شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » دیابت بارداری

0 / 5. 0

۵ دقیقه
دیابت بارداری

دیابت بارداری

آنچه می خوانید...

دیابت بارداری

تشخیص به موقع دیابت در بارداری و پیش از ان سلامت نوزاد و مادر را تضمین می کند . دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپیدر این زمینه مشاوره می دهد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

شیوع دیابت بارداری

دیابت شایع ترین عارضه طبی در حاملگی است . حدود 2/4 درصد بارداری ها با دیابت عارضه دار می شوند . طبق نظر کالج امریکایی زنان و زایمان یک تقسیم بندی بر اساس وجود و عدم وجود کنترل متابولیک مادر و وجود واسکولوپاتی در او باشد مفیدتر است . بیماران به دو گروه تقسیم می شوند : بیمارانی که دیابت آن ها قبل از حاملگی تایید شده است و دیابت آشکار یا پیش حاملگی .

دیابت آشکار

تشخیص این نوع دیابت در مواردی که بیمار دچار افزایش گلوکزپلاسما ، گلوکوزوری و کتواسیدوز باشدآسان است ، به سادگی میسر است

انواع دیابت بارداری

دیابت بر اساس پاتولوژی زمینه ساز تقسیم می شود :

  1. دیابت نوع 1

که ناشی از فقدان انسولین است .این دیابت ناشی از تخریب سلول های بتا که اغلب منجر به نبود کامل انسولین می شود .

  1. دیابت نوع 2

با نقص در ترشح انسولین یا مقاومت به انسولین مشخص می شود .

امروزه از اسامی دیابت ملیتوس وابسته به انسولین و دیابت ملیتوس غیروابسته به انسولین استفاده نمی شود .مانند سابق از سن نیز برای طبقه بندی استفاده نمی شود . چون تخریب بتاسل های پانکراس در هر سنی دیده شده است ولی بیشتر شروع آن قبل از 30 سالگی می باشد . اما شروع بیماری در 5 تا 10% موارد پس از 30 سالگی است .در دیابت نوع 2 نیز گرچه عمدتا با افزایش سن دیده شده ، ولی در نوجوانان چاق نیز ایجا می شود . تخریب سلول های بتای پانکراس در هر سنی ممکن است آغاز شود اما دیابت نوع 1 اغلب از نظر بالینی پیش از 30 سالگی خود را نشان می دهد .

غربالگری دیابت بارداری

امروزه توصیه می شود به جای غربالگری همگانی ، با استفاده از دستورالعمل هایی که در ادامه می آید اقدام به غربالگری انتخابی شود . در زنانی که در مراحل اولیه بارداری ، دچار عدم تحمل گلوکز نبوده اند ، غربالگری باید بین هفته های 28-24 بارداری انجام شود. این ارزیابی معمولا در دو مرحله انجام می شود . در روش دو مرحله ای ، اگر نتایج اولیه از ” غلظت از قبل تعیین شده گلوکز پلاسما ” بیشتر باشند ، به دنبال تست 50 گرم گلوکز ، بدون توجه به زمان روز یا زمان آخرین وعده غذا اندازه گیری می شود. با به دست آمدن مقدار 140 میلی گرم در دسی لیرت ( 8/7 میلی مول در لیتر ) یا بیشتر ، 80 درصد زنان مبتلا به دیابت حاملگی تشخیص داده می شوند.

راهکار غربالگری توصیه شده بر اساس ارزیابی خطر برای تشخیص دیابت حاملگی

کم خطر

در صورت وجود تمام موارد یادشده ، سنجش گلوکز خون ، به طور روتین ضرورت ندارد . فرد جزو یکی از گروههای نژادی است که شیوع دیابت بارداری او کم است :

  • فقدان دیابت شناخته شده در بستگان درجه اول.
  • سن کمتر از 25 سال.
  • وزن طبیعی قبل از بارداری
  • فقدان سابقه متابولیسم غیرطبیعی گلوکز
  • فقدان سابقه پیامد نامطلوب زایمانی.

خطر متوسط

انجام تست گلوکز خون در هفته های 28-24 بارداری با استفاده از یکی از روش های ذیل :

روش دو مرحله ای : تست رویارویی با 60 گرم گلوکز خوراکی و سپس تست تشخیص تحمل گلوکز با 100 گرم گلوکز خوراکی در زنانی که در GTT دارای میزان آستانه ای بوده اند .

روش یک مرحله ای : انجام تست تشخیصی تحمل گلوکز با 100 گرم گلوکز خوراکی در همه زنان .

پر خطر

در صورت وجود یک یا چند مورد از موارد زیر ، در سریعترین زمان ممکن ، بررسی گلوکز خون با استفاده از روش های ذکر شده فوق انجام می شود :

  • چاقی شدید
  • سابقه خانوادگی قوی دیابت نوع دو
  • سابقه قبلی GDM اختلال متابولیسم گلوکزی ، در صورت عدم تشخیص GDM ، سنجش گلوکز خون باید در هفته های 28-24 بارداری و یا هر زمانی که تظاهرات بالینی موید هیپرگلیسمی باشند ، تکرار شود .

عوارض دیابت بارداری بر جنین

برخلاف زنان مبتلا به دیابت آشکار ، در زنان مبتلا به دیابت حاملگی ، میزان ناهنجاری های جنینی افزایش پیدا نمی کند . در زنان مبتلا به افزایش گلوکز ناشتا ، مشابه زنان مبتلا به دیابت قبل از حاملگی ، میزان مرده زائی غیرقابل توجیه ، افزایش می یابد . هیپرگلیسمی ناشتا ممکن است با افزایش خطر جنین در 8-4 هفته آخر حاملگی ارتباط داشته باشد .

عوارض دیابت بارداری بر مادر

افزایش شیوع هیپرتانسیون و افزایش میزان زایمان سزارین می باشد .

درمان دیابت بارداری

درمان با انسولین ، معمولا زمانی توصیه می شود که با درمان استاندارد غذایی به طور مستمر میزان گلوکز پلاسمای ناشتا در حد کمتر از 95 میلی گرم در دسی لیتر و یا میزان گلوکز پلاسما 2 ساعت پس از غذا در حد کمتر از 120 گرم در دسی لیتر حفظ شود . به طور کلی توصیه شده است که میزان گلوکز مویرگی مادر در وضعیت ناشتا در حد 95 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر حفظ شود.

مطالب مرتبط با این مقاله :

تشخیص بارداری 

انواع خونریزی در بارداری 

زگیل تناسلی در بارداری 

سیفلیس در بارداری 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *