شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

1 / 5. 1

۳ دقیقه
خراش-اندومتر

خراش اندومتر

آنچه می خوانید...

خراش اندومتر

خراش اندومتر نوعی تست می باشد که قبل از روش لقاح خارج از رحمی با ivf برای زنان انجام می شود . این تست با انجام اقداماتی به موفقیت ivf کمک می کند یک ماه قبل از شروع درمان انجام می شود . این تست برای زنانی می باشد که با وجود داشتن شرایط مناسب تخمک دوره های درمان ناباروری ناموفق داشته اند. در ادامه به طور مفصل به نحوه انجام این تست و مزایای آن می پردازیم .

خراش-اندومتر
خراش-اندومتر

نحوه انجام تست خراش اندومتر

اندومتر نام بافتی در دیواره رحم می باشد که دارای ضخامتی حدود 1mm می باشد . این بافت در دوران قاعگی از دیواره رحم ریخته و در روزهای آخر بازسازی می شود . ضخامت اندومتر و اندازه فولیکول دو عامل مهم در بارداری هستند . برای کمک به افرادی که نابارور هستند از خراش اندومتر استفاده می شود. در این روش به صورت موضعی اندومتر از دیواره رحم خراشیده می شود که در نتیحه باعث التهاب و افزایش گلبول های سفید می شود که موجب ترشح سیتوکین ها می شود. این تست نیازی به بیهوشی یا بی حسی ندارد ممکن است از فرد خواسته می شود قرص مسکن مصرف شود تا درد احتمال را احساس نکند. در این روش ابزاری به نام اسپکولوم دهانه واژن را آماده می کند سپس با استفاده از ابزاری دیواره رحم خراشیده می شود . ممکن است بعد از این تست فرد دچار خونریزی خفیف می شود . این فرآیند 15 دقیقه به طول می انجامد . از این تست برای تشخیص فیبروئید یا پولیپ در رحم با استفاده از یک درمان ناباروری یا هیستروسکوپی استفاده می شود .

زمان انجام خراش اندومتر

دکتر مهدوی متخصص زنان می گوید بهترین زمان انجام این تست بعد از تخمک گذاری و پیش از شروع دوران قاعدگی بعدی می باشد . بهترین زمان انجام تست خراش اندومتر روز 21 پریود می باشد . برای افرادی که درمان Ivf  یا انتقال جنین فریز انجام می دهند یک ماه قبل از شروع درمان توصیه می شود این تست انجام شود.

مراقبت های بعد از انجام خراش اندومتر

  • در طی دوره پریود و دوره انجام تست از رابطه جنسی خودداری شود.
  • امکان خونریزی خفیف از واژن بعد از تست وجود دارد همراه خود نوار بهداشتی داشته باشید.
  • استراحت یک روز بعد از انجام تست ضروری است .
  • مصرف دارو بخصوص آنتی بیوتیک بعد از آزمایش ضروری است .

برای اطلاع از بهترین متخصص زنان در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.

برخی از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان :

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *