرورت با وجود این شرایط می توان لاپاراسکوپی انجام داد.

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

 • بعد از جراحی لاپاراسکوپی مانند عمل هایی که شکم باز می شود مانند لاپاراتومی بیمار باید 8 تا 12 ساعت بیمار باید ناشتا باشد و چیزی نخورد .
 • بعد از گذشت 12 ساعت نوشیدن مایعات ساده بلامانع می باشد .
 • به تدریج بعد از گذشت 12 ساعت ابتدا غذاهای نرم و سبک و سپس غذای سفت میل شود.
 • بعد از عمل تا 2 الی 3 روز باید فرد مراقب حرارت بدن باشد در صورتی که دچار تب و لرز شود حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کند . زیرا احتمال عفونت وجود دارد .
 • درد بعد از لاپاراسکوپی خیلی کم می باشد که در صورت ناراحتی فرد می تواند با مشورت پزشک خود از داروهای مسکن به صورت خوراکی یا وریدی استفاده کند.

برای اطلاع بیشتر روی ادامه مطلب کلیک کنید .

عوارض احتمالی لاپاراسکوپی

 • برای پیشگیری از آمبولی بیمار باید بعد از 12 ساعت راه برود .
 • به علت جمع شدن گاز لاپاراسکوپی در بدن ممکن است فرد ممکن است دچار احساس درد خفیفی در ناحیه شانه ، قفسه سینه ، کبد شود که با راه رفتن بیمار برطرف می شود.
 • بعد از این جراحی مخصوصا در عمل لگن نامنظم شدن دوران قاعدگی ممکن است ایجاد شود . تاخیر یا عقب افتادن پریود در برخی خانم ها مشاهده می شود .
 • در برخی موارد خون مردگی هایی در اطراف ناحیه جراحی دیده می شود که جای نگرانی نیست و بعد از چند روز برطرف می شود .
 • در لاپاراسکوپی لگن از مواد رنگی برای بهتر دیدن لایه ها استفاده می شود که باعث می شود ادرار بیمار بعد از عمل رنگی باشد که طبیعی است و جای نگرانی نیست .
 • بعد از عمل امکان عفونت وجود دارد که در صورت مشاهده هرگونه علائمی نظیر تب به پزشک مراجعه شود . البته این عفونت نادر بوده و نسبت به جراحی باز کمتر می باشد .

سوالات متداول بیماران از لاپاراسکوپی

سوال – چگونه می توان با لاپاراسکوپی رحم را خارج کرد؟

پاسخ – عمل خارج کردن رحم از طریق لاپاراسکوپی قابل انجام است و خیلی هم مشکل نیست . خیلی از کشورهای دنیا برای خارج کردن رحم، شکم را باز نمی کنند . این عمل یا از طریق واژینال انجام می شود و یا از طریق لاپاراسکوپ . این عمل نسبت به عمل باز مزایای بسیار زیادی را دارد که خوب است در کشور ما نیز این عمل جا بیفتد . همانطور که می دانید رحم از طریق رباط هایی به لگن و اعضاء مجاور آن مانند روده و مثانه متصل است . ابتدا باید با آرامش رحم از لگن و اعضاء مجاور آن جدا شود . در هنگام جدا کردن مثانه اگر دقت نشود ممکن است دچار پارگی شود . هنگامی که رحم جدا شد واژن باز می شود و به راحتی می توان از طریق آن رحم را خارج کنیم . بنابراین در مورد رحم ما نیاز به دستگاهی که وارد شکم شده و فیبروم را خورد کرده و خارج کند نداریم . در مورد رحم خیلی راحت واژن باز شده و می توان از طریق آن رحم را خارج کرد . چون این عمل بسیار دقیق و ظریف است جراح تنها یک عمل در یک روز می تواند انجام دهد . پس از اینکه رحم خارج شد جای آن مانند عمل باز، دوخته می شود .

سوال – دختری بیست و چهارساله هستم که بنا بر نظر پزشک رحم من به طور مادرزادی کوچک است اما تخمدان ها عادی هستند .آیا در این خصوص مشکلی برای من پیش می آید یا خیر؟

پاسخ – مهم این است که ابعاد رحم ایشان چقدر بوده و اینکه خون ریزی ماهیانه دارند یا خیر . اگر نداشته باشند در گروه ناهنجاری های رحم قرار می گیرند . گاهی اوقات آنقدر رحم کوچک و ناهنجار است که فرد خون ریزی ماهیانه ندارد . در این صورت بیماران نگران بارداری خود هستند . کمکی که می توان به این بیماران کرد این است که از طریق IVF در زمان لازم با زدن آمپول های خاص تخمک را کشید و بعد در بوته ی آزمایشگاه جنین را تشکیل داد . در این صورت اگر واقعاً رحم مشکل داشته باشد می توان از رحم اجاره ای استفاده کرد . یعنی جنین را در داخل رحم فرد اهدا کننده قرار می دهیم و جنین در رحم او رشد می کند . البته این جنین متعلق به همان پدر و مادر اصلی است و از لحاظ ژنتیک به آنها وابسته است . اما اگر خون ریزی ماهیانه وجود داشته باشد و فقط رحم یک مقدار کوچک باشد بعد ها مشکل حل خواهد شد .

سوال – من یک بار قبل از بارداری لاپاراسکوپی انجام داده ام آیا لازم است قبل از حاملگی بعدی هم این کار را انجام دهم یا خیر؟

پاسخ – اگر این لاپاراسکوپی بخاطر باز کردن لوله های رحمی بوده باید شانس خود را امتحان کنند و نیازی  اره این کار انجام شود . مگر اینکه علت دیگری داشته باشد .

سوال – من دختری هستم که کیست دوازده سانتی تخمدان خود را از طریق لاپاراسکوپی خارج کرده ام . آیا در آینده امکان بازگشت ویا مشکل برای بارداری من وجود خواهد داشت یا خیر؟

پاسخ – اگر لاپارسکوپی توسط جراح با تجربه ای انجام شده باشد از نظر کیفیت عمل هیچ فرقی با عمل باز ندارد . یعنی بیماران نباید نگران باشند که چون لاپاراسکوپی انجام شده امکان بازگشت است . لاپاراسکوپی می تواند حتی تمام کیست را سالم از تخمدان جدا کند . لاپاراسکوپی به این معنا نیست که فقط مایع کیست خارج شود بلکه جدار کیست هم خارج می شود . بنابراین اگر این عمل به خوبی انجام گرفته باشد و جدار کیست بطور کامل از تخمدان جدا شده و برداشته شده باشد، شانس بازگشتی ندارد . مگر بیماری مانند آندومتریوز باشد که در پانزده تا بیست درصد موارد بیماری باز می گردد . در این حالت نیز هیچ ارتباطی به نوع عمل ندارد .

سوال – کاربرد لاپاراسکوپی در نازایی چیست؟

پاسخ – ما با استفاده از لاپاراسکوپی می توانیم تشخیص دهیم . مثلاً اگر با استفاده از عکس رنگی تشخیص داده شد که لوله ها بسته است ما با این کار می توانیم تشخیص دهیم که لوله ها واقعاً بسته است یا خیر. غیر از عمل تشخیصی می تواند حالت درمانی هم داشته باشد . مثلاً اگر لوله ها چسبندگی داشته باشد با استفاده از لاپاراسکوپی می توانیم این چسبندگی ها را باز کنیم . و یا در زمینه ی بیماری آندومتریوز که می تواند ضایعاتی را کف لگن و یا روی تخمدان ایجاد کند و معمولاً خود این ضایعات باعث نازایی می شوند ، از طریق لاپاراسکوپی به راحتی این ضایعات قابل برداشت است . در خیلی از بیماران که آندومتریوز دارند از طریق لاپاراسکوپی این ضایعات برداشته شده و قدرت باروری باز می گردد . اگر فیبروم ها باعث ناباروری شده باشند بهتر است که برداشتن آنها از طریق لاپاراسکوپی انجام شود . البته این فیبروم ها باید به طور کامل برداشته شده و محل آن بخیه شود تا احتمال چسبندگی را پایین بیاورد. بعد از عمل لاپاراسکوپی احتمال چسبندگی بسیار پایین است و خانم می تواند باروری خود را حفظ کند . در مورد خانم هایی که در سنین باروری هستند و قرار است عملی در ناحیه ی لگن برای آنها انجام گیرد ، بهتر است این عمل از طریق لاپاراسکوپ باشد که چسبندگی کمتر باشد و قدرت باروری در آینده حفظ شود.

سوال -خانم چهل وپنج ساله هستم  میوم های زیادی در رحمم دیده میشه تقریبا ده تا هستند در زمان پریودم دجار خونریزی شدید می شوم.تشخیص پزشک این بوده که من باید کلا رحمم را بردارم ، اما سوال من از شما این است که این مشکل با عمل لاپاراسکوپی قابل درمان هست یا خیر؟

پاسخ- باتوجه به سایز و محل میوم باید در مورد عمل لاپاراسکوپی بررسی بشه

سوال- سلام خانم دکتر ببخشید مزاحم میشم.خاله من از اندومتریوز رنج میبره و روده حالب و رحم  او همچنین درگیر است. وکلیه ها نفروستومی دارند.سوال من اینه که ایا شما عمل لاپاروسموپی انجام میدید؟

پاسخ- بله میشه ولی سخته

سوال- من حدود 12 روز قبل عمل لاپاراسکوپی برای برداشتن میوم اندومتریال انجام دادم ولی چون خیلی بزرگ شده بود فقط 40درصد اونو برداشتن  وفردای همون روز یه دونه آمپول زولادکست 10.8به نافم تزریق شددیروز خونم قطع شده بود ولی بعد از نزدیکی  که کاملا بااحتیاط بود دوباره خونریزی  شروع شد تا اینکه الان کمی لخته خون هم دفع کردم انگار که تازه پریود شده باشم  الان احساس خیلی بدی  دارم تورو خدا زودتر جواب بدین آیا مشکلی هست یا میتونه طبیعی باشه؟.

پاسخ- به جراح خودت. مراجعه كن

سوال- سلام خانم دکتر بنده همسرم از فیبروم داخل رحم ناراحتی دارن که با مراجعه به پزشک متخصص زنان قرار بر انجام یکسری ازمایش و عکس و ام ار ای جهت انجام جراحی گردیده چندتا سوال داشتم اگر لطف کنید جواب بدین ممنون میشم

۱ مدت بستری جهت عمل چند روز میباشد

۲هزینه انجام عمل در بیمارستان خصوصی و دولتی چقدر میباشد و توصیه شما کدام یک میباشد

۳ دوستی توصیه نمودن بنابه انجام شدن این عمل توسط لیزر عده ای از همکاران شما در مطب یا کلینیک نیز این جراحی را انجام میدهند ایا شما نظری در این خصوص دارید

۴و سوال اخرم لطفا اسم بیمارستان خصوصی در غرب تهران و همچنین دولتی مجددا در غرب تهران شما کدام یک را توصیه میفرماییدو ایا شخص شما چنین جراحی راانجام میدین

از لطف و مناعت طبع عالی شما سپاسگزارم.

پاسخ – اين كار فوق تخصصي. به مطب مراجعه شود.

سوال – آیا  فیبرم خارج از رحم را میتوان با لاپاراسکوپی خارج کرد؟

پاسخ- بله

سوال- من بیست سال است دیابت دارم 49 ساله هستم و نتیجه پاتولوژی D&CCOMPLEX HYPERPLASIA میباشد بیست سال پیش سزارین کردم اپاندیس هم عمل نمودم برای برداشتن رحم به نظر شما لاپاراسکوپی مناسب است یا جراحی باز؟

پاسخ-لاپاراسکوپی انجام دهید .

سوال- سلام خانوم دکتر. من یه کیست 7 سانتی درمویید دارم آیا با لاپاراسکوپی میشه خارجش کرد ؟ شما کدوم بیمارستان قرار داد دارین که من بیام برا عمل؟

پاسخ- بله با لاپاراسکوپی میشه خارجش کرد.عزیزم بیمارستان عرفان

برای دیدن فیلم لاپاراسکوپی روی ادامه مطلب کلیک کنید.

برخی خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی

درمان ناباروری

درمان اندومتریوز

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

هیستروسکوپی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

11 thoughts on “لاپاراسکوپی

 1. ندا - مارس 12, 2018 در 11:39 ق.ظ

  با سلام
  من سی سال سن دارم تییرویید پرکار دارم و اخیرا متوجه شدم یه کیست هفت سانتی در تخمدان چپ دارم
  می خواستم بپرسم حتما باید لاپراسکوپی انجام بدم ؟آیا احتمال برطرف شدن این کیست با قرص وجود داره ؟

  پاسخ
  • drmahdavi - مارس 27, 2018 در 7:18 ق.ظ

   سلام،با توجه به نوع کیست تصمیم گیری میکنن حتما باید ویزیت بشید

   پاسخ
  • drmahdavi - آوریل 3, 2018 در 11:50 ق.ظ

   سلام،باید یک سونوگرافی دقیق انجام بدید تا بر اساس آن تصمیم گیری شود…

   پاسخ
 2. زهرا - آگوست 29, 2018 در 10:36 ق.ظ

  من پارسال عمل لاپاراسکوپی کردم چون کیست 7 سانتیمتری تو رحمم داشتم میخوام بدونم ممکنه برگرده ؟؟ باید سونوگرافی کنم دوباره دکتر ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 3. سوسن - دسامبر 19, 2018 در 12:18 ب.ظ

  سلام خانم دکتر ببخشید عمل لاپاراسکوپی عوارض هم داره ؟

  پاسخ
  • drmahdavi - دسامبر 19, 2018 در 12:24 ب.ظ

   فوایدی که عمل لاپاراسکوپی برای فرد دارد عوارض ان را کاملا از بین برده است

   پاسخ
 4. سمیرا - ژانویه 14, 2019 در 12:23 ب.ظ

  سلام من سوالی داشتم اینکه دو سال است برای بارداری تلاش می کنم اما موفق نشدم ، این امکان وجود داره که به خاطر چسبندگی باردار نشم ؟

  پاسخ
  • drmahdavi - ژانویه 14, 2019 در 12:33 ب.ظ

   بله باید معاینات به صورت کامل انجام شود . لطفا مراجعه کنید مطب

   پاسخ
  • drmahdavi - ژانویه 14, 2019 در 12:35 ب.ظ

   سلام بله این امکان وجود دارد . لطفا با تمام مدارک حضوری مراجعه کنید

   پاسخ
 5. سمیرا - ژانویه 14, 2019 در 12:24 ب.ظ

  سلام من سوالی داشتم اینکه دو سال است برای بارداری تلاش می کنم اما موفق نشدم ، این امکان وجود داره که به خاطر چسبندگی باردار نشم ؟

  پاسخ
 6. منیژه پیری - آوریل 5, 2019 در 3:06 ب.ظ

  سلام .خسته نباشید .۴۳سال سن دارم .دوره پریودی منظمی داشتم .اما از ۲۹ اسفند تا ۶ فروردین یک دوره معمولی پریودی را پشت سر گذاشتم .بعداز ان از از روز هشتم فروردین یه دوره جدید شروع شد که تا این تاریخ همچنان ادامه دارد .سه روزی هست که از حالت لکه بینی خارج شده وتقریبا شدید است .علت چه می تواند باشد .چه دارویی مصرف کنم تا این خونریزی قطع شود .
  پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم .

  پاسخ

پاسخ

4 × پنج =