شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / زایمان طبیعی بعد از عمل لاپاراسکوپی
۷ دقیقه

زایمان طبیعی بعد از عمل لاپاراسکوپی

آنچه می خوانید...
زایمان طبیعی بعد از عمل لاپاراسکوپی

یکی از روش های جراحی رایج وکم تهاجمی،که جهت تشخیص و یا درمان ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی به وسیله لاپاراسکوپی است. یکی از سوالاتی که ذهن اکثر خانم ها را مشغول کرده این است که آیا جراحی لاپاراسکوپی رحم موجب کم شدن شانس باروی است یا خیر؟ ما در این مقاله سعی داریم به شفاف سازی سوال شما بپردازیم، پس با ما همراه باشید. ابتدا به شرح مختصری در خصوص جراحی لاپاراسکوپی می پردازیم و سپس در خصوص تاثیر لاپاراسکوپی بر زایمان طبیعی، توضیحاتی را به شما ارائه خواهیم داد.

شرحی مختصر و مفید در خصوص جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نوعی جراحی است که با ایجاد چند برش کوچک در روی شکم انجام می‌شود، ابتدا از طریق برشی که در نزدیک ناف صورت می‌گیرد لوله‌ای که متصل به دوربین و منبع نور می‌باشد (این وسیله لاپاراسکوپ نامیده می‌شود) به داخل حفره‌ی شکم فرستاده می‌شود، سپس از طریق برش‌های بعدی ابزار جراحی به داخل شکم فرستاده می‌شود و با توجه به نوع جراحی با راهنمایی لاپاراسکوپ جراحی انجام می‌شود. لاپاراسکوپی ممکن است به منظور تشخیص، درمان و یا به طور همزمان به منظور تشخیص و درمان به کار برده شود.

تاثیر لاپاراسکوپی در زایمان طبیعی

لاپاراسکوپی در درمان کیست تخمدان ،عفونت های رحم و لگن و افزایش سلامت مادر و جنین بسیار موثر می باشد. از آنجایی که میزان چسبندگی داخل شکم در خانم هایی که سابقه زایمان طبیعی دارند کم تر از خانم هایی است که زایمان آن ها سزارین بوده است می توان گفت که اگر خانمی سابقه زایمان طبیعی داشته باشد و در دربارداری بعدی خود دچار کیست تخمدان، سرطان رحم و… گردد در مقایسه با خانمی که زایمان او به صورت سزارین بوده است، به مراتب نتایج بهتری را در درمان تجربه خواهد کرد.

یکی از علل ناباروی در خانم ها چسبندگی داخل لوله های رحم می باشد به این صورت که چسبندگی رحم ابتدا بر روی سیکل قاعدگی تاثیر می گذارد و در صورت عدم درمان میزان چسبندگی بیشتر شده و در نتیجه موجب قطع خونریزی در عادت ماهیانه و در نتیجه ناباروی می شود.

عللی که سبب چسبندگی رحم می شود

آسیب دیدن بافت رحم یکی از عوامل مهم در ایجاد چسبندگی رحم می باشد. پس مواردی که در ذیل عنوان می شود دلایل اصلی در آسیب دیدن بافت رحم هستند.

 • کورتاژ سقط جنین و کورتاژ جهت خارج کردن جفت جنین
 • جراحی رحم
 • عفونت های رحمی
 • عفونت لگن
 • خونریزی شدید پس از تولد نوزاد
 • مشکلات آندومتریوز
 • سل ریوی

مواردی که لاپاراسکوپی پیشنهاد می‌شود

 • دوران قاعدگی دردناک و شدید
 • خارج ساختن لوله‌های فالوپ، تخمدان و یا رحم
 • تشخیص و درمان اندومتریوز
 • تشخیص و برداشتن انواع کیست و یا تومورهای تخمدان
 • بررسی علت ناباروری در خانم‌ها
 • درمان حاملگی خارج از رحم
 • خارج ساختن کیسه صفرا یا بخش‌هایی از روده مانند آپاندیسیت
 • تهیه بیوپسی از قسمت‌های مختلف حفره‌ی شکمی
 • بررسی علت دردهای شکم و یا لگن

تاثیر لاپاراسکوپی بر باردار شدن

همانگونه که می دانید کابردهای لاپاراسکوپی شامل درمان اندومتریوز، تشخیص کیست تخمدان، خارج کردن رحم و از همه مهم تر درمان ناباروری است. درمان عوامل و مشکلاتی است که موجب ناباروی می گردد،

اگرقبلا جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان انجام داده اید و یا  می خواهید این جراحی را انجام دهید و نگران این موضوع هستید که لاپاراسکوپی بر شانس باروری شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت یا خیر، حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا شما را راهنمایی نماید.

در برخی مواقع به دلیل زخم هایی در داخل رحم خود وجود دارد، ممکن است خانم را دراقدام به  بارداری دچار مشکل نماید که با مراجعه به پزشک متخصص با استفاده از اولتراسوند و تصویربرداری رحم شما را مورد بررسی قرار می دهد، در صورت لزوم ممکن برای برطرف کردن این مشکل  اقدام به یک جراحی لاپاراسکوپی دیگر نماید.

عدم بارداری پس از لاپاراسکوپی

از جمله مواردی که موجب با تاخیر انداختن بارداری شما پس از لاپاراسکوپی می گردد عبارتند از :

عدم بهبودی کامل

اگر شما جراحی لاپاراسکوپی انجام داده اید تازمانی که کاملا بهبود نیافته اید در اقدام به بارداری خصوصا به روش طبیعی  خودداری نمایید. توصیه می گردد در این برهه زمانی از انجام فعالیت های سنگین نیز اجتناب نمایید و سعی کنید تا دست یافتن به بهبودی کامل استراحت نمایید، بهبودی کامل بستگی به تشخیص پزشک متخصص با توجه به شرایط جسمی شما می باشد که حدودا بین ۱ تا چند هفته ممکن است طول بکشد تا زخم های ایجاد شده در داخل رحم بطور کامل ترمیم یابد.

التیام زخم ناشی از لاپاراسکوپی

هر نوع جراحی که در داخل رحم انجام می شود باعث بروز عواملی چون چسبندگی رحم یا ایجاد رخم می گردد، لاپاراسکوپی نیز مانند سایر جراحی های دیگر رحمی ممکن است به دلیل میدان دید کمتری که به جراح می دهد و میزان تلاشی که برای خارج نمودن  کیست یا درمان مشکلات رحمی دارد سبب ایجاد زخم در رحم شود البته باید گفت انتخاب یک متخصص خوب ، با تجربه و مهارت بالا درصد این عوارض را کم تر می نماید و جراحی موفق تری را به دنبال خواهد داشت.باید گفت مراقبت هایپس از جراحی نیز یکی از عوامل موثر در بهیود سریع زخم های جرعی و آمادگی سریع تر رحم برای باروری دارد.

بارداری پس از لاپاراسکوپی

همان طور که پیش تر اشاره شد یکی از اندام‌هایی که توسط لاپاراسکوپی می‌توان به معاینه و درمان آن پرداخت رحم می‌باشد. سوالی که برای اکثر بیماران پس از لاپاراسکوپی رحم ایجاد می‌شود این موضوع می‌باشد که آیا امکان زایمان طبیعی پس از لاپاراسکوپی رحم وجود دارد و در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال چه مشکلات و یا خطراتی با زایمان طبیعی پس از لاپاراسکوپی ممکن است ایجاد شود. پاسخ به این سوال به موارد بسیاری بستگی دارد، در ادامه برخی از این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زایمان طبیعی پس از جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم

در لاپاراسکوپی فیبروم رحم، توده ها و بافت های رحمی برداشته می شود که همین امر سبب می شود تا هیچ آسیبی به دیواره رحم و خود رحم وارد نشود. بنابراین اکثر افراد پس از جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم می‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند و بر اساس تحقیقات انجام شده هیچ موردی از پارگی رحم در هنگام زایمان گزارش نشده و تقریباً تمام زایمان‌ها منجر به تولد نوزاد زنده شده است.

زایمان طبیعی پس از جراحی لاپاراسکوپی اندومتریوز

برای بررسی و خارج کردن بافت رحم در اندام های مجاور و خارج رحمی، از جراحی لاپاراسکوپی اندومتریوز استفاده می شود. در لاپاراسکوپی اندومتریوز هیچ آسیبی به رحم وارد نمی شود و پس از این جراحی، خانم های باردار می توانند بدون هیچ دغدغه ای، زایمان طبیعی داشته باشند.

احتمال پارگی رحم در طی دوران بارداری پس از لاپاراسکوپی

پارگی رحم یکی از مشکلاتی است که در صورت بروز ممکن است منجر به مشکلاتی برای مادر و جنین شود و زایمان طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از دلایلی که موجب پارگی رحم در طی دوران بارداری می‌شود انجام لاپاراسکوپی‌های قبلی و بر جا ماندن جای زخم و اسکار ناشی از لاپاراسکوپی می‌باشد. بنابراین اکثر پزشکان توصیه می‌نمایند در صورتی که لاپاراسکوپی انجام می‌دهید با توجه به نوع لاپاراسکوپی و آسیبی که به بافت دیواره رحم وارد شده است حداقل چند ماه صبر نمائید تا هرگونه زخم و اسکار تشکیل شده طی لاپاراسکوپی رحم بهبود یابد و دیواره رحم جهت بارداری آماده باشد، در این صورت احتمال پارگی رحم کاهش می‌یابد و زایمان طبیعی پس از لاپاراسکوپی به راحتی انجام پذیر خواهد بود.

کلام آخر

باید بگوییم در خصوص مطالبی که در این مقاله ذکر شد، در صورتی که قصد بارداری پس از لاپاراسکوپی رحم دارید، در خصوص زمان مناسب جهت انجام این عمل و اقدام به بارداری از پزشک خود سوال نمائید، یکی از نکاتی که به موفقیت بارداری و تولد نوزاد به روش زایمان طبیعی کمک می‌نماید داشتن رحمی سالم جهت رشد کودک و زایمان می‌باشد، در صورتی که زمان بارداری شما به خوبی تنظیم شده باشد و در طی دوران بارداری تحت معاینه و غربالگری‌های منظم قرار داشته باشید می‌توانید بدون کوچکترین مشکلی پس از لاپاراسکوپی زایمان طبیعی داشته باشید و در صورتی که پزشک تشخیص دهد زایمان طبیعی برای سلامت شما و یا نوزاد شما خطرناک است می‌توانید جهت زایمان به روش سزارین برنامه ریزی نمائید.

https://www.thehealthyjournal.com/faq/can-i-have-a-natural-birth-after-a-laparoscopy

https://www.healthdirect.gov.au/laparoscopy

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *