شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۷ دقیقه
سقط-جنین

سقط جنین

آنچه می خوانید...

سقط جنین

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از سقط جنین داشته باشیم ، باید بگوییم زمانی که جنین قبل از هفته بیستم بارداری از بین برود ، سقط جنین یا miscarriage نامیده می شود. دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی و لاپاراسکوپی می گوید برای حدود 15 تا 20 درصد بارداری های سقط جنیین اتفاق می افتد که در حدود 80% آن ها قبل از هفته 12 بارداری اتفاق می افتد. از دست رفتن جنین بعد از هفته 20 بارداری مرده زایی یا (stillbirth) نامیده می شود. سقط جنین در شرایطی خاص و با رضایت والدین مجاز می باشد . وقتی جنین شرایط جسمی مناسب ندارد و درمانی برای بیماری وجود ندارد پزشک سقط جنین را تجویز می کند که از لحاظ قانونی نیز مشکلی ندارد. در مواردی هیچ بیماری مادر و جنین را تهدید نمی کند ولی مادر به دلایلی مانند بارداری ناخواسته قصد سقط جنین دارد . برای این کار از روشهایی شامل دارو ، کورتاژ ، جراحی یا ساکشن و تزریق داخل امنیونی استفاده می شود. بهترین زمان برای سقط جنین سه ماهه اول بارداری می باشد .

سقط جنین
سقط جنین

دلایل سقط جنین

اتفاقات تصادفي در اثر ناهنجاری های كروموزومی در تخمك بارور دلیل حدود 50 تا 70 درصد سقط جنین ها هستند یعنی نداشتن تعداد كروموزم های صحیح تخمک یا اسپرم باعث رشد آنرمال جنین و در نتیجه سقط آن می شود.

از دلایل دیگری که ممکن است عامل سقط جنین شود می توان به فرايند پيچيده‌ رشد نخستين اشاره کرد مانند وقتی که لقاح تخمک به درستی انجام نشود و یا جنين نقص ساختاری داشته باشد . ولی در بیشتر مواقع حتی در زمانی که مادری چندین سقط متوالی داشته است نیز ، علت اصلی سقط جنين به درستی معلوم نمی شود.

علت ایجاد سقط جنین در بارداری

احتمال سقط جنين در تمام بارداری ها وجود دارد ولی برخی دیگر بیشتر مستعد سقط جنين هستند. دکتر اعظم السادات مهدوی ، در ادامه به ذکر فاکتورهای اصلی سقط جنين می پردازد :

1ـ سن مادر : سن از مهم ترین علل ایجاد سقط جنين است ، چرا که در خانم هایی که سن بالاتری دارند ، امکان ایجاد ناهنجاری های كروموزومی و در نهایت سقط جنين بیشتر است که در زنان 40 ساله 2 برابر زنان 20 ساله احتمال سقط جنين وجود دارد.

2ـ سابقه‌ سقط جنين : خطر سقط جنين در خانم هایی که 2 یا چند سقط جنين پی در پی داشته اند ، بیشتر است.

3ـ اختلالات يا بيمارهای مزمن خاص : بیماری هایی از جمله دیابت کنترل نشده ، اختلالات وراثتی در انعقاد خون ، نقص های خودايمنی مشخص (مثل سندروم انتي فسفو ليپيد يا لوپوس) و اختلالات هورموني خاص (مثل سندروم تخمداني پلي كسيتيك) می تواند خطر سقط جنين را افزایش دهد.

مشكلات رحم يا گرنه‌ رحم : داشتن ناهنجاری های مشخص رحمی يا گردن رحم ضعيف يا بطور نامعمولي كوتاه می تواند از علل ایجاد سقط جنين باشد.

5ـ سابقه نقص تولد يا مشكلات ژنتيكی : داشتن سابقه فامیلی تولد کودکی با نقص مادرزادی ، چه در خانواده مادر چه در خانواده پدر ، می تواند خطر سقط جنين را افزایش دهد.

6ـ عفونت هاي خاص : بیماری های عفونی مانند ليستری، گوشک، سرخجه ، سرخک ، سيتومگالو ويروس، پاروو ويروس ، سوزاک، اچ آی وی، و عفونت های ديگر خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

7ـ مصرف دخانیات و مشروبات الکلی : مصرف این مواد خطر سقط جنين را افزایش می دهد.

سقط-جنین
سقط-جنین

انواع سقط جنین

 1. سقط جنین غیر عمدی

در این مورد فرد هیچ گو.نه دخالتی در آن نداشته و به دلایل فیزیولوژی جنین به صورت اتفاقی سقط می شود.

 1. سقط جنین عمدی

با تصمیم و اختیار مادر با استفاده از روش هایی نظیر دارو و جراحی سقط جنین صورت می گیرد که عوارضی برای او به همراه دارد .

علل سقط جنین

 1. اختلالات کروموزومی
 2. بارداری پوچ
 3. عفونت رحمی
 4. عوامل محیطی
 5. اختلالات هورمونی
 6. تیروئید
 7. دیابت کنترل نشده
 8. ناهنجاری رحمی
 9. سندرم داون در صورتی که درمان نشود.
 10. سن بالای مادر که طبق بررسی های انجام شده سقط جنین در سنین بالای 40 سال 25 درصد می باشد .

سقط جنین با قرص

یکی از روش های سقط جنین استفاده از قرص متیل ارگونوین می باشد که میزان موفقیت آن 98 درصد می باشد . زمان مصرف این دارو در هفته 4 الی 8 بارداری می باشد.در سنین بالا استفاده از شیاف سایتوتک در هفته های 4 تا 5 بارداری است. در هفته 6 بارداری استفادع از آمپول پروستاگلندین برای سقط جنین مناسب می باشد . میزان مصرف این داروها معمولا تا 48 ساعت می باشد ولی در برخی از داروها نیاز به 7 روز زمان می باشد .

عوارض سقط جنین با قرص

 1. قرص متیل ارگونوین باعث تحریک و انقباض رحم می شود که سبب ادامه خونریزی در محل جفت می شود.
 2. پایین آمدن ضربان قلب
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. احساس درد در قفسه سینه
 5. اسپاسم عروق محیطی
 6. احساس درد در معده و شکم
 7. سرگیجه
 8. تعریق
 9. وزوز گوش
 10. اسپاسم عروق محیطی

عوارض سقط جنین در ماه اول

سقط جنین در بارداری در دوحالت انجام می شود : غیر ارادی و عمدی . در برخی مادران سقط جنین در ماه اول به صورت ناخودآگاه و غیر ارادی صورت می گیرد که عوارضی دارد که در این موارد باید در صورت بروز هر گونه خونریزی به پزشک متخصص زنان مراجعه شود . بیشتر مواقع خونریزی در سه ماهه اول بارداری علائمی از سقط می باشد . سقط جنین اگر به صورت عمدی انجام شود عوارض جسمی شدیدی برای مادر به همراه دارد که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم.

عوارض سقط جنین عمدی

 1. مرگ مادر

در برخی موارد که مادر علائمی از جمله خونریزی ، عفونت ، آمبولی ، بیهوشی و بارداری خارج از رحم بعد از سقط دیده می شود منجر به مرگ مادر می شود .

 1. سرطان سینه

سقط جنین یکی از عواملی است که ابتلای فرد به سرطان سینه را دو چندان می کند.

 1. ابتلا به سرطان های شایع

طبق گزارشات به دست آمده افرادی که یکبار یا بیشتر سقط جنین انجام داده اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم ، تخمدان و کبد می باشند . این بدان دلیل می باشد که سقط باعث تخریب دهانه رحم می شود و هورمون هایی به صورت غیر طبیعی رشد می کنند که باید درمان شوند .

 1. مشکل در بارداری بعدی

یکی دیگر از عوارض سقط جنین ، خطر جفت سراهی ( جفت از محل اصلی خود جدا شده و در قسمت پایین رحم قرار می گیرد ) در بارداری بعدی می باشد .

 1. سوراخ شدن رحم

سوراخ شدن رحم یکی از جمله مواردی است که به سختی تشخیص داده و درمان می شود . صورت سقط جنین عمدی ، سقط با بیهوشی عمومی و افرادی که سابقه زایمان داشته اند رحم سوراخ می شود. برای درمان آن ممکا است از جراحی هیستروسکوپی استفاده شود که رحم از بدن خارج می شود. و عوارضی مانند پوکی استخوان دارد .

 1. پارگی دهانه رحم

درصورتی که سقط در سه ماهه اول بارداری صورت گیرد احتمال پارگی دهانه رحم زیاد می باشد که نیاز به بخیه زدن می باشد . در برخی موارد که پارگی دهانه رحم خفیف می باشد باید درمان شود در غیر اینصورت منجر به شل شدن دهانه رحم ، زایمان زودرس می شود.

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

در ادامه بخوانید ….

لاپاراسکوپی ، فیبروم رحم ، تخمدان پلی کیستیک ، درمان نازایی

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

5 پاسخ

 1. کیفیت اسپرم مرد هم میتونه روی سقط جنین اثر داشته باشه منظور سقط در همان هفته های اول بارداریه ؟

 2. دکتر جان سلام من ناخواسته سقط داشتم آیا دیگه نمی تونم باردار بشم؟ ممکنه دوباره سقط بشه یعنی؟ نمی دونستم باردارم و کوهنوردی کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *