شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / اقداماتی که قبل از لاپاراسکوپی باید انجام بدهیم
۷ دقیقه

اقداماتی که قبل از لاپاراسکوپی باید انجام بدهیم

آنچه می خوانید...

برخی از زنان به دلایل مختلفی از جمله عدم رعایت بهداشت و بارداری چند قلو از بیماری های رحم و تخمدان رنج می برند. درمان برخی از این بیماری ها مستلزم نظارت دقیق بر این نواحی است تا پزشک بتواند یک دوره درمانی مناسب را پیشنهاد دهد. لاپاراسکوپی رحم و تخمدان ها، جراحی هایی مانند هیستروسکوپی رحم و تخمدان از جمله عمل هایی هستند که برای درمان اختلالات رحم و تخمدان مورد استفاده قرار می گیرند. لاپاراسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی با عوارض بسیار کمتر نسبت به جراحی تهاجمی سنتی است.

اقدامات قبل از لاپاراسکوپی

در جراحی لاپاراسکوپی رحم از لاپاراسکوپ، ابزاری بلند و نازک با دوربین استفاده می شود. در این روش جراح یک برش بسیار کوچک در اطراف ناف ایجاد می کند و لاپاراسکوپ را برای مشاهده داخل حفره های شکم و لگن برای جراحی تشخیصی و ترمیمی وارد بدن می کند. چندین برش کوچک دیگر برای قرار دادن سایر ابزارهای جراحی ایجاد می شود. لاپاراسکوپی رحم معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برای درمان برخی بیماری های زنانه مانند کیست، پولیپ، فیبروم و چسبندگی استفاده می شود.

این جراحی در صورت تشخیص کیست تخمدان و بافت های اندومتریوز، آن ها از بدن خارج می کند. این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار می باشد زیرا در هنگام برداشتن ضایعه کیست باید مراقب بود تا به تخمدان آسیبی نرسد. یکی دیگر از کاربردهای جراحی لاپاراسکوپی تشخیص و خارج کردن بافت های اندومتریوز می باشد که باید همه بافتها از بدن خارج شود در غیر اینصورت امکان رشد و پیشرفت مجدد آن در رحم وجود دارد.

لاپاراسکوپی رحم چه کاربردی دارد؟

بسیاری از جراحی های رایج اکنون می توانند به روش لاپاراسکوپی انجام شوند. با این حال، مناسب بودن جراحی لاپاراسکوپی رحم به پیچیدگی شرایط فیزیکی فرد بستگی دارد. با این حال، لیست جراحی ها با لاپاراسکوپی در حال افزایش است زیرا مزایایی آن نسبت به جراحی باز بیشتر است، از جمله هزینه کمتر و نتایج بهتر.

کاربردهای لاپاراسکوپی رحم

از لاپاراسکوپی برای حل مشکلاتی مانند حاملگی خارج از رحم، برداشتن تخمدان یا رحم زن (هیسترکتومی)، بازیابی تخمک برای استفاده در لقاح آزمایشگاهی، برداشتن کیست تخمدان، معاینه رحم و تخمدان، وجود سرطان در این نواحی، درمان فیبروم رحم (لاپاراسکوپی فیبروم)، درمان آندومتریوز (ضخیم شدن بافت پوشاننده رحم) استفاده می شود.

اقدامات قبل از لاپاراسکوپی رحم

قبل از لاپاراسکوپی رحم لازم است نکاتی را بدانید تا از نتیجه عمل رضایت کامل را کسب کنید و در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره شده است:

تحقیق و انتخاب بهترین جراح لاپاراسکوپی

همانطور که مستحضر هستید، بهترین جراحان لاپاراسکوپی توصیه های صادقانه و دقیقی را برای حل مشکل یا بیماری شما ارائه می دهند، علائم و نشانه های بیماری را به دقت بررسی می کنند و بهترین تکنیک ها و درمان های مورد نیاز را در نظر می گیرند. در صورت نیاز احتیاط ها و درمان های لازم را به شما اطلاع خواهند داد و با تجربه و تکنولوژی چندین ساله خود لاپاراسکوپی محل مورد نظر را انجام می دهند. لطفا توجه داشته باشید که انتخاب یک جراح با تجربه و ماهر بسیار مهم است. شما نمی توانید عجولانه تصمیم بگیرید و بهترین جراح لاپاراسکوپی را انتخاب کنید، بنابراین باید روی این موضوع بسیار حساس و محتاط باشید.

بهترین جراح لاپاراسکوپی دقت و مهارت مورد نیاز برای معاینه شما را در نظر می گیرد تا بتواند بهترین روش را برای درمان این مشکل ارائه دهد. در صورت لزوم در مورد استفاده از لاپاراسکوپی برای مشکلات رحم و سایر قسمت های بدن توسط سایر همکاران به وی توصیه می شود. بهترین جراحان لاپاراسکوپی از بهترین تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای شما استفاده می کنند و سعی می کنند در اسرع وقت جراحی را برنامه ریزی کنند. جراحی لاپاراسکوپی به مهارت و تجربه جراح نیازمند است تا جراحی موفقیت آمیز باشد.

جلسات مشاوره با پزشک و آگاه کردن پزشک از سوابق بیماری

قبل از انجام جراحی لاپاراسکوپی باید بدانید که همه افراد نباید این جراحی را انجام دهند و تشخیص فقط توسط متخصص زنان و زایمان و جراحان لاپاراسکوپی رحم انجام می شود. اما در نهایت این روش بی خطر است و به بافت های رحم آسیبی نمی رساند، بنابراین می توان مشکلات نواحی مختلف شکم و رحم را به طور کامل بررسی و درمان کرد. انجام این کار به یک جراح ماهر، با تجربه و مجهز نیاز دارد. بدون شک انتخاب بهترین جراح لاپاراسکوپی کار سختی خواهد بود اما با توجه به تحقیقات و معاینه و همچنین پیگیری تخصص پزشک و مشاهده نمونه کارهای وی می توانید مشاوره های لازم را در خصوص این جراحی دریافت کرده و جراح را با توجه به سوابق کاریش انتخاب کنید.اگر دارویی را هر روز مصرف می کنید یا سوابق بیماری دارید، حتما از قبل با پزشک خود در مورد این موضوع صحبت کنید. 

آزمایشات مختلف برای تشخیص مشکل و بیماری

پزشک متخصص قبل از انجام هرگونه درمانی برای شما عزیزان آزمایشات مختلفی مانند: آزمایش خون و ادرار سونوگرافی، سی تی اسکن یا ام آر آی را معین می کند و در مرحله بعد، به تشخیص دقیق بیماری و مشکلات رحم و تخمدان می پردازد. در مرحله آخر با توجه به بیماری که شخص رنج می برد، درمان های تخصصی با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می شود.

قبل از لاپاراسکوپی چه نکاتی را باید رعایت کنید

 • فرد باید ۶ تا ۸ ساعت ناشتا باشد.
 • برخی از بیماران لازم است تخلیه روده انجام دهند که با مصرف دارو یا پودرهای ملین تخلیه می شود که این کار برای افرادی که چسبندگی شدید لگن دارند یا سابقه عمل دارند یا مشکوک به اندومتریوز هستند ضروری می باشد. این تخلیه باید ۴۸ ساعت پیش از عمل انجام شود تا برای جراحی آماده شود. البته به طور معمول تخلیه روده قبل از جراحی به صورت عادی انجام می شود ولی در افرادی که اشاره شد تخلیه به صورت کامل انجام می شود.
 • شب قبل از جراحی بیمار باید حمام کند.
 • شب قبل از عمل باید موی ناحیه شکم و تناسلی باید شیو شود.
 • در صورتی که بیمار دارای سابقه بیماری باشد باید به پزشک اطلاع دهد. مخصوصا اگر آلرژی به مواد بیهوشی یا داروی خاصی دارد بهتر است پزشک را در جریان قرار دهد.
 • در صورتی که بیمار هر نوع پروتز ( پروتز سینه ، لگن ، زانو) و لنزی ( لنز چشم ) در بدن دارد باید به اطلاع پزشک برساند. در غیر اینصورت ممکن است خطرناک باشد. در صورتی که این پروتز ها قابل خارج کردن هستند مانند لنز باید پیش از عمل آنها را خارج کند .
 • بهتر است در حین جراحی فرد پریود نباشد. در برخی موارد با توجه به ضرورت با وجود این شرایط می توان لاپاراسکوپی انجام داد.
 • در برخی موارد ممکن است چند روز یا چند هفته قبل از لاپاراسکوپی رحم به رژیم غذایی خاصی نیاز داشته باشید. به طور کلی توصیه می شود شب قبل از عمل از غذای سنگین استفاده نکنید.
 • غذاهای سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بخورید. در این صورت احتمال بروز عوارض به حداقل رسیده و روند بهبودی تسریع می شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف رژیم غذایی کم چرب چند هفته قبل از جراحی از شدت عوارض جراحی می کاهد، زیرا بافت چربی تاثیر زیادی بر ایجاد التهاب در بدن دارد.
 • برای کاهش احتمال افزایش اسید معده و ورود آن به ریه ها در حین بیهوشی، حداقل شش تا هشت ساعت قبل از رفتن به اتاق عمل ناشتا باشید.
 • عدم استعمال دخانیات قبل از جراحی.
 • عوارض جانبی جراحی در افراد سیگاری سه برابر بیشتر از افراد عادی است.
 • لاپاراسکوپی رحم باید بعد از قاعدگی انجام شود. لطفا قبل از درمان جواهرات، عینک، لنز تماسی و غیره را بردارید.
 • عدم استفاده از دارو های گیاهی و رقیق کننده خون.

جمع بندی

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از موثرترین و مدرن ترین روش های درمانی است که در تشخیص و درمان بیماری های مختلف رحم و تخمدان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش جایگزین مناسبی برای جراحی باز است زیرا عوارض کمتری دارد و زمان نقاهت بسیار کمتری نسبت به جراحی باز دارد. به همین دلیل، زنانی که مشکلات یا اختلالات رحمی یا تخمدانی دارند، لاپاراسکوپی را به جراحی باز ترجیح می دهند. شما عزیزان می توانید با مراجعه به دکتر اعظم مهدوی (متخصص زنان و زایمان و جراح لاپاراسکوپی رحم) از روند جراحی، کیفیت و مراقبت های لازم آگاهی کامل کسب کنید.

 

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *