شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

5 / 5. 1

۳ دقیقه
عکس زخم-دهانه-رحم

زخم دهانه رحم

آنچه می خوانید...

زخم دهانه رحم

دهانه رحم در انتهای رحم بالاترین ناحیه واژن قرار گرفته . یعنی از قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان عمیق ترین قسمت است و از داخل پایین ترین قسمت است . در واقع دهانه رحم مرز بین قسمت داخلی و خارجی دستگاه تناسلی زن می باشد . این ناحیه بافت صورتی کم رنگ دارد که دارای سوراخی در وسط می باشد و به رحم راه دارد . این بافت در حالت غیر طبیعی به علت تغییرات هورمونی مانند بارداری ، شیردهی ، مصرف قرص های ضد بارداری از رنگ صورتی به رنگ قرمز پررنگ در می آیند . در این وضعیت مخاط داخلی دهانه رحم به سمت بیرون برمی گردد که به آن اکتروپیون می گویند . در این مورد سوراخهای این ناحیه قرمز شده که به آن زخم دهانه رحم می گویند .

زخم دهانه رحم یکی از معضلات و نگران کننده برای بسیاری از خانم ها می باشد . انجام معاینات دوره ای برای خانم ها توصیه می شود . جالب است بدانید این نوع زخم تنها با معاینه تشخیص داده می شود . .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس  اینستاگرام مراجعه کنید .

علائم زخم دهانه رحم

این زخم لزوما علامت مشخصی ندارد . در برخی موارد هیچ علامتی ندارد . در برخی موارد با معاینات مشخص میشود  اکتروپیون می باشد پدیده فیزیولوژیکی است که به کرات در خانم ها دیده می شود و نیازی به درمان ندارد زیرا خود به خود بهبود می یابد . در این موارد زخم عفونی نیست و جای نگرانی نیست . این پدیده بخصوص در زنان باردار و شیرده به کرات دیده میشود . که پزشک باید افتراق بدهد از زخم عفونی واقعی .

عکس زخم-دهانه-رحم
عکس زخم-دهانه-رحم

درمان زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم زمانی نیاز به درمان دارد که دارای ترشح ، عفونت و التهاب باشد . یا شکل ضایعه غیر طبیعی باشد . همچنین در صورتی که این زخم به دنبال علائمی مانند لکه بینی در هنگام رابطه جنسی مشاهده شود و این مورد تکرار شود .

علت زخم دهانه رحم

  • عفونت

به طور کلی عفونت های دهانه رحم ( سرویکس) در صورتی که درمان نشوند به زخم های عفونی تبدیل می شود . یکی از راههای تشخیص عفونت توجه به ترشحات خارج شده از واژن می باشد . غده هایی که در واژن وجود دارند مسئول تولید ترشحات برای مرطوب نگه داشتن این ناحیه می باشند . این غدد دارای عملکرد فیزیولوژیک و نرمالی می باشند . فرد عادی باید ترشحات طبیعی در بدن داشته باشد . برخی افراد دارای ترشحات زیادی هستند و نگران کننده نیست . همچنین با تغییر در هورمون ها ممکن است در افراد باردار یا دیابتی ترشحات زیاد از حد طبیعی مشاهده شود . در صورتی که ترشحات همراه با بوی بد ، رنگ سبز یا زرد باشد مشکوک به عفونت می باشد .

  • تغییرات هورمونی

همان طور که اشاره شد تغییرات هورمونی باعث ایجاد زخم می شود . از جمله این موارد مصرف داروها می باشد .

پیشگیری از زخم دهانه رحم

توصیه می شود هر خانمی سالی یکبار تست پاپ اسمیر یا تست دهانه رحم انجام دهد که از سلامت این بافت اطمینان حاصل شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان دهانه رحم 

جراحی برداشتن رحم با لاپاراسکوپی 

زگیل تناسلی 

درمان افتادگی رحم 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *