شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » بیماری های زنان » آیا اندومتریوز خطرناک است ؟

0 / 5. 0

۴ دقیقه
تصاویری از اندومتریوز

آیا اندومتریوز خطرناک است ؟

آنچه می خوانید...

آیا اندومتریوز خطرناک است ؟

حتما شنیده اید که اندومتریوز سرطان بوده یا منجر به ناباروری می شود. اما آیا این بیماری خطرناک است و قابل درمان است ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

اندومتریوز خطری جدی برای لوله های رحمی

اندومتریوز می تواند در  لوله های رحمی رشد کرده و منجر به انسداد آن شود . در برخی موارد حتی باعث تخریب این عضو مهم می شود . در این حالت در تصاویر سونوگرافی لوله ها گشاد دیده می شود . در این وضعیت باید لوله ها از بدن خارج شود . زیرا اگر بیمار بخواهد ivf انجام دهد ، این لوله مانع ایمپلنتیشن یا جایگزینی خوب جنین می شود . بنابراین باید یا لوله ها برداشته شود یا بسته شود . این برداشتن با عمل لاپاراسکوپی انجام می شود .

تصاویری از اندومتریوز
تصاویری از اندومتریوز

آیا عمل لاپاراسکوپی عمل سختی است ؟

بسیاری از افراد می پرسندکه لاپاراسکوپی عمل پیچیده و سختی است پس چرا باید آن را انجام بدهیم ؟ واقعیت اینست که این عمل برای جراحان و تیم پزشکی سخت است نه برای بیمار . زیرا با سوراخ های کوچکی که بر روی پوست بیمار ایجاد شده مانیتور را مشاهده می کند . این وضعیت مانند خیاطی است که برای دوختن به پارچه نگاه نمی کند بلکه به آینه نگاه می کند . برای بیمار بسیار راحت است زیرا دردی را احساس نمی کند و برشی بر روی پوست بر جای نمی گذارد . از آنجائیکه تشخیص و درمان این بیماری سخت است و شیوع آن در بین افراد زیاد است در کشورهای پیشرفته مراکز آندومتریوز وجود دارد . در کشور ما نیز مراکزی برای این درمان وجود دارد . بهتر است در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید . زیرا اگر عمل به درستی انجام نشود نه تنها درمان صورت نمی گیرد بلکه باعث تشدید بیماری می شود و نیاز به عمل مجدد و هزینه بیشتری دارد .

اندومتریوز بعد از زایمان سزارین

جالب است بدانید بعد از زایمان سزارین اندومتریوز از نوع جدار در افرادی که این زایمان را انجام داده اند مشاهده شده است . بیماران بعد از سزارین از وجود توده ای در جدار شکم خود اطلاع می دهند . این افراد در هنگام قاعدگی درد زیادی را تحمل می کنند. اگر مشکلات زیادی ایجاد کند باید این ضایعه با لاپاراسکوپی برداشته شود.

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص قطعی اندومتریوز

لازم به توضیح است سونوگرافی معمولی نمی تواند اندومتریوز را تشخیص دهد و باید سونوگرافی واژینال انجام شود . البته برای دختران که نمی توانند سونوگرافی واژینال انجام دهند آزمایش تومورمارکر تجویز می شود.

آیا درد شدید در قاعدگی نشانه اندومتریوز است ؟

در صورتی که فرد در روزهای اول پریود درد شدید داشته باشد و با داروهای مسکن بهبود یابد نشانه ای از اندومتریوز نیست . ولی اگر پریود شما نامنظم باشد و درد شدید تا روزهای آخر قاعدگی ادامه داشته باشد نیاز به بررسی و تشخیص می باشد .

اندومتریوز در دختران باکره

درمان اندومتریوز در دختران باکره مشکل می باشد . زیرا در صورتی ضایعات و کیست های اندومتریوز برداشته شود ذخیره تخمک ها ممکن است کم شود و اگر درمان صورت نگیرد ضایعات به سایر قسمت های اطراف رحم متاستاز کرده و منجر به مشکلات زیادی می شود . در این موارد به این افراد توصیه می شود حتما برای فریز کردن تخمک خود اقدام کنند . و با روش هایی نظیر ivf می توان از این تخمک ها برای لقاح استفاده کرد . زیرا این فرد در آینده ممکن است دچار ناباروری شود . قدم بعدی برای این افراد درمان دارویی است . داروهای دانازول و قرص های هورمونی است که به بیمار تجویز می شود . در فرآیند درمان باید بررسی انجام شود تا داروها باعث بزرگ شدن کیست نشود . در این صورت تنها راه درمان ، انجام جراحی است .

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *