شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » حاملگی چند قلویی

0 / 5. 0

۴ دقیقه
حاملگی-چند-قلویی

حاملگی چند قلویی

آنچه می خوانید...

حاملگی چند قلویی

نشانه های حاملگی چند قلویی یا دوقلویی چیست و چطور بدانید که چند جنین در شکم دارید ؟ آیا می دانستید میزان شیوع چند قلویی در سالهای اخیر در حال افزایش می باشد ؟ در ادامه به طور مفصل درباره علائم و علت این بارداری صحبت خواهیم داشت.

حاملگی-چند-قلویی
حاملگی-چند-قلویی

خطرات بارداری چند قلویی

باید گفت بارداری های چند قلویی به طور معمول نتیجه چندین لقاح هستند . این گونه بارداری ها با افزایش خطر زایمان زودرس و مخاطرات بسیاری برای مادر و جنین می باشد . به طور مثال 60 درصد بارداری ها دوقلو ، 90 درصد سه قلو و تقریبا تمام چهار قلوها دچار زایمان زودرس می شود. طی سال های اخیر  میزان بارداری های چند قلویی 76 درصد افزایش داشته است و عمدتا ناشی از درمان های ناباروری است . بیش از یک چهارم نوزادان با وزن کمتر از 2500 گرم حاصل بارداری های چند قلو هستند و 15 درصد این نوزادان ظررف یک سال اول می میرند.

علت حاملگی چندقلویی

جنین های دو قلو معمولا حاصل لقاح دو تخمک مجزا ( دوقلوهای دی زیگوت با فراترنال) هستند. دو قلویی در برخی موارد ناشی از یک تخمک بارور منفرد است که متعاقبا تقسیم می شود ( دوقلویی همسان ) هر یک از دو فرآیند فوق می تواند سبب تشکیل قل های بیشتری شود . به طور نمونه چهارقلوئی می تواند حاصل یک یا چهار تخمک باشد .

حاملگی دو قلویی

حاملگی دو قلویی خود دارای انواعی می باشد . یکی از آنها دوقلوهای غیر همسان یا دی زیگوتیک می باشد که به طور مشخص دوقلوی واقعی نیستند  زیرا حاصل بلوغ و لقاح دو تخمک طی یک سیکل تخمک گذاری هستند. نوع دیگر دوقلو همسان یا مونوزیگوتیک می باشد که از یک تخمک ایجاد می شوند. فرآیند دوقلو همسان در برخی موارد ممکن است منجر به ناهنجاری هایی مانند اختلال در رشد قلب در جنین ها شود .

شیوع حاملگی دوقلویی

شیوع تولدهای دوقلویی ناهمسان در تمام دنیا نسبتا ثابت بوده و حدود 1 مورد در هر 250 تولد می باشد که عمدتا مستقل از نژاد ، وراثت ، سن و پاریته می باشد . در حالی که تولد دوقلویی همسان تحت تاثیر نژاد ، وراثت ، سن مادر ، پاریته و به ویژه داروهای موثر بر بارداری قرار دارد .

سقط دوقلویی

خطر سقط در دوقلوهای مونوکوریون به مراتب بیشتر از دوقلوهای دی کوریون است . در برخی از موارد کل حاملگی دفع می شود. با وجود این در بسیاری از موارد فقط یکی از قل ها جان خود را از دست می دهد و قل باقیمانده به صورت تک قل به دنیا می آید.

بارداری های چند قلویی به طور معمول نتیجه چندین لقاح هستند . این گونه بارداری ها با افزایش خطر زایمان زودرس و مخاطرات بسیاری برای مادر و جنین می باشد .  دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی برای اینگونه موارد مشاوره بارداری را توصیه می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

عوامل موثر بر دوقلویی

  1. نژاد

شیوع تولدهای دوقلویی ناهمسان در میان گروههای قومی و نژادی مختلف بسیار متغیر است . این تفاوت های چشمگیر در میزان شیوع دو قلویی ممکن است ناشی از تفاوت های نژادی در میان FSH باشد .

  1. سن مادر

میزان دوقلویی طبیعی در 37 سالگی یعنی زمانی که میزان فولیکول های متعدد در اثر تحریک فراوان FSH افزایش می یابد به حداکثر خود می رسد. . کاهش شیوع دوقلویی بعد از آن احتمالا ناشی از تخلیه فیزیولوژیک فولیکول ها می باشد .

  1. وراثت

یکی از شاخص های دوقلویی ، وجود سابقه خانوادگی دوقلویی در مادر ، بسیار مهم تر از وجود سابقه دوقلویی در پدر است . مطالعات ژنتیک در مرحله شناسایی ژن هایی است که میزان دوقلویی غیرهمسان را افزایش می دهد.

  1. رژیم غذایی

با بهبود وضعیت تغذیه ای در حیوانات ، تعداد جنین ها نیز افزایش می یابد . طبق شواهد در انسان نیز همین گونه است. در مطالعه ای مشاهده شده که زنان قد بلندتر و سنگین وزن تر 25 تا 30 درصد بیش از زنان کوتاه قد و مبتلا به سوئ تغذیه بوده است . تجربه بعد از جنگ جهانی دوم و بعد از آن نشان داده است که دوقلویی بیشتر تحت تاثیر تغذیه قرار دارد تا جثه فرد.

احتمال چند قلویی در ivf

در زنانی که با روش لقاح خارج رحمی با IVF باردار می شوند ، افزایش فولات خوراکی و غلظت پلاسمایی آن ، سبب افزایش میزان دوقلویی می شود.استفاده از FSH همراه با گنادوترویین کوریونی ( برای تحریک تخمک گذاری در روش درمان ناباروری ) برای القا تخمک گذاری ، سبب افزایش شدید تخمک گذاری متعدد می شود. با تجویز متعارف گنادوتروپین ، شیوع حاملگی چند قلویی 16-40 درصد است که 75 درصد امکان دوقلو شدن وجود دارد . شیوع زایمان های دو قلو و سه قلو همزمان با افزایش فروش گنادوتروپین یائسگی انسان بیشتر شده است .

مطالب مرتبط با این مقاله :

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در اب

زایمان سزارین

سقط جنین

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *