شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » لاپاراسکوپی » اقداماتی که قبل از لاپاراسکوپی باید انجام بدهیم
۳ دقیقه

اقداماتی که قبل از لاپاراسکوپی باید انجام بدهیم

آنچه می خوانید...

جراحی لاپاراسکوپی

روش جراحی برای درمان اختلالاتی نظیر کیست ها، فیبروئیدها و انواع عفونت در داخل شکم و رحم می باشد. در ابتدا فرد را کامل بیهوش می کنند سپس داخل شکم را از گاز دی اکسید کربن پر می کنند. با انجام دو یا سه برش به ضخامت ۵/۰ یا یک سانتی متر در زیر شکم، لوله ی لاپاراسکوپی را وارد شکم می کنند. در سر این لوله دوربینی تلسکوپ مانند وجود دارد که از درون شکم تصویربرداری می کند.

این جراحی در صورت تشخیص کیست تخمدان و بافت های اندومتریوز، آن ها از بدن خارج می کند. این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار می باشد زیرا در هنگام برداشتن ضایعه کیست باید مراقب بود تا به تخمدان آسیبی نرسد. یکی دیگر از کاربردهای جراحی لاپاراسکوپی تشخیص و خارج کردن بافت های اندومتریوز می باشد که باید همه بافتها از بدن خارج شود در غیر اینصورت امکان رشد و پیشرفت مجدد آن در رحم وجود دارد.

اقدامات-قبل-از-لاپاراسکوپی

قبل از لاپاراسکوپی چه نکاتی را باید رعایت کنید

 • فرد باید ۶ تا ۸ ساعت ناشتا باشد .
 • برخی از بیماران لازم است تخلیه روده انجام شود که با مصرف دارو یا پودرهای ملین تخلیه می شود که این کار برای افرادی که چسبندگی شدید لگن دارند یا سابقه عمل دارند یا مشکوک به اندومتریوز هستند ضروری می باشد . این تخلیه باید ۴۸ ساعت پیش از عمل انجام شود تا برای جراحی آماده شود. البته به طور معمول تخلیه روده قبل از جراحی به صورت عادی انجام می شود ولی در افرادی که اشاره شد تخلیه به صورت کامل انجام می شود .
 • شب قبل از جراحی بیمار باید حمام کند .
 • شب قبل از عمل باید موی ناحیه شکم و تناسلی باید شیو شود .
 • در صورتی که بیمار دارای سابقه بیماری باشد باید به پزشک اطلاع دهد. مخصوصا اگر آلرژی به مواد بیهوشی یا داروی خاصی دارد بهتر است پزشک را در جریان قرار دهد.
 • در صورتی که بیمار هر نوع پروتز ( پروتز سینه ، لگن ، زانو) و لنزی ( لنز چشم ) در بدن دارد باید به اطلاع پزشک برساند . در غیر اینصورت ممکن است خطرناک باشد . در صورتی که این پروتز ها قابل خارج کردن هستند مانند لنز باید پیش از عمل آنها را خارج کند .
 • بهتر است در حین جراحی فرد پریود نباشد. در برخی موارد با توجه به ضرورت با وجود این شرایط می توان لاپاراسکوپی انجام داد.

بعد از لاپاراسکوپی به نکات زیر توجه داشته باشید

 1. بعد از جراحی از غذاهای سبک و مایعات به مدت ۲۴ ساعت استفاده شود. بعد از گذشت یکروز از جرحی لاپاراسکوپی می توان از رژیم غذایی معمول خود استفاده کنید. تنها از نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه تا دو روز اجتناب کنید.
 2. معمولا بعد از لاپاراسکوپی بیمار باید به مدت ۱۲ ساعت ناشتا باشد و بعد از این مدت می تواند مایعات بنوشد.
 3. گازی که در حین جراحی درون شکم وارد می شود، باعث ایجاد درد در ناحیه کتف، شکم و قفسه سینه در بعد از جراحی می شود. برای از بردن این درد پیاده روی کنید تا گازهای موجود از بدن خارج شود.
 4. امکان اینکه بعد از جراحی خونریزی یا لکه بینی مشاهده کنید طبیعی می باشد. این مدت باید تا ۷ الی ۱۰ روز طول بکشد در غیر اینصورت با پزشک خود در میان بگذارید.
 5. در بعد از جراحی رنگ ادرار به سبز تغییر یافته و این طبیعی می باشد.

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.