شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » واژینیسموس علل و علائم آن

0 / 5. 0

۶ دقیقه
واژینیسموس

واژینیسموس علل و علائم آن

آنچه می خوانید...

واژینیسموس

به حالتی از واژن گفته می شود که در زمان برقراری رابطه جنسی، رابطه را دردناک ، دشوار و غیرممکن کند ، که باید برای درمان این وضعیت حتما تحت درمان بهترین متخصص زنان و زایمان قرار گیرید.

واژینیسموس چگونه در خانم ها بروز می کند؟

زمانی که به طور غیر ارادی و در زمان رابطه جنسی و یا استفاده از تامپون عضلات کف لگن محکم شده و منقبض می شوند، واژینیسموس رخ می دهد. این وضعیت سبب درد در خانم ها می شود.

واژینیسموس

چه عضلاتی تحت تاثیر واژینیسموس قرار می گیرند؟

شایع ترین گروه عضلانی که تحت تأثیر قرار می گیرند گروه عضلانی pubococcygeus (PC) است. این عضلات مسئول ادرار ، مقاربت ، ارگاسم ، حرکات روده و زایمان هستند.

در صورت عدم درمان این عارضه ممکن است خانم به سرخوردگی و افسردگی دچار شود و یا حتی باردار نشود. پس باید این عارضه درمان شود.

حقایقی درباره واژینیزوس

واژینیسموس انواع مختلفی دارد و علائم مختلفی بین در افراد نشان می دهد

از درد های خفیف تا شدید در فرد ایجاد می کند و افراد در موقع بروز با این مشکل به صورت های گوناگون حس خود را بیان می کنند.

واژینیسموس می تواند ناشی از عوامل عاطفی ، عوامل پزشکی یا هر دو باشد.

انواع واژینیسموس

دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان و زایمان در خصوص انواع این بیماری این گونه بیان می کنند که می تواند در سنین مختلف بروز کند و روابط جنسی خانم ها را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین در ادامه در خصوص انواع واژینیسموس نیز توضیحاتی را خواهند داشت.

واژینیزوس اولیه

واژینیسموس می تواند منجر به استرس در یک رابطه شود.

این یک وضعیت مادام العمر است که در آن درد همیشه وجود داشته است. استفاده از تامپون و انجام معاینات زنان و زایمان  در این گروه از خانم ها دشوار خواهد بود.

اغلب خانم ها این وضعیت را در زمان اولین مقاربت جنسی خود تجربه می کنند.

ممکن است در این زمان درد وجود داشته باشد و اسپاسم عمودی عضلات نیز رخ دهد. همچنین خانم ها نتوانند در این مدت تنفس خوبی داشته باشد و مقاربت بی نتیجه خواهد بود.

واژینیسموس ثانویه

این وضعیت بعد از اینکه یک زن عملکرد جنسی طبیعی را تجربه کرده است ، ایجاد می شود. این نوع از واژینیسموس همیشگی نیست. این بیماری در هر مرحله از زندگی ممکن است رخ دهد و حتی قبلاً نیز اتفاق نیفتاده باشد.

واژینیسموس ثانویه معمولاً ناشی از یک بیماری زنانه  خاص مانند عفونت ، یائسگی ، یک حادثه آسیب زا ، ایجاد یک وضعیت پزشکی ، مشکلات مربوط به رابطه ، جراحی یا زایمان باشد.

برای آن که در خصوص تفاوت و علت های بروز این دو نوع از واژینیسموسی می توانید با دکتر اعظم السادات مهدوی که یکی از بهترین متخصص زنان تهران هستند، مشورت کرده و راهنمایی شوید.

واژینیسموس موقعیتی

این تنها در شرایط خاص رخ می دهد. ممکن است در طول رابطه جنسی اتفاق بیفتد اما در مابقی زمان های رابطه و یا استفاده از تامپون اتفاق نیوفتد.

علائم واژینیسموس

علائم این بیماری در بین خانم ها متفاوت است با این حال در ادامه دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان به توضیح برخی از علائم واژینیسموس خواهند پرداخت.

 • مقاربت دردناک ، با تنگی و دردی که ممکن است در حال سوزش یا ایجاد لک خون باشد
 • مقاربت دشوار یا غیرممکن است
 • درد جنسی طولانی مدت با علت شناخته شده یا بدون آن
 • درد در هنگام قرار دادن تامپون
 • درد هنگام معاینه زنان و زایمان
 • اسپاسم عضلانی عمومی در عضلات کف لگن یا قطع تنفس در حین مقاربت
 • درد می تواند از خفیف تا شدید باشد و از سوزش احساس شود.

واژینیسموس مانع از تحریک جنسی افراد نمی شود ، اما ممکن است باعث ایجاد اضطراب در زمان مقاربت شود ، به طوری که ممکن است خانم ها از داشتن رابطه جنسی خودداری نمایند.

واژینیسموس

علل ابتلا به واژینیسموس

واژینیسموس شرایطی است که می تواند در اثر عوامل استرس زای جسمی ، فشارهای روحی و روانی ایجاد شود. این می تواند پیش بینی شود ، پس جای نگرانی ندارد ولی در صورت تکرار و ادامه دار بودن باید به یکی از بهترین متخصص زنان تهران مراجعه نمایید نا درمان شوید.

محرک های عاطفی

این شامل:

 • مثلاً ترس از درد یا بارداری
 • اضطراب ، در مورد عملکرد یا به دلیل گناه
 • به عنوان مثال مشکلات رابطه ، داشتن شریک جنسی توهین آمیز یا احساس آسیب پذیری
 • وقایع آسیب زای زندگی ، از جمله تجاوز جنسی یا سابقه سوءاستفاده
 • تجربیات کودکانه ، مانند تصویربرداری از رابطه جنسی هنگام بزرگ شدن یا قرار گرفتن در معرض تصاویر جنسی

محرکهای بدنی

این شامل:

 • عفونت ها مانند عفونت ادراری (UTI)
 • بیماری هایی  مانند سرطان یا اسکلروز گلسنگ
 • زایمان
 • یائسگی
 • جراحی لگن

درمان واژینیموس به چه صورت است؟

برای تشخیص و درمان بهتر واژینیموس ، متخصص زنان خوب از تاریخچه پزشکی افرد سوال پرسیده  و معاینه لگن را انجام می دهد. بسته به علت ، درمان ممکن است متخصصان مختلفی را درگیر کند.

قبل از تمرکز روی واژینیموس ، ممکن است نیاز به تمرکز بر روی درمان علل اصلی وجود داشته باشد ، مانند عفونت.

هدف از این درمان کاهش سفت شدن خودکار عضلات و ترس از درد و مقابله یا هر نوع دیگری از ترس است که ممکن است با مشکل همراه باشد.

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  در خصوص واژینیسموس علل و علائم آن با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان معمولاً شامل موارد زیر است:

تمرینات کنترل کف لگن

 اینها شامل فعالیتهای انقباض عضلانی و آرامش ، یا تمرینات کگل برای بهبود کنترل عضلات کف لگن است.

آموزش و مشاوره

 ارائه اطلاعات در مورد آناتومی جنسی و چرخه پاسخ جنسی می تواند به افراد کمک کند

تمرینات عاطفی

این تمرینات می تواند به فرد کمک کند تا هر یک از عوامل عاطفی که ممکن است در واژینیموس آنها نقش داشته باشد را شناسایی ، بیان و برطرف سازد.

کاهش حساسیت به رابطه و انجام برخی از تمرینات جنسی می تواند باعث بهبود عملکرد جنسی شده و واژینیموس به مرور زمان درمان می شود.

در صورتی که هیچ یک از موارد فوق نتواند به خانم در داشتن رابطه جنسی موثر، کمک نماید، در مواقع نادر نیاز به جراحی واژینیسموس است تا این عارضه برطرف شود.

در برخی از خانم ها علت ناباروری دقیقا واژینیموس است که سبب می شود تا اصلا رابطه موفقی صورت نگرفته و بارداری انجام نشود. برای درمان این علت ناباروری بهتر است که با بهترین متخصص زنان و زایمان برای درمان واژینیسموس مشورت کرده و درمان شوید.

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *