شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » لاپاراسکوپی » جراحی برداشتن رحم با لاپاراسكوپی
۸ دقیقه
جراحی خارج کردن رحم با لاپاراسکوپی

جراحی برداشتن رحم با لاپاراسكوپی

آنچه می خوانید...

هیسترکتومی به معنی خارج کردن رحم است.در هیسترکتومی ممکن است علاوه بر برداشتن رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها نیز برداشته شوند.
انواع مختلفی از هیسترکتومی وجود دارد که بر مبنای بافت هایی که برداشته می شوند، تعریف می شوند. هیسترکتومی کامل که شایعترین نوع این عمل جراحی بوده و در آن رحم و دهانه رحم برداشته می شوند.
هیسترکتومی جزئی که در آن رحم برداشته می شود اما دهانه رحم برداشته نمی شود.
هیسترکتومی رادیکال که در آن رحم، دهانه رحم، بخش های کوچکی از قسمت بالایی مهبل و برخی از بافت های نرم درون لگن برداشته می شوند.
این نوع عمل تنها در موارد سرطان دهانه رحم انجام می شود و باید حتما توسط متخصص زنان آموزش دیده انجام شود.

زمان انجام هیسترکتومی

بیش از یک پنجم تمام زنان در طول عمر خود عمل هیسترکتومی را انجام می دهند و می توان گفت که این عمل بسیار شایع است. هیسترکتومی تقریبا در تمام موارد سرطان رحم و یا سرطان دهانه رحم الزامی است و معمولا در سرطان تخمدان نیز توصیه می شود. با این حال بیشتر عمل های هیسترکتومی در زنانی انجام می شود که سرطان نداشته اما به علت خونریزی و درد شدید در رحم ترجیح می دهند رحم خود را بردارند و عمل هیسترکتومی را انجام می دهند.
این گونه عمل های جراحی برای زنانی مناسب است که تمایلی به بارداری در آینده نداشته باشند. هیسترکتومی معمولا یکی از گزینه های درمانی در زنان مبتلا به فیبروئید، اندومتریوز، بیماری التهابی لگن و یا دوره های سنگین قاعدگی می باشد. زنانی که به پرولاپس رحم نیز مبتلا هستند، ممکن است پزشک برای ترمیم پرولاپس از هیسترکتومی استفاده کند.

 نحوه انجام هیسترکتومی

هیسترکتومی یک عمل ماژور بوده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. علاوه بر انواع مختلف هیسترکتومی، روش های مختلفی نیز برای انجام این عمل وجود دارد. انتخاب روش انجام عمل هیسترکتومی به عواملی مانند اندازه رحم، تجربه و تخصص جراح بستگی دارد. هیسترکتومی شکمی رایجترین روش است که در آن یک برش تقریبا 6 اینچی ایجاد شده و از طریق این برش عمل انجام می شود.
هیسترکتومی واژینال که عمل جراحی از طریق واژن انجام می شود. در این نوع از هیسترکتومی هیچ اثری از انجام عمل جراحی بر روی بدن فرد باقی نمی ماند.هیسترکتومی واژینال به کمک لاپاروسکوپی که در آن پزشک از طریق یک برش بسیار کوچک و به کمک لاپاروسکوپی و همچنین از طریق واژن عمل را انجام می دهد.
برداشتن رحم با لاپاروسکوپی ( هیسترکتومی لاپاراسکوپیک) امروزه بسیاری از اعمال جراحی با روش لاپاراسکوپی (جراحی بسته) انجام می شود و علت ان مزایای بسیار زیاد لاپاروسکوپی است. در این روش  با ایجاد چند برش کوچک روی شکم (معمولا ۴ برش ۰٫۵ و۱ سانتی) با دوربین ها و وسایل تخصصی و پیشرفته جراحی انجام می شود. به همین علت و بدلیل بزرگنمایی دوربین های تخصصی عمل جراحی با دقت بیشتری انجام می شود.

فواید هیسترکتومی از طریق لاپاراسکوپی

به دلیل برش های کوچک میزان درد بعد از عمل خیلی کمتر از جراحی باز است. دوره ی نقاهت کوتاه تر است برگشت به فعالیت روزانه و کار سریع تر است برگشت سیستم ایمنی به وضعیت قبل از عمل سریع تر اتفاق می افتد برگشت به وضعیت فیزیولوژیک نرمال سریع تر است عفونت محل عمل بسیار کمتر است نکته ی بسار مهم در برداشتن رحم با لاپاروسکوپی چسبندگی بعد از جراحی است که در لاپاراسکوپی بسیار کمتر از جراحی باز است که این سبب کاهش درد های لگنی در داز مدت می شود.حتی در بیمارانی که به دلیل جراحی های قبلی چسبندگی دارند ازاد کردن چسبندگی ها با لاپاراسکوپی بسیار کمک کننده است. باوجود فواید بسیار زیاد لاپاروسکوپی که تعدادی از انها در بالا ذکر شد اما اگر لاپاراسکوپی توسط جراح ماهر ودوره دیده انجام نشود می تواند عوارض جدی داشته باشد.

مراقبت های بعد از برداشتن رحم

 1. استحمام بعد از جراحی در صورتی مجاز می باشد که پانسمان ضد آب باشد و زمان کوتاهی را فرد در حمام باشد درغیر اینصورت تا 3 روز نباید حمام رفت.
 2. بعد از سه روز پانسمان را برداشته و به صورت روزانه زخم خود را با شامپو بچه شستشو دهید و با سشوار خشک کنید.
 3. بعد از گذشت یک هفته از جراحی به پزشک متخصص خود مراجعه کنید .
 4. در صورتی که علائمی مانند تب ، تورم ، ترشح و کبودی ، خونریزی واژینال در محل جراحی مشاهده کردید پزشک خود را در جریان بگذارید .
 5. برای چند روز بعد از عمل جراحی مسکن های قوی تجویز می شود. اغلب زنان برای یک تا دو روز بعد از عمل جراحی در بیمارستان نگهداری می شوند. دوره نقاهت عمل هیسترکتومی تا رسیدن به بهبودی کامل معمولا 4 تا 6 هفته طول می کشد. هیسترکتومی واژینال و هیسترکتومی لاپاروسکوپی دوره نقاهت کوتاه تر و هیسترکتومی رادیکال دوره نقاهت طولانی تری دارد.

عوارض برداشتن رحم

برداشتن رحم معمولا بعد از زایمان سزارین طی جراحی هیستروکتومی یا لاپاراسکوپی انجام می شود. سوالی که برای بیشتر زنان پیش می آید اینست که معمولا بعد از خارج کردن رحم چه عوارضی برای آنان دارد و بدون داشتن رحم چطور می توان به زندگی ادامه داد؟ معمولا زنان در سنین یائسگی یا میانسالی اقدام به این جراحی می کنند که به تشخیص و تجویز پزشک نیاز می باشد. مهم ترین دلایل برداشتن رحم به شرح ذیل می باشد:

 1. آندومتر

ورود این بافت ها به دیواره رحم  باعث ضخیم شدن آن می شود که در پی آن فرد دچار عوارضی مانند خونریزی زیاد ، درد در ناحیه لگن، سقطهای جنین و چسبندگی لوله های رحم می شود . در صورتی که این بافتها درمان نشوند باعث ایجاد نازایی و به وجود آمدن کیست تخمدان می شوند. در این صورت باید با جراحی هیستروکتومی رحم را از بدن خارج کرد.

 1. لیومیوم رحمی یا توده های گوشتی

این بافت ها که به نام فیبروم شناخته شده است به علل نامعلومی در درون رحم به وجود می آید در اکثر موارد این بافت ها خوش خیم می باشند. در صورتی بیماری تلقی می شوند که اندازه آنها بزرگ شود و عملکرد دستگاه ادراری را دچار مشکل کند. در این صورت زن دچار خونریزی زیاد شده و نیاز به مراقبت و درمان دارد.

 1. خونریزی نامنظم رحمی که بیشتر در سن بالای 40 سالگی مشاهده می شود. برای درمان آن می توان از داروهای تجویزی پزشک استفاده کرد. در برخی موارد فرد دارای بیماری مزمن مانند دیابت یا فشار خون می باشد و برای درمان استفاده از دارو کمکی به بهبودی نمی کند و تنها راه انجام جراحی می باشد .
 2. افتادگی مثانه یا رحم که در این موارد تنها راه درمان جراحی برداشتن رحم می باشد که تنها با عمل هیستروکتومی باید انجام شود.
 3. عفونت های لگنی حاد که منجر به آبسه در تخمدان می شود.
جراحی-برداشتن-رحم-با-لاپاراسكوپی
جراحی-برداشتن-رحم-با-لاپاراسكوپی

انتخاب جراح برای برداشتن رحم به روش لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی کلمه ای است که شاید بیشتر افراد آن را شنیده باشند،اما اطلاعات دقیقی در این باره نداشته باشند .لاپاراسکوپی نوعی شیوه درمان و تشخیص برای بیماری های مختلف است . امروزه بیشتر بیماری های زنان با کمک این روش تشخیص و درمان می شوند .

لاپاراسکوپی روش جراحی نوین است و مورد استفاده اکثریت پزشکان می باشد . در این نوع جراحی ،با کمک یک دوربین  که طی آن ،بدون باز کردن شکم ،حفره ی داخل شکم و لگن کاملا برای جراح روشن و نمایان می شود .

در لاپاراسکوپی به کمک تلسکوپی که قابلیت بزرگنمایی دارد ،جراح دید بهتری خواهد داشت و از این طریق می توانیم بیماری های مختلفی را تشخیص داد و آنها را درمان کرد .

البته ذکر این نکته ضروری است که همیشه لاپاراسکوپی برای درمان مناسب نیست و حتی گاهی خطرناک نیز می باشد .تشخیص انجام لاپاراسکوپی بر عهده جراح می باشد و یک جراح خوب بر حسب موقعیت و شرایط بیمار این روش درمان را انتخاب یا ممنوع می کند .

موارد منع استفاده از لاپاراسکوپی

 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا انسداد ریه
 • افراد در سنین بالای 60 سال

لازم به ذکر است که برای انجام لاپاراسکوپی باید در انتخاب جراح مناسب دقت کافی را داشت .

افرادی که تصمیم می‌گیرند از این روش استفاده کنند، باید به یک پزشک متخصصی مراجعه کنند که در این زمینه تبحر و مهارت دارد.

دکتر اعظم السادات مهدوی یکی از پیشکسوتان و مدرسین آموزش جراحی لاپاراسکوپی زنان می باشد و در حیطه لاپاراسکوپی از تجربه و مهارت بالایی برخوردار است .

برای انتخاب جراح جهت لاپاراسکوپی بیمار می تواند با مراجعه به سایت و مطالعه مقالات و یا کانال های پزشک ،اطلاعات کافی درباره مهارت دکتر و همچنین سابقه ی دکتر به دست آورد .

همینطور با مراجعه به مطب پزشک و گفت و گو با بیماران حاضر در مطب می تواند اطلاعات کافی درباره ی جراح پیدا کند و با تدبیر کافی بهترین جراح لاپاراسکوپی را انتخاب کند .

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *