شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۴ دقیقه
تست-پاپ-اسمیر

تست پاپ اسمیر

آنچه می خوانید...

تست پاپ اسمیر

آیا می دانستید تست پاپ اسمیر 70% بروز سرطان گردن رحم را  کاهش می دهد ؟آیا می دانستید با انجام این تست می توانید به تشخیص به موقع ازپیشرفت سرطان جلوگیری کرد ؟در ادامه به طور مفصل درباره این تست می پردازیم .

پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر به افتخار پزشک یونانی جرج پاپانیکولا چنین نامگذاری شده است . این پزشک روشی را برای ارزیابی سلول شناسانه سلول های گردن رحم توصیف کرد که به کمک آن می توان افراد را از نظر داشتن سرطان گردن رحم ارزیابی کرد .

تست-پاپ-اسمیر
تست-پاپ-اسمیر

شیوع تست پاپ اسمیر

هر ساله چندین میلیون پاپ اسمیر به منظور غربالگری در ایالات متحده انجام می شود . 3%-5% از این تعداد غیر طبیعی هستند . گرچه شیوع پاپ اسمیرهای غیر طبیعی بسیار متغیر است و به عوامل خطر بستگی دارد .

تشخیص سرطان با پاپ اسمیر

غربالگری با پاپ اسمیر میزان بروز سرطان مهاجم گردن رحم را تا 70% کاهش داده است . بسیاری از متخصصین یک فن آوری سلول شناسی گردن رحم را که اساس مایع دارد ، جایگزین پاپ اسمیر کرده اند . این فن آوری به پزشکان امکان می دهد همان نمونه را برای آزمایش HPV-DNA به کارببرند.

موارد انجام تست پاپ اسمیر

گردن رحم در دوران پیش از نوجوانی با اپیتلیوم استوانه ای پوشیده می شود . این پوشش در گردن رحم بالغ به آندو تلیوم سنگفرشی تبدیل می شود . محل اتصال سنگفرشی – استوانه ای بیشترین استعداد را به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و سایر عفونت ها دارد . کارسینوم سلول سنگفرشی مسئول 90% از سرطان های گردن رحم و ادنوکارسینوم مسئول 10% از آنهاست .

انجام پاپ اسمیر به صورت سالیانه برای همه زنان توصیه می شود. این کار 3 سال پس از نخستین مقاربت یا از 21 سالگی ( هر کدام زودتر اتفاق افتادند ) شروع می شود .دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی این تست را در مطب انجام می دهد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص HPV با تست پاپ اسمیر

کاندوم به طور کامل بیمار را در برابر HPV محافظت نمی کند . علت این موضوع انتقال از طریق اسکرتوم لابیا است . انواع 16، 18 و 31 HPV به احتمال بیشتری توانایی بالقوه سرطان زایی دارد . سایر عوامل اپیدمیولوژیک که ممکن است خطر پیدایش سلول های غیرطبیعی را در گردن رحم افزایش دهند عبارتند از :

  • رابطه جنسی در سنین پایین
  • داشتن شرکای متعدد جنسی
  • داشتن یک شریک جنسی که سابقه تماس با شرکای جنسی متعددی دارد .
  • سیگار کسیدن
  • بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی
  • نقص ایمنی

واکسن گارداسیل برای مقابله با HPV از نوع 16و18 موثر است . این دو نوع HPV هفتاد درصد از سرطان های گردن رحم را باعث می شود . این واکسن در سه دوز در ماههای 0، 2 و 6 تجویز می شود . این واکسن برای افرادی که در سنین 11 تا 26 سال می باشند توصیه می شود. پاپ اسمیر و غربالگری از نظر HPV قبل از واکسیناسیون لازم است.

زمان انجام پاپ اسمیر

انجام پاپ اسمیر به صورت سالیانه برای همه زنان توصیه می شود. این کار 3 سال پس از نخستین مقاربت یا از 21 سالگی ( هر کدام زودتر اتفاق افتادند ) شروع می شود . برخی پزشکان توصیه می کنند غربالگری در زنان کم خطر هر سه سال یکبار انجام شود . همچنین انجام این تست بعد از 70 سالگی متوقف شود.

شرایط انجام تست پاپ اسمیر

زنانی که رحمشان برداشته می شود دیگر نیاز به انجام این تست ندارند . این تست به طور 100 درصد تشخیص قطعی نیست و در صورتی که نتایج غیرطبیعی باشد نیاز به سایر آزمایشات دارد .

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود

در ابتدا پزشک از شما می خواهد روی تخت دراز بکشید .دو رکاب در قسمت پایین تخت قرار دارد از فرد خواسته می شود پاها را در رکابها قرار دهد . با این روش پاها از هم باز شده و معاینه واژن برای پزشک امکان پذیر می شود . در این حالت نفس عمیق بکشید و استرس نداشته باشید . پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم که از جنس پلاستیک و فلز برای باز کردن دیواره واژن استفاده می کند . سپس از برس کوچکی به نام سیتو برای نمونه برداری استفاده می کند . این کار کمی درد دارد ولی سعی کنید نفس عمیق کشید زیرا مدت زمان کمی می برد .

آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد ؟

بسیاری از افراد از انجام این تست به دلیل نگرانی درباره درد داشتن ترس دارند . در حقیقت این تست ، نوعی آزمایش ساده است که فرد دردی را احساس نمی کند . این تست مانند معاینه ساده زنانه است که کمتر از یک دقیقه طول نمی کشد .

نتیجه

اکثر موارد سرطان گردن رحم در زنانی رخ می دهد که اصلا غربالگری نشده اند یا بطور کامل تحت برنامه غربالگری نبوده اند و همین طور آنهایی که پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته اند ولی براساس توصیه های درمانی پیگیری نشده اند .

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *