11 جولای

هیستروسکوپی در درمان ناباروری

هیستروسکوپی در درمان ناباروری

جراحی هیستروسکوپی روشی برای درمان ناباروری زنان  با کمترین عوارض می باشد. به دلیل تنوع روشهای ناباروری، روشهایی با بهترین نتیجه و داشتن کمترین عوارض توصیه می شود.

هیستروسکوپی-در-درمان-ناباروری

هیستروسکوپی-در-درمان-ناباروری

هیستروسکوپی چه کاربردهایی دارد؟

برای ارزیابی و تشخیص اختلالات و بیماری های داخل رحم از هیستروسکوپی استفاده می شود که مهم ترین آنها عبارتند از:

  1. داشتن خونریزی غیرعادی از رحم
  2. هیستروگرام غیرنرمال
  3. بیماری های مربوط به رحم
  4. اختلالات و ناهنجاری های رحمی

درمان ناباروری با هیستروسکوپی

برای درمان ناباروری از روشهایی نظیر جراحی لاپاراتومی و هیستروتومی استفاده می شود. هم اکنون از روش هیستروسکوپی علاوه بر تشخیص بیماری ها و اختلالات داخل رحم به درمان عوامل ناباروری می پردازد. این عوامل به شرح ذیل می باشد:

  1. اختلال سپتوم رحم
  2. مشکل انسداد لوله های رحمی
  3. چسبندگی در داخل رحم
  4. پولیپ و میوم زیر مخاطی

انجام هیستروسکوپی قبل از عمل IVF

برای انجام عمل لقاح به وسیله IVF حتما باید هیستروسکوپی انجام داد. دلیل ان اینست که رحم قبل از بارور شدن به وسیله تخم باید سالم باشد. تشخیص و بررسی سلامت رحم و تایید آن به وسیله هیستروسکوپی انجام می شود. این کار باعث شده که درصد موفقیت IVF بالا رفته و نتایج موثری ایجاد کند. با انجام هیستروسکوپی از انجام مجدد IVF جلوگیری شده و در هزینه و زمان بیمار صرفه جویی می شود.

نحوه انجام هیستروسکوپی

برای این کا لازم است شخص برای  عمل باید  شخص بیهوش شده یا با حسی موضعی آماده شود. وسیله مخصوصی لوله مانند که سر آن دوربینی در حجم خیلی کوچک  می باشد از مجرای واژن و دهانه رحم  وارد رحم می شود . تصاویری از رحم را دریافت کرده و به کامپیوتر انتقال می دهد. در صورتی که هیستروسکوپی بیماری ها و عوامل بیماری زا  داخل رحم مانند فیبروئید، پولیپ، بافت اسکار، سپتوم را تشخیص داد برای درمان آن به طور همزمان اقدام می کند. درواقع این عمل هم کار تشخیص بیماری را انجام داده و هم درمان را توامان انجام می دهد. این عمل دارای عوارض کمی می باشد از جمله این عوارش نفخ و گرفتگی و عفونت کم در رحم می باشد.  از مزایای این جراحی می توان به کوتاه بودن این عمل اشاره کرد که حدودا 45 دقیقه به طول می انجامد. این عمل همچنین نیاز به بستری نداشته و به صورت سرپایی انجام می شود.

درمان پولیپ های اندومتریال با هیستروسکوپی

پولیپ های اندومتریال با تحریک کردن قسمت داخلی رحم و تداخل با لانه گزینی سلول تخم در رحم مانع از بارداری شود. هیستروسکوپی پولیب های رحمی را دفع می کند و زمینه برای بارداری را برای رحم فراهم می کند. در حالت طبیعی رحم با وجود این پولیپ ها حدود 28 در صد امکان بارداری دارد در صورتیکه عدم وجود پولیپ ها به وسیله هیستروسکوپی این درصد به 63 درصد می رسد.

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

 

 

 

پاسخ

19 + 15 =