شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۴ دقیقه
هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی

آنچه می خوانید...

هیسترکتومی شکمی

انواع  عمل هیسترکتومی چیست ؟ آیا عمل هیسترکتومی عوارضی هم دارد ؟  عمل هیسترکتومی در چه مواردی توصیه می شود ؟ آیا شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ؟ پس بهتر است با هم ادامه مطلب را مطالعه کنید، در ادامه دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان در تهران  به بررسی  عمل هیستروسکوپی و عوارض  بعد از آن می پردازند .

عمل هیسترکتومی

هیچ معیار خاصی  برای تعیین  نوع هیسترکتومی یا جراحی برداشتن رحم   وجود ندارد . به طور کلی 68 درصد  هیسترکتومی  ها  شکمی و 32 درصد  واژینال است  و یک سوم  موارد  واژینال،  از طریق  لاپاراسکوپی  صورت می گیرد  . هیسترکتومی  به روش  واژینال ارجح  است .

هیسترکتومی در چه مواردی انجام می شود ؟

واژن باریک

رحم بدون  تحرک  نزول  نکرده

قوس پوبیک  کمتر از 90 درجه

ارزیابی درد مزمن  لگنی

وجود توده آدنکس ، بیماری  در کولدوساک ، چسبندگی لگنی

هیسترکتومی شکمی
هیسترکتومی شکمی

آمادگی های قبل از عمل هیسترکتومی

استحمام بیمار  جهت  کاهش باکتری  های سطح پوست

چیدن موهای  ناحیه عمل (تراشیدن ، میزان عفونت  را افزیش می دهد )

وضعیت بیمار باید  به صورت خوابیده به پشت  و پس از  بیهوش شدن  وضعیت لیتوتومی است .

آماده سازی  پوست به یکی  از طرق  زیر صورت  می گیرد : 5 دقیقه  شستشو  با بتادین  اسکراب و بعد  هم شستشو  با بتادین ، استفاده  از بتادین  و بعد الکل ، استفاده  از مخلوط  ید و الکل ، یا استفاده  از کلر  هگزیدین، جهت  شستشوی  واژن  از بتادین  و در بیماران  حساس  از گلوکونات کلر  هگزیدین  استفاده می شود .

پروسه عمل هیستروسکوپی  شامل مراحل زیر است :

انتخاب  نوع برش  و انجام  انسیزیون

تجسس شکم ،  قرار دادن  رتراکتور  و بالا بردن رحم  در صورت نیاز،  نمونه گیری  از پریتوئن  در این مرحله  و قبل  از معاینه شکم  انجام می شود .

بستن  و یا قطع  کردن لیگامان  گرد ،  شناسایی حالب

بستن لیگامان رحمی – تخمدانی  و عروق  تخمدانی

آزاد کردن  گردن مثانه  و بستن  عروق رحم

برش بخش خلفی صفاق  در صورتی  که آزاد  کردن رکتوم  از سرویکس  خلفی  مد نظر باشد .

بریدن  لیگامان کاردینال ،  خارج کردن رحم  و بستن  کاف واژن  با بخیه  های هشتی  شکل . درگیر کردن  لیگامان  های  یوتروساکرال  و کاردینال  در زاویه  واژن .

شستشو  و هموستاز ، بستن صفاق، بستن برش، و در نهایت  بستن پوست .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض حین عمل هیسترکتومی

عوارض حین عمل  هیسترکتومی عبارتند از :

آسیب حالب : یکی از مهمترین  عوارض هیسترکتومی  است . با باز کردن فضای  خلف صفاتی  و شناسایی  مستقیم حالب  روی شریان  ایلیاک  مشترک  قابل پیشگیری  است .  در صورت شک  به آسیب  حالب تزریق  وریدی  یک عدد آمپول  ایندیگوکارمین  و ارزیابی  توسط  سیستوسکوپ  کمک کننده است .

آسیب مثانه : مثانه به دلیل  ارتباط  آناتومیکی  که با رحم  و واژن  فوقانی دارد  بسیار آسیب پذیر است .  آسیب یا  در موقع باز  کردن صفاق  و یا در  زمان جدا  کردن مثانه  از سرویکس  و قسمت  فوقانی واژن  ایجاد می شود . ترمیم پارگی  تریگون  مثانه  سخت تر است .  در صورت پارگی  مثانه ،  بعد از عمل  درناژ  مثانه ضروری است،  تخلیه  در مثانه  فانکشنال،  حداقل تا زمان  برطرف شدن  علائم هماتوری ادامه می یابد .

آسیب روده : در عمل های  زنان آسیب  در قسمت  روده باریک  شایع تر است .

خونریزی : خونریزی های شریانی  و شدید  عموما  از شریان  های رحمی  و عروق  تخمدانی در نزدیکی  ورود آن ها  به لیگامان  رحمی  تخمدانی  منشا می گیرند .  درمان اولیه  شامل استفاده  از تامپون  فشاری است  و بعد از  کم شدن  شدت  خونریزی  عروق  تک به تک بسته می شوند .

نتیجه گیری

توصیه می شود این عمل توسط یک متخصص در این زمینه  انجام شود تا بتواند با اقدامات کنترلی میزان بروز این عوارض را به حداقل  برساند .  توجه به توصیه های متخصص زنان  برای کم کردن عوارض عمل هیسترکتومی بسیار کمک  کننده است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *