شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » بیماری های زنان » برداشتن رحم از طریق واژن

0 / 5. 0

۴ دقیقه
برداشتن رحم از طریق واژن

برداشتن رحم از طریق واژن

آنچه می خوانید...

برداشتن رحم از طریق واژن

جراحی برداشتن رحم از طریق واژن در چه مواردی  تجویز می گردد ؟   عوارض برداشتن  رحم از طریق واژن چیست ؟  چه مراقبت هایی بعد از  عمل برداشتن رحم از طریق واژن لازم است ؟ آیا شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ؟  به شما توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید .  مهمترین  عامل  موثر در انجام  هیسترکتومی  واژینال  تحرک  رحم است  و در صورتی  که رحم  آزادانه  حرکت  نداشته باشد، نباید انجام گیرد  . انجام  هیسترکتومی  واژینال وقتی  لیگامانها  شل هستند  راحت تر است .

ملاحظات قبل از عمل

بررسی لگن  استخوانی  قبل از عمل  ضروری است .  زاویه  آرک  پوبیس باید 90  درجه یا بیشتر  باشد . فاصله  بین دو  توبروزیته  بیشتر از 10  سانتی  متر در اندازه  گیری با مشت  بسته است .  اندازه و شکل  لگن زن  بر افز ایش  وسعت  حوزه عمل  تاثیر دارد . در زمان انجام  جراحی  از باز کردن  بیش از حد ران  ها و ایجاد  مناطق دردناک  باید  خودداری  کرده و  از پد های  متعدد  جهت آسایش  بیمار استفاده  کرد .

برداشتن رحم از طریق واژن
برداشتن رحم از طریق واژن

آماده سازی واژن

شستشوی واژن  با بتادین  یا کلر هگزیدین – الکل  مناسب است .  مثانه باید  تخلیه شده  و کانتر  خارج شود .  نیازی  به تراشیدن  یا چیدن  موهای  پوبیس  نیست .

عمل هیسترکتومی واژینال به ترتیب  زیر صورت می گیرد :

 • بررسی مجدد تحرک  رحم  پس از بیهوشی
 • گرفتن و بریدن دور تا  دور سرویکس
 • جدا کردن  مخاط واژن  از بافت  زیرین
 • ورود به کلدوساک خلفی . اگر  مخاط واژن  در سطح اشتباهی  بریده شود  هیسترکتومی  به روش اکسترا  پریتونئال  انجام می شود .
 • بستن لیگامان  یوتروساکرال
 • ورود به فضای وزیکوواژینال ، در صورت  شناسایی  راحت رفلکشن  فضای  وزیکوواژینال
 • بستن لیگامان  کاردینال
 • بالا بردن  مثانه و بستن  شریان  رحمی و آزاد کردن رحم
 • بستن لیگامان رحمی تخمدانی  و لیگامان گرد
 • برداشتن تخمدان ها
 • بررسی هموستاز، بستن  صفاق  و مخاط  واژن و تخلیه  مثانه

هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

کنترااندیکاسیون  های اصلی  لاپاراسکوپی عبارتند از :

چسبندگی  های شدید  لگنی  و یا شکمی  در اثر جراحی  های قبلی

رحم بیش  از اندازه بزرگ

محدودیت دسترسی  به عروق  رحمی در  اثر اندازه رحم

چاقی  کنتراندیکاسیون  هیسترکتومی  لاپاراسکوپیک  نیست .  در بیماران  با BMI  بالا ،  عوارض  لاپاراتومی  بالاتر است .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 نتیجه گیری

هرگاه  عروق  از طریق  لاپاراسکوپی کلامپ  شوند ، هیسترکتومی  لاپاراسکوپیک نامیده  می شود  و هر گاه  هیچ قسمتی  از پروسیجر  از طریق  واژینال  انجام نشود  هیسترکتومی  لاپاراسکوپیک کامل  نام گذاری می گردد .

همچنین نوع نخ  مورد استفاده  بسته به نظر متخصص زنان  است .  کاربرد  بخیه  پلی  گلاکتین  دیر جذب  مصنوعی  یا بخیه  پلی  گلیکولیک  و سوزن  آتروماتیک  ارجح  است .

در صورتی که  مثانه آسیب  ببیند  ترمیم باید  بلافاصله  پس از تشخیص  صورت گیرد  و نباید  تا پایان  جراحی  به  تاخیر انداخته  شود .

در صورت ورود  به داخل رکتوم ، ترمیم  با بخیه  های قابل جذب  در یک  یا دو لایه  انجام گرفته  و لازم است  شستشوی فراوان صورت گیرد .

علت ایجاد  خونریزی ،  ناتوانی در بستن دقیق  عروق بزرگ  یا خونریزی  از کاف واژن  یا جدا  شدن از بخیه  های  قبلی، یا کنده  شدن بافت ،  قبل از کلامپ  کردن است .  استفاده از گره  های چهار گوش  و همچنین  تکنیک های  مناسب  گره زدن  از اکثر موارد  خونریزی جلوگیری می کند .

بعد از هیسترکتومی واژینال  بدون  عارضه  نیازی به درناژ نیست  و نباید  درناژ  بیش از  24 ساعت انجام شود .  در صورت عدم  تحمل درد  یا اضطراب  بیمار  قرار  دادن  یک کانتر  فولی 16 اینچ  ضروری است . در 24 ساعت  اول بعد  از عمل رژیم  مایعات  و بعد از  آن یک  رژیم معمولی  مناسب است .

در صورتی  که متخصص زنانی که انتخاب می کنید در زمینه لاپاراسکوپی تخصص بالایی داشته باشد  نتایج  برای  شما  بدون عوارض می باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *