شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » علل ایجاد کیست تخمدان

0 / 5. 0

۳ دقیقه
علل ایجاد کیست تخمدان

علل ایجاد کیست تخمدان

آنچه می خوانید...

علل ایجاد کیست تخمدان

کیست تخمدان

اختلال در روند تخمک گذاری در تخمدان باعث ایجاد کیسه هایی حاوی مایع مانند آب یا خون می شود. این کیست با تغییر در زمان روند قاعدگی، خود را نشان می دهد. معمولا این کیست ها در اغلب خانم ها وجود دارد و اغلب از نوع خوش خیم می باشد که دردی احساس نمی شود. در کیست بدخیم کیست به دور پایه خود می پیچد و فرد را دچار درد زیاد می کند.

علل ایجاد کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان

1.در برخی موارد کیست تخمدان، باعث تغییراتی در بدن فرد می شود. این تغییرات شامل افزایش وزن، اندام ها و درشتی استخوان ها می شود.

2.رشد مو از نوع مردانه در نواحی صورت و بدن از دیگر علائم وجود کیست تخمدان می باشد.

 1. احساس درد در شکم و داشتن نفخ معده
 2. تکرر ادرار و مشکلات مربوط به دفع ادرار
 3. احساس درد در کمر
 4. داشتن درد در طول روابط جنسی
 5. خونریزی غیر عادی و توام با درد بسیار در زمان پریود
 6. داشتن حالت تهوع
 7. بی اشتهایی یا سیری زودهنگام

چه عواملی باعث کیست تخمدان می شود؟

 1. رشد فولیکول

فولیکول از یک کیسه ی حاوی مایع عادی است که دارای یک تخمک می باشد. فولیکول در زمان پریود به صورت عادی رشد می کند و برای آزاد کردن تخمک باز می شود زمانی که این عملکرد دچار اختلال شود کیست فولیکولار را بوجود می آورد. این نوع کیست ها خطر جدی ندارد و به صورت خودکار در عرض مدت زمان چند روز الی چند ماه بهبود می یابد.

 1. عامل آسیب عروق خونی

بر اثر صدمه دیدگی عروق خونی کوچک، مایع موجود در آن به کیسه تخمک انتقال می یابد و باعث ایجاد کیست از نوع هموراژیک یا اندرومتریوئید می شود.

 1. رشد غیر معمول تخمدان

در مواردی که بافت های تخمدان در جهت کمک به رشد بافتهای دیگر قسمتهای بدن به صورت غیرعادی پیشروی می کند، کیست هایی به نام درموئید به وجود می آورد.

 1. اندومتریومس

هنگامی که بافت جداره داخلی رحم در خارج از مکان خود (خارج از رحم ) رشد کند شخص دارای اندومتریوز می باشد. این عارضا دارای علائم درد بسیاری می باشد و برای تولید مثل خطرناک است.

روش درمان کیست تخمدان

قبل از استفاده از روشهایی جهت درمان کیست به میزان تهدید این بیماری توجه کرد.  کیست های تخمدان به دو گروه خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند. کیستهای خوش خیم غالبا از نوع فولیکولار می باشند که معمولا جز در موارد پارگی، خطری نداشته و در مدت 1 تا 3 ماه بهبود می یابد. این کیست در بین اکثر خانم ها شایع می باشد. این کیست در دوران بارداری ، با بررسی چندین دوره از زمان پریود قابل مشاهده و تشخیص می باشد. این کیست در این دوره بندرت دیده می شود. از دیگر کیستهای خوش خیم، کیست هموراژیک است که معمولا در زنانی جز زنان یائسه مشاهده می شود و به راحتی بهبود می یابد.

کیست هایی که با گذشت زمان رفع نشده و دارای درد و خونریزی می باشد از نوع بدخیم است .جهت تشخیص آن ودر مواردی درمان از لاپاراسکوپی استفاده کرد.

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

در ادامه بخوانید ….

لاپاراسکوپی ، فیبروم رحم ، تخمدان پلی کیستیک ، درمان نازایی

 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *