شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۳ دقیقه
خطرات هیستروسکوپی

خطرات هیستروسکوپی

آنچه می خوانید...

خطرات هیستروسکوپی

خطرات هیستروسکوپی چیست ؟ آیا هیستروسکوپی عوارضی هم دارد ؟ هیستروسکوپی در چه مواردی توصیه می شود ؟ اگر شما  هم نیاز به هیستروسکوپی دارید و  از خطرات و یا حتی فواید آن اطلاعی ندارید توصیه می شود ادامه مطلب را مطالعه فرمایید . دکتر اعظم  السادات مهدوی ، متخصص لاپاراسکوپی در ادامه به بررسی  این سوالات می پردازند .

در ارزیابی حفره آندومتر، احتمالا  هیستروسکوپی  برتر  از هیستروگرافی  است .  اما با دقت  تشخیصی  سونوگرافی  ترانس واژینال  مشابه است خصوصا  وقتی سالین  داخل رحمی  به عنوان  ماده حاجب  مورد استفاده  قرار می گیرند  که  سونوهیستروگرافی  یا سونوگرافی  با انفوزیون  سالین (SIS)  نامیده می شود .

خطرات هیستروسکوپی
خطرات هیستروسکوپی

اندیکاسیون  های هیستروسکوپی  تشخیصی عبارتند از :

  • خونریزی غیر طبیعی  و غیر قابل  توجیه رحمی (قبل  و بعد از یائسگی )
  • موارد انتخابی نازایی(هیستروگرافی  یا سونوگرافی  واژینال  غیر طبیعی، نازایی با علت  نامشخص)
  • سقط خود به خودی  راجعه

در بیشتر  بیماران، هیستروسکوپی تشخیصی  را می توان در  مطب زیر نظر یک متخصص زنان  با تجربه در این زمینه، با حداقل  ناراحتی و بسیار کم هزینه  تر از اتاق  عمل انجام داد .

خطرات هیستروسکوپی

خطرات هیستروسکوپی  جراحی شایع  تر و خطرناکتر  از هیستروسکوپی  تشخیصی می باشند .  با هر یک  از پروسجر های هیستروسکوپیک  احتمال ایجاد  آمبولی  هوا و عوارض  مرتبط  با گاز مایع  متسع  کننده وجود دارد .

شرایط مورد نیاز  برای هیستروسکوپی عبارتند از :

  • بی هوشی
  • دیلاتاسیون سرویکس
  • پوزیشن بیمار و در معرض  دید قرار گرفتن  سرویکس
  • مشاهده و تصویر برداری
  • برش و هموستاز  داخل رحمی
  • سایر ابزار گذاری ها

عوارض  هیستروسکوپی

عوارض هیستروسکوپی  تشخیصی  شامل  پارگی رحم ،  عفونت ،  خونریزی شدید  و عوارض  مرتبط  با ماده  متسع  کننده می باشند .

خطرات هیستروسکوپی  جراحی  به یکی  از 5  جنبه  پروسیجر  انجام شده  بستگی دارند :

بی هوشی

ماده  مستع کننده

پرفوراسیون

خونریزی

آسیب حرارتی

بی هوشی

عوارض  تزریق  عروقی  یا دوز بیش  از حد  دارو های  بی هوشی  شامل آلرژی ، اثرات  نورولوزیک و اختلال  هدایتی  میوکارد  می باشند .

ماده  متسع کننده

به دلیل  قابلیت  حل شدن بالای CO2  در خون ،  حتی اگر  آمبولی  روی دهد  به ندرت  از نظر  کلینیک  حایز اهمیت است .  با این وجود آمبولی  های CO2  ندرتا  ممکن است  منجر به  مورییدیته  وخیم حین  عمل و حتی  مرگ شوند .

پرفوراسیون

در صورت  وقوع پرفوراسیون  طی دیلاتاسیون  سرویکس باید پروسیجر  متوقف گردد  اما معمولا  آسیب دیگر  وجود ندارد . چنانچه شواهدی  از خونریزی  یا آسیب احتمالی  احسایی  وجود داشته  باشند  باید اقدام  به لاپاراسکوپی  یا لاپاراتومی  نمود .

خونریزی

بروز خونریزی  طی هیستروسکوپی  یا بعد  از آن ناشی  از ترومای  وارد شده  به عروق  میومتر  یا به  سایر عروق  لگن می باشد .  در برنامه ریزی  درمانی  که شامل  رزکشن  عمیق است  باید خون  اتولوگ را قبل از  جراحی  آماده نمود . با  تزریق  پیش از  عمل وازوپرسین  رقیق شده  به استرومای  سرویکس ، ریسک  خونریزی  کاهش می یابد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

در اخر می توان گفت

شناسایی  آسیب حرارتی  روده  یا حالب  دشوار می باشد  و ممکن است  علائم  به مدت  چند روز  تا دو هفته  تظاهر  پیدا نکنند . بنابر این  باید در خصوص  علائم  پریتونیت   متخصص زنان به بیمار هشدار دهد .  شما می توانید برای کسب اطلاعات در رابطه با این روش تشخیصی و درمانی با دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان در تهران  تماس بگیرید . شماره تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر : 22742263 – 22706370

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *