شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » جواب آزمایش کولپوسکوپی

0 / 5. 0

۳ دقیقه
جواب آزمایش کولپوسکوپی

جواب آزمایش کولپوسکوپی

آنچه می خوانید...

جواب آزمایش کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست ؟ در مقالات پیشین در رابطه با کولپوسکوپی صحبت کردیم ، در ادامه بیشتر  به بررسی یافته های حاصل از کولپوسکوپی و نتایج آن می پردازیم اگر شما هم با این روش تشخیصی  و درمانی آشنایی ندارید توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید .

اپی تلیوم Acetowhite

اپیتلیومی  است  که پس از آغشته  شدن به  استیک  اسید  به رنگ  سفید در می آید . استفاده  از استیک  اسید ،  پروتئین های  هسته  و سیتوپلاسم  را منعقد  کرده  و آن را  به صورت مات  و سفید  رنگ در می آورد . استیک اسید  بر اپی  تلیوم  بالغ مولد  گلیکوژن  اثری ندارد  زیرا اسید  به زیر  ثلث  خارجی  اپی تلیوم  نفوذ نمی کند . این  نواحی در  کولپوسکوپی ، صورتی  رنگ به نظر  می رسند .

جواب آزمایش کولپوسکوپی
جواب آزمایش کولپوسکوپی

سلول های  دیس پلاستیک  بیش از بقیه ، تحت تاثیر  قرار  می گیرند . این سلول ها  هسته هایی بزرگ  و مقادیر  زیادی  کروماتین  داشته  و هنگاl  شروع علائم  متاپلازی ، مختصری  سفید به  نظر می رسند .  از انجا که  اپی تلیوم  متاپلاستیک ، بسیار نازک  است،  به اندازه CIN ، اوپاک یا سفید  نشده  بلکه خاکستری  و صفحه ای  شکل دیده می شود .

لکوپلاکی

از نظر لغوی  به معنی پلاک سفید  بوده  و از نظر  کولپوسکوپیک  به اپی  تلیومی  که قبل  از بکار گیری  استیک اسید ،  سفید  رنگ بوده است ، گفته می شود .  لکوپلاکی  با ایجاد یک لایه  کراتین  بر سطح  اپی تلیوم  شکل می گیرد . سلول های نابالغ اپیتلیوم  اسکواموس، پتانسیل تبدیل  به سلول های  مولد کراتین  یا سلول های  مولد  گلیکوژن  را دارند .  در واژن  و سرویکس ، روند  نرمال  تمایز  به سمت تولید  گلیکوژن  می باشد . لکوپلاکی  عوامل ایجاد کننده  عبارتند از: HPV، CIN کراتینیزان ، کارسینوم  کراتینیزان ، ترومای  مزمن ناشی  از  دیافراگم ، تامپون  یا پساری  و رادیوتراپی

شایع ترین  عامل لکوپلاکی ، عفونت HPV  است .

به دلیل انکه  در کولپوسکوپی ، رویت  ساختار های  عروقی زیرین  از ورای  لایه ضخیم  کراتینی  ممکن نیست ، باید  این نواحی  را جهت رد  کارسینوم  کراتینیزان  تحت بیوپسی قرار دارد .

ارتباط یافته های کولپوسکوپی

در صورت همبستگی  نتایج  سیتولوژی  و بیوپسی، می توان  از تشخیص  بدترین  نوع ضایعه ، اطمینان  حاصل نمود .  چنانچه سیتولوژی،  ضایعه مهمتری  را نسبت  به هیستولوژی  نشان می دهد ، بیمار  باید در صورت  ضرورت تحت  ارزیابی  و بیوپسی بیشتر قرار  گیرد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان

در زنان دچار ASC-US  در صورت کاربرد  روش سیتولوژی  بر پایه  مایع،  تست DNA ی HPV  روش ارجح  می باشد  . زنان  با نتیجه  تست مثبت  باید برای کولپوسکوپی  ارجاع شوند  و زنان  با نتیجه  تست منفی  باید سالانه  تحت بررسی  سیتولوژیک  قرار گیرند .

زنان دچار ASC-H  از تست HPV  سود نمی برند  و باید  برای کولپوسکوپی  ارجاع شوند .

خلاصه مطلب

بیماران  دچار بیماری های  سیستمیک  مزمن  همراه  با سرکوب  ایمنی  ممکن است  به طور مزمن ، ابنرمالیته های پایدار  با درجه  پایین داشته  باشند .  در این  موارد  درمان های تخریبی نظیر  کرایوترای  یا لیزر  به روش  های  اکسیزیونال  مانند LEEP ارجحیت دارد .

کرایوسرجری، کم هزینه  بوده و  کاربرد آن  ، آسان است . معایب  آن شامل  کم بودن  نمونه بافتی ، ناتوانی  در تطبیق  با سایز ضایعه  و ترشح  واژینال  پس از درمان  می باشند .  در صورت رضایت  بخش نبودن  یافته های کولپوسکوپی ، نباید  درمان تخریبی  انجام شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *