شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » بارداری » زن تا چه سنی باردار می شود ؟

0 / 5. 0

۳ دقیقه
زن تا چه سنی باردار می شود ؟

زن تا چه سنی باردار می شود ؟

آنچه می خوانید...

زن تا چه سنی باردار می شود ؟

زن تا چه سنی باردار می شود ؟ این سوال خیلی از مراجعین به مطب دکتر اعظم السادات مهدوی است، باید گفت  سن زن و کاهش ذخیره تخمدانی با یکدیگر ارتباط دارند و باید به ان توجه داشته باشید .  با افزایش سن  قدرت باروری زن ضعیف می شود ، اگر شما هم اطلاع کافی در این زمنیه ندارید  ادامه مطلب را مطالعه کنید.

زن تا چه سنی باردار می شود ؟
زن تا چه سنی باردار می شود ؟

کاهش توانایی  لقاح

ارتباط بین  کاهش باروری  و بالا رفتن  سن زن،  ثابت شده است .شروع کاهش  باروری  در اوایل  دهه 30  زندگی  و تسریع  آن در اواخر  دهه30 و اوایل  دهه 40  زندگی است .

قوی ترین  عامل تعیین  کننده موفقیت  تولید مثل  در سیکل  های خود به خودی ، سن  تقویمی فرد است .  زیرا سن،  وضعیت ذخیره تخمدانی  را پیشگویی  می کند .  با این وجود،  سن به تنهایی  علت ناباروری  محسوب نمی شود .

اوج باروری  زنان در سن 20 سالگی  بوده  و بعد از  32 سال  کاهش می یابد . کاهش یدید  بعد از  37 سال بوده  و  یعد از 45  سال باروری  نادر است .

میزان حاملگی  تا یک سال  بعد از تلقیح  مایع منی  در زنان  زیر 31  سال 74  درصد ، 31-35 سال 62 درصد و بالای  35 سال 54  درصد است .

پیری  تقویمی آندومتر با افزایش سن  رخ می دهد . پیری تولید  مثلی به دلیل  کاهش ذخیره  فولیکول  های  پریموردیال  است .  این فولیکول  ها در دوران جنینی  تولید  و در منوپوز  به صفر می رسند .

سقط خود به خود

خطر سقط خود به خود  در زنان مسن  تر افزایش  می یابد . کمترین  درصد سقط  در سنین  20-24  ساتلگی  و بیشترین ان  در سنین  بالای 45 سال  است . 22 درصد  از کل  حاملگی ها  قبل از تشخیص  بالینی سقط می شوند .

افزایش سن  همراه با اختلالتی  در دوک  میوزی  اوویست است که سبب  بروز خطا  در چیدمان  کروموزوم  ها می شود  و مواد  آنوپلوئیدی را افزایش می دهد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

ذخیره تخمدانی ovarian Reserve

به سایز  فولیکول  های ابتدایی  بدون رشد (در حال استراحت)  در تخمدان  ها ذخیره  تخمدانی گفته می شود . که به  ترتیب  تعداد فولیکول  های در حال رشد  و کیفیت  یا توانایی  باروری اووسیت های موجود  در فولیکول  ها را تعیین می کند . ذخیره تخمدانی  بیشتر کمیت اوویست را مشخص  می کنند  و نه کیفیت آنرا.

بهتر است ذخیره  تخمدانی  برای تعیین  میزان پاسخ تخمدان  به دوز های  فارماکولوژیک گنادوتروپین  های خارجی  به کار رود .

بر  خلاف  سن ، نتایج تست  های ذخیره  تخمدانی ،در پیشگویی  نتایج بارداری ضعیف هستند .

خلاصه مطلب

در اخر می توان به عنوان خلاصه ای از مطالب بیان کنیم ،  سن زن و  کاهش ذخیره تخمدانی با یکدیگر ارتباط دارند .بهتر است تا  افراد به سن باروری خود توجه داشته باشند  تا در سال های بعد دچار مشکلات ناباروری نشوند . دکتر اعظم اسلدات مهدوی متخصص زنان  در زمنیه درمان ناباروری از تجربه بسیار بالایی برخوردار هستندف شما می توانید  با شماره 22742263    تماس بگیرید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *