شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / بیماری های زنان / بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل
۵ دقیقه
بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل

آنچه می خوانید...

امروزه بسیاری از خانم ها به دلیل شیوع بیماری های عفونی مانند زگیل تناسلی و یا به منظور پیشگیری از بیماری هایی مانند سرطان رحم ، نزد متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و درخواست تزریق واکسن گارداسیل را می کنند.

اما بیان این نکته مهم است که هدف از تزریق این واکسن چیست و چرا باید تزریق شود.

در ابتدا در خصوص علت تزریق واکسن در فیلم زیر توضیح داده خواهد شد.

زگیل تناسلی یکی از عفونت های شایع است که از طریق رابطه جنسی و پوست فرد آلوده به منتقل می شود. اما تنها عارضه این نوع از زگیل ها فقط عفونت ناحیه تناسلی نیست. در برخی از خانم ها به دلیل عدم درمان و یا ابتلا به نوع خاصی از این ویروس، ممکن است سرطان نیز بروز کند.

سرطان رحم و به بیانی دقیق تر سرطان دهانه رحم از متداول ترین و مرگ آفرین ترین سرطان ها در بین خانم هاست که سالانه تعداد زیادی را از بین می برد. یکی از دلایل ابتلا به این سرطان ، ویروس HPV است.

با این حال روش های پیش گیری و درمان متعددی برای سرطان رحم وجود دارد. که یکی از این ها تزریق واکسن گارداسیل می باشد.

موارد استفاده از واکسن گارداسیل

اصلی ترین علت ابتلا به زگیل های تناسلی ویروسی به نام HPV است. که بیش از ۱۰۰ نوع از آن تا کنون کشف شده است. تعداد زیادی از ویروس ها کم خطر و برخی از آن ها پر خطر هستند.

ویروس کم خطر HPV فقط عامل ایجاد زگیل های تناسلی است. که در زمان ابتلا به این ویروس برجستگی هایی گوشت مانند بر روی پوست و در اطراف ناحیه تناسلی ایجاد می شود.

اما علت ابتلا به سرطان دهانه رحم، ویروس های پر خطر هستند. این ویروس ها علاوه بر ایجاد زگیل، با بروز انواع سرطان ها در ارتباط هستند و زمینه ساز این بیماری ها می باشد. برخی از این سرطان ها عبارتند از :

 • سرطان دهانه ی رحم
 • سرطان مقعد
 • سرطان واژن
 • سرطان آلت تناسلی مردان

واکس گارداسیل برای پیشگیری از برخی از انواع این ویروس کاربرد دارد. با این حال با تزریق این واکسن می توان از بروز عوارض جدی تر مانند سرطان ها پیشگیری کرد.

تاثیر واکسن گارداسیل بر روی زگیل تناسلی یا  HPV

بر اساس مطالعات و تاییدیه های سازمان غذا و داروی آمریکا، واکسن گارداسیل توانایی مقابله با چهار نوع پر خطر این ویروس را دارد. که این ویروس ها در ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان هایی مانند سرطان رحم نیز دخیل هستند.

دکتر اعظم السادات مهدوی در خصوص زمان تزریق واکسن گارداسیل این نکته را بیان می کنند که افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند، تزریق این واکسن تاثیری نداشته و در درمان کمک نمی کند ولی در پیشگیری از ابتلا به انواع دیگر ویروس موثر است.

تزریق این واکسن می تواند تا حدود ۹۰ درصد از ابتلا به انواع زگیل تناسلی کمک نماید.

 تاثیر واکسن گارداسیل در پیشگیری از انتقال ویروس HPV

این ویروس بسیار مسری است و به راحتی در زمان تماس با پوست فرد آلوده منتقل می شود. با این حال بیان کرده اند که عمده ترین راه انتقال این ویروس رابطه جنسی است. با توجه به افزایش روابط جنسی نادرست و نامشروع در بین جوانان و پایین آمدن این سن، باید در خصوص این بیماری اقدامی انجام داد. به همین دلیل تنها راه پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV  تا کنون فقط واکسن زدن می باشد.

استفاده از واکسن گارداسیل در مردان

استفاده و تزریق واکسن گارداسین در مردان توصیه می شود و بهتر است که قبل از سن آغاز فعالیت های جنسی انجام شود. بهترین سن تزریق این واکسن در مردام سنین بین ۹  الی ۲۱  سال توصیه شده است. مردانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و یا به بیماری ای خاصی مانند ایدز مبتلا هستند، حتما باید این واکسن را دریافت نمایند.

تزریق واکسن گارداسیل در چه سنی اثر گذار است؟

دکتر اعظم السادات مهدوی در خصوص سن مناسب تزریق این واکسن در خانم ها  بیان می کنند که، بهترین سن برای تزریق و تاثیر گذاری این واکسن ، سن نوجوانی (از ۱۱ سالگی) است که به دختران عزیز توصیه می شود، این واکسن را تزریق نمایند تا در آینده و بعد از ازدواج مشکلاتی مانند سرطان رحم را تجربه نکنند.

البته تزریق این دارو در سنین بالا تر تاثیر گذار است ولی این اثر بسیار کمتر می باشد. در سنین ۲۶ سالگی به بالا تزریق این دارو هیچ تاثیری نخواهد داشت. زیرا سیستم ایمنی بدن به این دارو پاسخ نخواهد داد.

 عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

این واکسن با این که تاییدیه های خود را گرفته است، ولی همانند سایر داروها نیز دارای عوارضی است که بعد از تزریق در فرد مشاهده می شود و گذاراست.

عوارضی مانند :

 • درد، قرمزی یا تورم بازو (محل تزریق واکسن گارداسیل)
 • تب
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • احساس ضعف و خستگی
 • سرگیجه
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • واکنش های آلرژیک شدید
 • خارش
 • غش

چه کسانی نباید واکسن گارداسیل را تزریق کنند؟

تزریق این واکسن برای گروهی از افراد به ویژه برخی از خانم ها نیز ممنوعیت دارد که عبارتند از :

 • زنان شیرده
 • زنان باردار
 • افراد دارای ضعف سیستم ایمنی بدن

سخن آخر

برای دریافت واکسن گارداسیل بهتراست با متخصص زنان و زایمان در شمال تهران مشورت کرده تا در صورت داشتن شرایط تزریق، این دارو برای شما تجویز شود.

 

 

 

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *