شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » کولپوسکوپی در دوران باردای

0 / 5. 0

۳ دقیقه
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی در دوران باردای

آنچه می خوانید...

کولپوسکوپی در دوران باردای

کولپوسکوپی چیست؟ در چه شرایطی کولپوسکوپی انجام می شود؟ می توان در دوران بارداری از کولپوسکوپی استفاده کرد؟ برای دانستن پاسخ این پرسش ها  متن ذیل را بخوانید.

کولپوسکوپی بدون نمونه برداری در دوران باردای مشکلی به وجود نمی آورد اما در صورت ضروری نبودن پزشک می تواند کولپوسکوپی را به بعد بارداری موکول کند. ممکن است بیمار بعد از انجام کولپوسکوپی خونریزی بیشتری نسبت به افراد عادی داشته باشد.

کولپوسکوپی
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی روشی برای بررسی دهانه رحم و واژن با استفاده از یک ابزار به نام کولپوسکوپ می باشد. این روش در صورتی انجام می شود که نتیجه تست پاپ اسمیر ( تست غربالگری مورد استفاده برای شناسایی سلول های غیر طبیعی دهانه رحم ) غیر طبیعی باشد.

روش کار کولپوسکوپی چگونه است؟

برای انجام این تست پزشک توسط یک دستگاه شبیه به میکروسکوپ دهانه رحم بیمار را معاینه می کند و به کمک این وسیله می تواند با جزئیات بیشتر و ظریف تر به بررسی دهانه رحم بپردازد سپس با محلول اسید استیک دهانه رحم شسته می شود که یک مقدار احساس سرما و سوزش در رحم ایجاد می شود این محلول باعث می شود تا مناطق غیر طبیعی به رنگ سفید در بیایند و راحت تر با کولپوسکوپ دیده شوند ممکن است پزشک در حین کولپوسکوپی قسمتی از مناطق مشکوک را برای آزمایش بردارد که به این عمل بیوبسی می گویند انجام بیوبسی به این معنا نیست که شما بیماری بد خیم یا پیش بدخیم دارید و در نهایت نمونه برداری را به آزمایشگاه منتقل می کنند.

در بعضی از مواقع لازم است از بافت داخلی بعضی از خانم ها نمونه برداری شود که به آن کورتاژآندوسرویکس می گویند این کار برای خانم های باردار انجام نمی شود.

علت انجام کولپوسکوپی

  • نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد
  • رشد غیر طبیعی در رحم و دهانه رحم یا واژن
  • خونریزی بعد از نزدیکی
  • زگیل تناسلی
  • التهاب دهانه رحم

تفاوت کولپوسکوپی با پاپ اسمیر در چیست؟

تفاوت کولپوسکوپی با پاپ اسمیر در دقت بیشتر کولپوسکوپی است.دقت کولپوسکوپ اندازه میکروسکوپ است.

قبل از انجام کولپوسکوپی چه مواردی را رعایت کنیم؟

  • یک روز قبل از کولپوسکوپی رابطه جنسی نداشته باشیم.
  • از کرم و ژل های واژینال استفاده نکنیم.

چه زمانی کولپوسکوپی انجام ندهیم؟

کولپوسکوپی در هر زمان قابل انجام است اما در خونریزی قاعدگی نباید انجام شود وهیچ دارویی نباید داخل واژن گذاشته شود اگر فکر می کنید که باردار هستید یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنید پزشک خود را مطلع کنید چون انجام کولپوسکوپی با این شرایط امکان خونریزی را شدید می کند.

انجام کولپوسکوپی حدودا 10 دقیقه به طول می انجامد و مانند معاینه معمولی است.

دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و زایمان ازدانش و مهارت بالایی در تشخیص بیماری به کمک کولپوسکوپی  برخوردار است. می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علایم بعد از انجام کولپوسکوپی

بعداز کولپوسکوپی در صورتی که بیوبسی انجام شده باشد ممکن است مقدار کمی خونریزی از واژن وجود داشته باشد که معمولا بعد از دو یا سه روز برطرف می شود اغلب خانم ها می توانند بلافاصله به فعالیت های طبیعی یا محل کار خود بازگردنند ولی در بعضی از خانم ها ممکن است کمی درد احساس شود.

در صورتی که بیوبسی انجام شده باشد تا یک هفته از نزدیکی بپرهیزید.

سایر مقالات

لاپاراسکوپی

درمان ناباروری

اندومتریوز

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *