شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / زایمان / زایمان طبیعی بعد از عمل لاپاراسکوپی
۴ دقیقه

زایمان طبیعی بعد از عمل لاپاراسکوپی

آنچه می خوانید...
امتیاز بده

یکی از روش های جراحی رایج وکم تهاجمی،که جهت تشخیص و یا درمان ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی به وسیله لاپاراسکوپی می باشد. یکی از سوالاتی که ذهن اکثر خانم ها را مشغول کرده این است که آیا جراحی لاپاراسکوپی رحم موجب کم شدن شانس باروی است یا خیر؟ ما در ایم مقاله سعی داریم به شفاف سازی سوال شما بپردازیم. با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی بعد از عمل لاپاراسکوپی

تاثیر لاپاراسکوپی در زایمان طبیعی

لاپاراسکوپی در درمان کیست تخمدان ،عفونت های رحم و لگن و افزایش سلامت مادر و جنین بسیار موثر می باشد. از آنجایی که میزان چسبندگی داخل شکم در خانم هایی که سابقه زایمان طبیعی دارند کم تر از خانم هایی است که زایمان آن ها سزارین بوده است می توان گفت که اگر خانمی سابقه زایمان طبیعی داشته باشد و در دربارداری بعدی خود دچار کیست تخمدان، سرطان رحم و… گردد در مقایسه با خانمی که زایمان او به صورت سزارین بوده است، به مراتب نتایج بهتری را در درمان تجربه خواهد کرد.

یکی از علل ناباروی در خانم ها چسبندگی داخل لوله های رحم می باشد به این صورت که چسبندگی رحم ابتدا بر روی سیکل قاعدگی تاثیر می گذارد و در صورت عدم درمان میزان چسبندگی بیشتر شده و در نتیجه موجب قطع خونریزی در عادت ماهیانه و در نتیجه ناباروی می شود.

عللی که موجب چسبندگی رحم می شود

آسیب دیدن بافت رحم یکی از عوامل مهم در ایجاد چسبندگی رحم می باشد. پس مواردی که در ذیل عنوان می شود دلایل اصلی در آسیب دیدن بافت رحم هستند.

  • کورتاژ سقط جنین و کورتاژ جهت خارج کردن جفت جنین
  • جراحی رحم
  • عفونت های رحمی
  • عفونت لگن
  • خونریزی شدید پس از تولد نوزاد
  • مشکلات آندومتریوز
  • سل ریوی

تاثیر لاپاراسکوپی بر باردارشدن

همانگونه که می دانید کابردهای لاپاراسکوپی شامل درمان اندوتریوز، تشخیص کیست تخمدان، خارج کردن رحم و از همه مهم تر درمان ناباروری است. درمان عوامل و مشکلاتی است که موجب ناباروی می گردد،

اگرقبلا جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان انجام داده اید و یا  می خواهید جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان انجام دهید و نگران  این موضوع هستید که لاپاراسکوپی بر شانس باروری شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت یا خیر، حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا شما را راهنمایی نماید.

در برخی مواقع به دلیل زخم هایی در داخل رحم خود وجود دارد، ممکن است خانم را دراقدام به  بارداری دچار مشکل نماید که با مراجعه به پزشک متخصص با استفاده از اولتراسوند و تصویربرداری رحم شما را مورد بررسی قرار می دهد، در صورت لزوم ممکن برای برطرف کردن این مشکل  اقدام به یک جراحی لاپاراسکوپی دیگر نماید.

عدم بارداری پس از لاپاراسکوپی

از جمله مواردی که موجب با تاخبر انداختن بارداری شما پس از لاپاراسکوپی می گردد عبارتند از:

عدم بهبودی کامل

اگر شما جراحی لاپاراسکوپی انجام داده اید تازمانی که کاملا بهبود نیافته اید  در اقدام به بارداری خصوصا به روش طبیعی  خودداری نمایید. توصیه می گردد در این برهع زمانی از انجام فعالیت های سنگین نیز اجتناب نمایید و سعی کنید تا دست یافتن به بهبودی کامل استراحت نمایید،بهبودی کامل بستگی به تشخیص پزشک متخصص با توجه به شرایط جسمی شما می باشد که حدودا بین ۱تاچند هفته ممکن است طول بکشد تا زخم های ایجاد شده در داخل رحم بطور کامل ترمیم یابد.

التیام زخم ناشی از لاپاراسکوپی

هر نوع جراحی که در داخل رحم انجام می شود باعث بروز عواملی چون چسبندگی رحم یا ایجاد رخم می گردد، لاپاراسکوپی نیز مانند سایر جراحی های دیگر رحمی ممکن است به دلیل میدان دید کمتری که به جراح می دهد و میزان تلاشی که برای خارج نمودن  کیست یا درمان مشکلات رحمی دارد سبب ایجاد زخم در رحم شود البته باید گفت انتخاب یک متخصص خوب ، با تجربه و مهارت بالا درصد این عوارض را کم تر می نماید و جراحی موفق تری را به دنبال خواهد داشت.باید گفت مراقبت هایپس از جراحی نیز یکی از عوامل موثر در بهیود سریع زخم های جرعی و آمادگی سزیع تر رحم برای باروری دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین متخصص زنان در تهران می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *