شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / زایمان / تغییرات رحم بعد از زایمان طبیعی
۳ دقیقه
تغییرات-رحم-بعد-از-زایمان-طبیعی

تغییرات رحم بعد از زایمان طبیعی

آنچه می خوانید...

تغییرات رحم بعد از زایمان طبیعی

زایمان طبیعی و کوچک شدن رحم

دکتر اعظم السادات مهدوی می گوید:یکی از عواملی که باعث تغییرات در رحم می شود، زایمان طبیعی می باشد. رحم به طور طبیعی دارای اندازه کوچکی می باشد با زایمان طبیعی اندازه رحم کوچکتر می شود. تعداد زایمان با کوچک شدن رحم رابطه مستقیم دارد. در مواردی بعد از زایمان رحم به اندازه قبلی خود بازمی گردد.

زایمان طبیعی و افتادگی رحم

بر اساس تصور افراد در زایمان طبیعی  حتما افتادگی رحم اتفاق می افتد ولی از لحاظ پزشکی یکی از عواملی که باعث افتادگی رحم می شود زایمان طبیعی است. افراد در مراقبتهایی که بعد از زایمان طبیعی انجام می دهند از افتادگی رحم جلوگیری می کنند. یکی از این مراقبتها انجام ورزش برای ناحیه لگن می باشد. یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی، رعایت رژیم غذایی مناسب که دارای املاح معدنی و ویتامین های مغذی به عدم افتادگی رحم کمک می کند. نگه داشتن وزن بدن در حالت نرمال و جلوگیری از افزایش وزن به فرد در بروز افتادگی رحم کمک می کند. بعد از زایمان افراد باید از خوردن بیش از اندازه غذا که باعث بالا رفتن وزن می شود جلوگیری کنند و در زمان شیردهی از مواد غذایی مغزی و مقوی استفاده کنند.

تغییرات-رحم-بعد-از-زایمان-طبیعی
تغییرات-رحم-بعد-از-زایمان-طبیعی

کوچک شدن رحم در زمان شیردهی

کوچک شدن رحم بر اثر زایمان به طور موقت بوده و بعد از گذشت سه الی چهار روز از زایمان رحم به حالت اولیه خود بازمی گردد. از دیگر عواملی که باعث تغییرات رحم می شود، شیردادن نوزاد می باشد. با شیردهی نوزاد هورمونی به نام اکسی توسین در رحم مادر آزاد می شود که باعث کوچک شدن رحم می شود.

تغییرات هورمونی بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان تغییرات هورمون هایی مخاطی  به صورت ترشح دیده می شود. در برخی موارد خونریزی از واژن بعد از زایمان نیز مشاهده می شود. علت این خونریزی به دلیل این می باشد که بخش های داخلی رحم در حال ساخته شدن می باشد و با دیدن این علائم نباید احساس خطر کرد. در صورتی می توان نگران شد که مدت زمان خونریزی و ترشحات زیاد طول بکشد که این زمان بین ۴ تا ۶ هفته می باشد . علاوه بر این اگر خونریزی زیاد بوده و بوی نامطبوعی بدهد باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

 

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *