شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » لاپاراسکوپی » تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز

0 / 5. 0

۳ دقیقه

تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز

آنچه می خوانید...

لاپاراسکوپی به عنوان شیوه ای نوین در تشخیص و درمان بیماری های زنان جایگزین جراحی باز شده است. امروزه افراد به دنبال شیوه های برای درمان بیماری می باشد که خطری نداشته و دارای کمترین عوارض باشد. همچنین در نظر گرفتن هزینه درمان از جمله مواردی است که افراد در انتخاب روش جراحی بدان توجه می کنند.در ادامه به بررسی و تفاوت های جراحی باز و لاپاراسکوپی به طور مفصل می پردازیم.

مقایسه لاپاراسکوپی و جراحی باز

 1. در جراحی باز برش زیادی در ناحیه شکم زده می شود اما در لاپاراسکوپی برش های کمی در ناحیه تحتانی کم زده می شود.
 2. مدت زمان بهبودی در جراحی باز به دلیل برش های زیاد و مدت زمان طولانی جراحی زیاد می باشد در صورتی که بهبودی در لاپاراسکوپی در کوتاه مدت صورت می گیرد.
 3. در جراحی باز عوارضی بیشتری بعد از جراحی متوجه فرد می شود. ورود میکروب و باکتری از طریق زخم های عمیق امکان ابتلا به عفونت و بیماری های عفونی را برای فرد ایجاد می کند. در صورتی که در لاپاراسکوپی عوارضی مانند درد در ناحیه شکم و نفخ شکم برای فرد ایجاد می شود که در کوتاه مدت بهبودی حاصل می شود.
 4. قبل از جراحی باز برای تشخیص نیاز به روش تصویربرداری و صرف هزینه برای دو مرحله تشخیص و جراحی وجود دارد در صورتی که تشخیص و درمان را می توان در لاپاراسکوپی به طور همزمان انجام داد که از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشد.

نحوه انجام لاپاراسکوپی

در لاپاراسکوپی ابتدا برش کوچکی در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می شود. ابزاری لوله مانند که سر آن مجهز به دوربین می باشد وارد حفره شکم کرده تا اعضای شکم به طور دقیق مشاهده و بررسی شود . تصاویر به مانیتور منتقل شده و به وضوح قابل رویت می باشد.

در جراحی لاپاراسکوپی به جای اینکه شکم بیمار باز شود و شکاف بزرگی در شکم ایجاد شود با استفاده از دوربین احشاء شکم دیده می شود و ابزار جراحی از طریق سوراخ هایی ( یک سانتیمتر ) که در شکم ایجاد می شود وارد بدن می شود . با بزرگنمایی دوربینی که در داخل شکم قرار دارد و به مانیتور منتقل می کند جراحی به درستی انجام می شود . در واقع این روش در بسیاری از موارد که نیاز به جراحی باز داشت ، شد .

کاربرد لاپاراسکوپی

 1. برداشتن فیبروم های رحمی
 2. خارج کردن کیست های تخمدان
 3. مسدود کردن لوله های تخمدان
 4. تشخیص و بررسی دلایل نازایی در زنان
 5. تشخیص و درمان آندومتریوز ( تنها روش تشخیص این بیماری لاپاراسکوپی می باشد)

محدودیت لاپاراسکوپی برای افراد

این روش برای افرادی که دارای شرایط ذیل می باشند توصیه نمی شود:

 1. افراد مبتلا به بیماری قلبی و بیماری انسداد ریوی
 2.  انسداد روده و خونريزي شديد شكمي

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *