شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / بیماری های زنان / اندازه کیست تخمدان برای جراحی
۴ دقیقه
اندازه کیست تخمدان برای جراحی

اندازه کیست تخمدان برای جراحی

آنچه می خوانید...

اندازه کیست تخمدان برای جراحی

حفظ سلامت تخمدان امری مهم برای هر خانمی می باشد اما متاسفانه اغلب خانم ها زمانی به فکر این موضوع می افتند که اقدام به باردار شدن می نمایند که بسیار اشتباه است.کیست های تخمدانی یکی از مشکلات شایع در بین خانمها و همچنین یکی از عواملی می باشد که موجب به تعویق انداختن بارداری خانم ها می گردد.

کیست ها انواع مختلفی دارند برخی از کیست ها بی خطرند و مشکلی برای خانم ایجاد نمی نماید اما برخی دیگر ممکن است سبب بروز مشکلاتی در فرد شوند.

اندازه کیست تخمدان برای جراحی
اندازه کیست تخمدان برای جراحی

کیست تخمدان چیست؟

ساختار کیست تخمدان شبیه به حباب یا کیسه ای است که داخل آن مملو از مواد مایع می باشد که در داخل رحم ایجاد می شوند این کیسه ها اندازه ها وسایزهای مختلفی می توانند داشته باشند.در برخی مواقع کیست های موجود در داخل رحم و تخمدان خبردهنده از تومور یا نئوپلاسم می باشد، این تومورها دارای دو نوع خوش خیم و بدخیم وجود دارند.

شناخت انواع کیست های تخمدان

کیست فولیکول

کیست های فولیکولی رایج ترین نوع کیست در بین خانم ها می باشد، این کیست ها اغلب به دلیل رشد فولیکول رخ می دهد، کیست های فولیکولی  در دوران پریودی رشد می کنند اما تخمکی آزاد نمی شود این کیست ها کیسه هایی حاوی تخمک های آزاد نشده می باشند.این کیست ها اغلب اوقات خود به خود و بدون هیچ اقدام درمانی بهبود می بایند و از بین می روند.

کیست زرد

این نوع کیست ها نوعی بافت زرد رنگ می باشد که داخل آن حاوی مایع و خون می باشد، کیست جسم زرد نیز از نوع خوش خیم می باشد و بدون داشتن هیچ علائمی خود به خود درمان می گردد.

کیست شکلاتی یا آندرومتریوز

دلیل اصلی نام گذاری این کیست این است که داخل آن حاوی خون ومایعات قرمز و قهوه ای به نام آندومتر می باشد. کیست آندرومتریوز پس از اینکه در داخل رحم رشد نمود شروع به خونریزی های مداوم می کند، که لازرم است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

سندرم پلی کیستیک تخمدان

زمانی که در هر دو تخمدان چند کیست کوچک به وجود بیاید به اصطلاح گویند سندرم پلی کیستیک تخمدان رخ داده است.دلیل اصلی بروز این بیماری مشکلات هورمونی می باشد که موجب نابلروری در ختنم ها می گردد.

کیست درموئید

نوعی دیگری از کیست ها که در داخل تخمدان رشد می نماید کیست درموئید می باشد، این نوع کیست که کاملا غیر طبیعی می باشند حاوی بافت های مو وناحن می باشد

اندازه کیست تخمدان

اندازه وسایز کیست تخمدان متغیر است و ممکن است کمتر از ۱ سانتی مترو وتا ۱۰ یا ۳۰ سانتی متر ویا حتی بیشتر نیز می تواند باشد.

درمان کیست  های تخمدان

از آنجایی که کیست ها انواع مختلفی دارند روش های متفاوتی برای درمان آن ها  نیز وجود دارد.

برخی از کیست ها که از نوع خوش خیم می باشند پس از گذشت چند ماه بدون نیار به هیچ روش درمانی خود به خود بهبود می یابند. اما برخی دیگر از کیست ها  نیاز به درمان دارند که با توجه به تشخیص پزشک ممکن است با دارو درمانی برطرف گردد یا احتیاج به لاپاراسکوپی کیست تخمدان داشته باشد.

اغلب اوقات پزشک مصرف داروهای جلوگیری از بارداری را تجویز می نماید ، هورمون های موجود در این قرص ها باعث درمان کیست تخمدان نمی شود اما از تخمک گذاری جلوگیری نموده و همچنین از ایجاد کیست های جدید جلوگیری می نماید.

در صورت عدم درمان کیست ها با روش دارو درمانی، لازم است کیست به وسیله جراحی درمان گردد.

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

لزومات جراحی کیست تخمدان

  • اگر کیست پیچ بخورد یا پاره شود.
  • زمانی که کیست باعث دردهای شدید و پایدار در فرد گردند.
  • کیست هایی آندومتریوز که موجب ناباروری می گردند.
  • زمانی که کیست و توده در هر دو تخمدان رشد کرده باشند.
  • کیست های بزرگ تر از ۵-۱۰ سانتی متر از لزومات حتمی برای  جراحی می باشد.
  • کیست‌هایی که طی ۲الی۳ ماه  سایزشان نه تنها کوجکتر نشده بلکه در حال افزایش سایز می باشند.
  • لزوم جراحی در کیست های مشکوک به سرطان تخمدان
  • کیست هایی که مانع از گذراندن دوره قاعدگی در دختران جوان می گردد.
  • خانم های یائسه ای  که احتمال ابتلا به سرطلان کیست تخمدان در آنها بالا می باشد.

اگر در جستجوی بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می گردید ما به شما پیشنهاد می کنیم بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *