01 آگوست

مراقبتهای قبل از لاپاراسکوپی

مراقبتهای قبل از لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی

روش جراحی برای درمان اختلالاتی نظیر کیست ها، فیبروئیدها و انواع عفونت در داخل شکم و رحم می باشد. در ابتدا فرد را کامل بیهوش می کنند سپس داخل شکم را از گاز دی اکسید کربن پر می کنند. با انجام دو یا سه برش به ضخامت 5/0 یا یک سانتی متر در زیر شکم، لوله ی لاپاراسکوپی را وارد شکم می کنند. در سر این لوله دوربینی تلسکوپ مانند وجود دارد که از درون شکم تصویربرداری می کند. این جراحی در صورت تشخیص کیست تخمدان و بافت های اندومتریوز، آن ها از بدن خارج می کند. این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار می باشد زیرا در هنگام برداشتن ضایعه کیست باید مراقب بود تا به تخمدان آسیبی نرسد. یکی دیگر از کاربردهای جراحی لاپاراسکوپی تشخیص و خارج کردن بافت های اندومتریوز می باشد که باید همه بافتها از بدن خارج شود در غیر اینصورت امکان رشد و پیشرفت مجدد آن در رحم وجود دارد.

اقدامات-قبل-از-لاپاراسکوپی

مراقبت های قبل از لاپاراسکوپی

  1. اطلاع به پزشک درباره مصرف داروها ( در صورتی که دارویی مصرف می کنید). از قطع مصرف داروها به صورت خودسرانه پرهیز کنید. داروهایی نظیر داروی ضد فشار خون، ایندرال، داروی تیروئید و داروهای مسکن اعصاب باید استفاده شوند حتی در روز جراحی نیز مصرف این داروها نباید قطع شود.
  2. ناشتا بودن 6 الی 8 ساعت قبل از جراحی لاپاراسکوپی ( هرگونه غذایی چه سبک و چه سنگین میل نشود.
  3. در صورتی که داروها با حجم کمی از آب مصرف شود مشکلی ندارد.
  4. قبل از جراحی ( حداقل 2 ساعت ) موهای ناحیه مورد جراحی را از بین ببرید.

اقدامات پس از جراحی لاپاراسکوپی

  1. بعد از جراحی از غذاهای سبک و مایعات به مدت 24 ساعت استفاده شود. بعد از گذشت یکروز از جرحی لاپاراسکوپی می توان از رژیم غذایی معمول خود استفاده کنید. تنها از نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه تا دو روز اجتناب کنید.
  2. گازی که در حین جراحی درون شکم وارد می شود، باعث ایجاد درد در ناحیه کتف، شکم و قفسه سینه در بعد از جراحی می شود. برای از بردن این درد پیاده روی کنید تا گازهای موجود از بدن خارج شود.
  3. امکان اینکه بعد از جراحی خونریزی یا لکه بینی مشاهده کنید طبیعی می باشد. این مدت باید تا 7 الی 10 روز طول بکشد در غیر اینصورت با پزشک خود در میان بگذارید.
  4. در بعد از جراحی رنگ ادرار به سبز تغییر یافته و این طبیعی می باشد.

منتظر نظرات وپیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی

پاسخ