شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه 2 - واحد 25

0 / 5. 0

۳ دقیقه
سرطان-و-اندومتریوز

اندومتریوز و سرطان

آنچه می خوانید...

اندومتریوز و سرطان

در سالهای اخیر ناباروری یکی از مسائل مهمی است که روز به روز بر تعداد زوجین نابارور افزوده می شود . عواملی مختلفی بر باروری تاثیر می گذارد از جمله سبک زندگی ، آلاینده های محیطی ، بیماری ها . در این مقاله قصد داریم به بیماری های سرطان و اندومتریوز که باعث ایجاد نازایی می شوند بپردازیم.

سرطان-و-اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز نوعی بیماری خوش خیم می باشد که از هر 10 نفر ( زنانی که در سنین باروری هستند )یک نفر به آن مبتلا هستند . زمانی که بافت ها باید در جداره داخلی رحم رشد کنند در تخمدان ها ، داخل شکم و دیواره لگن رشد کنند اندومتریوز ایجاد می شود . در برخی موارد باعث درد شدید می شود و در بسیاری از موارد باعث ایجاد ناباروری می شود .

در بسیاری از موارد آندومتریوز فرد دردی را احساس نمی کند . به همین جهت به آن بیماری مرموز می گویند . به همین جهت ممکن است بیماری پیشرفت کرده باشد بدون آنکه فرد متوجه آن شود .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

اندومتریوز و ناباروری

قبل از هر چیز ابتدا به نحوه تشکیل جنین می پردازیم . رحم به لوله های تخمدانی متصل است که در مجاورت لوله ها تخمدان ها قرار دارند . هر ماه در سیکل قاعدگی خانمی در سن باروری یک تخمک آزاد می شود . اگر اسپرم از داخل رحم به داخل لوله های تخمدانی برود و به تخمک برسد لقاح صورت می گیرد. جنین باید خود را به داخل رحم برساند تا رشد کند . بیماری آندومتریوز بر تمام پرسه باروری تاثیر می گذارد . این بیماری می تواند چسبندگی های شدیدی ایجاد کند . این چسبندگی ها باعث می شوند لوله های رحمی نتوانند انتقال را به درستی انجام دهند . این موضوع باعث می شود یا اسپرم خود را نتواند به مرحله لقاح برساند یا جنینی که تشکیل شده نمی تواند به رحم خود را برساند . یکی از مسائل مهم اینست که آندومتریوز می تواند تخمدان ها را درگیر کند . این کار آسیب غیر قابل بازگشتی به تخمدان ها وارد می کند.

آیا اندومتریوز تبدیل به سرطان می شود ؟

در بسیاری از موارد آندومتریوز فرد دردی را احساس نمی کند . به همین جهت به آن بیماری مرموز می گویند . به همین جهت ممکن است بیماری پیشرفت کرده باشد بدون آنکه فرد متوجه آن شود .

آیا شیمی درمانی باعث نازایی میشود؟

سرطان هایی که سیستم تولید مثل را درگیر می کند مانند سرطان تخمدان و سرطان رحم می باشند . اما اغلب درمان هایی که برای سرطان انجام می شود ، بر روی نازایی تاثیر می گذارد . در جراحی هایی که برای سرطان صورت می گیرد ممکن است ارگان های تولید مثل آسیب ببینند یا قسمتی از ارگانها برداشته می شوند. از طرفی برخی سرطان ها نیاز به رادیوتراپی و شیمی درمانی دارند که بر تخمدان ها تاثیر منفی می گذارد . زیرا تخمدان ها به این نوع درمان حساس می باشند و در پروسه درمان ممکن است آسیب ببینند . در بسیاری از موارد این آسیب ها غیرقابل برگشت هستند . رادیوتراپی حتی ممکن است بر روی رحم تاثیر منفی بگذارد . این آسیب بر عروق رحم وارد می شود که در نهایت موجب ناباروری می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

آیا اندومتریوز سرطان است ؟

لاپاراسکوپی

درمان درد های اندومتریوز 

درمان نازایی در اندومتریوز

کیست تخمدان و باردرای 

تخمدان پلی کیستیک

لوگو دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 17 =