شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۳ دقیقه
انواع جفت سرراهی

انواع جفت سرراهی

آنچه می خوانید...

انواع جفت سرراهی

در جفت سرراهی ، جفت در محلی بسیار نزدیک به سوراخ داخلی سرویکس یا بر روی سوراخ داخلی سرویکس قرار می گیرد . به عبارت دیگر جفت در دیواره قدامی یا خلفی سگمانتحتانی رحم جایگزین می شود . چهار درجه از این ناهنجاری ها به شرح ذیل است :

  1. جفت سرراهی کامل : این نوع جفت به طور کامل سوراخ داخلی سرویکس را می پوشاند .
  2. جفت سرراهی ناقص : این نوع جفت به طور نسبی سوراخ داخلی سرویکس را می پوشاند .
  3. جفت سرراهی مارژینال ( حاشیه ای ) : در این نوع ، لبه جفت در حاشیه سوراخ داخلی سرویکس قرار می گیرد .
  4. جفت low-lying ( دارای قرار پایین ) : در این نوع جفت در سگمان تحتانی رحم به نحوی لانه گزینی می کند که لبه جفت به طور کامل به سوراخ داخلی سرویکس نمی رسد بلکه در مجاورت آن قرار می گیرد .
انواع جفت سرراهی
انواع جفت سرراهی

در وضعیت دیگری که وازاپرویا نام دارد جفت به شکلی قرار می گیرد که عروق جنین از میان پرده ها عبور می کند و در سوراخ سرویکس آشکار می شوند و . وازا پرویا ، از علل ناشایع خونریزی قبل از زایمان است و احتمال مرگ جنین در این وضعیت بسیار زیاد است . چون پارگی پرده ها ممکن است با پاره شدن یکی از عروق جنینی و از دست دادن کامل خون جنین همراه باشد . این یافته با اتصال ولامنتوس در ارتباط است و گهگاه معاینه کننده می تواند یک رگ لوله ای جنین را در پرده های پوشاننده عضو نمایش جنین لمس کرده و یا مستقیما مشاهده کند . با توجه به کم بودن حساسیت تصویربرداری از وازاپرویا با سونوگرافی ، در زنان دارای عوامل خطر ، سونوگرافی ترانس واژینال با داپلر رنگی توصیه می شود .

میزان بروز جفت سرراهی یک مورد از هر 305 زایمان است . حتی در صورت درمان انتظاری جفت سرراهی ، زایمان پره ترم یکی از علل اصلی مرگ پری ناتال است برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

شیوع جفت سرراهی

میزان بروز جفت سرراهی یک مورد از هر 305 زایمان است . حتی در صورت درمان انتظاری جفت سرراهی ، زایمان پره ترم یکی از علل اصلی مرگ پری ناتال است و چنین به نظر می رسد که این خطر به درجاتی با محدودیت رشد جنین و محدودیت مراقبت های پره ناتال ارتباط دارد . در جفت سرراهی بنا به دلایل نامشخص ، میزان ناهنجاری های جنینی 5/2 برابر افزایش می یابد . قسمت اعظم ارتباطی که بین جفت سرراهی و وزن کم هنگام تولد وجود دارد ، عمدتا ناشی از زایمان پره ترم و به درجات کمتر ناشی از اختلال رشد جنین است .

مطالب مرتبط با این مقاله :

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

زایمان در آب

چسبندگی جفت 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *