شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۳ دقیقه
سرطان رحم

سرطان رحم

آنچه می خوانید...

سرطان رحم

سرطان رحم یکی از مهم ترین بیماری های شایع در بین خانم ها می باشد. رحم یکی از اعضای توخالی در بدن خانم هاست و محل قرارگیری آن در شکم ، بین مثانه و رکتوم است. رحم دارای دو لایه دیواره خارجی و داخلی است که دو لوله ظریف و منعطف در گوشه های بالایی رحم ، آن را به تخمدان ها مرتبط می نماید. این لوله های رحمی وظیفه هدایت و انتقال تخمک آزاد شده از تخمدان و تخم بارور شده به سمت رحم را دارند. در زنان بالغ که در سنین باروری هستند ، رشد لایه های داخلی رحم ، هرماه باعث ضخیم تر شدن جداره رحم و آمادگی برای بارداری می شود. در صورت عدم بارداری ، بافت ضخیم شده به همراه خون از مهبل خارج می شود که این حالت را قاعدگی می نامند.

تومورهای رحم

تومورهای ایجاد شده در رحم ، به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

تومورهای خوش خیم

این دسته از تومورها در خانم های حدود 40 سال مشاهده می شود که مهم ترین آن ها فیبروم رحم است. فیبروم رحم در اکثر موارد علائم خاصی نداشته و نیازی به درمان آن نیست. اما توصیه می شود که بیمار تحت کنترل پزشک متخصص زنان باشد. این دسته از تومورها در مواردی خود را با ترشحات واژن ، تکرر ادرار و خونريزي نامنظم نشان می دهند.

سرطان رحم

تومورهای بد خیم

تومورهای بدخیمی که در رحم ایجاد می شوند ، می توانند با حمله به بافت ها و اعضای مجاور ، از طریق خون و لنف در تمام بدن پخش شوند. از مهم ترین علائمی که تومور های بدخیم دارند ، خونریزی غیرعادی بعد از یائسگی است. سرطان های بدخیم رحمی بیشتر بعد از یائسگی ایجاد می شوند. از علائم دیگر سرطان رحم بدخیم می توان به خونريزي و ترشح غيرعادي ، خونريزي زياد در دوران عادت ماهانه ، مقاربت دردناک ، درد در هنگام ادرار کردن و درد در ناحيه لگن اشاره نمود . در صورت داشتن هریک از علائم فوق حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

عوامل بروز سرطان رحم

موارد متعددی می تواند دلیل ایجاد سرطان های رحمی در خانم ها باشد که کاملا شناخته شده نیستند اما در بسیاری از خانم ها سن بالای 50 سال ، دیابت و فشار خون ، چاقی ، سرطان های دیگر ، نژاد سفید ، نازایی ، نامنظم بودن عادت ماهانه و يائسگي دير رس از عوامل ایجاد سرطان رحم می باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *