۰۶ آبان

مراقبت های بعد از زایمان

مراقبت های بعد از زایمان

مسلماً در صورت توجه به رژیم غذایی و با دنبال کردن برنامه های معاینات پزشک متخصص زنان، کودک دل بندتان در آرامش بیش تری خواهد بود. حال با ما در این مقاله همراه باشد تا از مراقبت های پس از زایمان مطلع گردید. دوره نقاهت پس از زایمان تا ۶ هفته به طول می انجامد و مادران در این دوران می بایست صبور و آرام باشند و به توصیه پزشکان توجه نمایند.

مراقبت-های-بعد-از-زایمان

مراقبت-های-بعد-از-زایمان

افسردگی بعد از زایمان

پس از تولد کودک اتفاقات مهمی در ساختار جسم و روح مادر رخ می دهد. حال مادر به منظور ورود به زندگی جدید که تفاوت های زیادی با زندگی پیشین او داشته و مسئولیت های زیادی را با خود به همراه دارد، اول از همه می بایست به سلامت جسمی و روانی خود بها دهد. زمانی که به این موضوع اهمیت داده شود، ما با کمترین میزان افسردگی مواجه خواهیم شد.

درمان افسردگی بعد از زایمان

گاهی اوقات پزشکان با احساس غم و اندوه در زنان مواجه می شوند. ولی در صورتی که مراقبت های لازم صورت پذیرد، در طی ۸-۶ هفته پس از زایمان مادر به حالت طبیعی بر می گردد. زیرا علت این موضوع تغییرات هورمونی قبل و بعد از زایمان می باشد. در این دوران پزشک متخصص زنان توصیه به دارو نمی کند.

دوره نقاهت پس از زایمان تا ۶ هفته به طول می انجامد و مادران در این دوران می بایست صبور و آرام باشند و به توصیه پزشکان توجه نمایند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

استراحت بعد از زایمان

پس از زایمان طبیعی و در صورت نداشتن زخم باز، مادران می بایست فعالیت های بدنی خود را آغاز نمایند. اکثر افراد براین باورند که پس از زایمان و در دوران بارداری خانم ها باید استراحت مطلق داشته و در تخت خواب بمانند. در صورتیکه تحرک داشتن از الزامات رفتاری هر فردی است. علت این توصیه تغییرات هورمونی در زمان بارداری و به دنبال آن گشاد شدن رگ ها و عروق به خصوص در ناحیه پاها می باشد. این گشاد شدن عروق منجر به لخته شدن خون در شریان های فرد می گردد و با استراحت بیش از حد و ساکن بودن این احتمال بیشتر می شود. حتی این امکان وجود دارد که لخته ها از جای خود حرکت کرده و به سمت اندام های حیاتی بدن همچون مغز و قلب بروند. به منظور پیشگیری از این خطرات خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند می بایست حرکت خود را از نرمش پا و دست و حرکت آرام آن ها به صورت دورانی آغاز نمایند.

بهداشت بعد از زایمان

پس از زایمان طبیعی و سزارین، بانوان باید به حفظ بهداشت فردی اهمیت ویژه ای دهند. در زایمان سزارین و برخی زایمان های طبیعی، پزشک اقدام به زدن بخیه می کند. در برخی زایمان های طبیعی بخیه به انتهای ناحیه تناسلی زده می شود. هر نوع بخیه ای که پس از جراحی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. زیرا در صورت عدم رسیدگی مناسب منجر به عفونت های شدیدی خواهد شد. به این منظور تعویض به موقع لباس زیر، استحمام با آب و مواد ضدعفونی کننده ملایم(به هیچ عنوان از بتادین به طور مستقیم استفاده نگردد)، تعویض به موقع پد بهداشتی و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی توصیه می گردد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

زایمان طبیعی در آب

زگیل تناسلی در بارداری

مراقبت های بارداری

پاسخ

هشت − پنج =