شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۴ دقیقه
زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...

درمان زگیل تناسلی

می دانستید خانواده ویروس پاپیلومای انسانی شامل 100 نوع ویروس می باشد که  حدود 40 نوع از آنها اندام های جنسی را درگیر می کند ؟ بیشتر اچ پی وی ها باعث ایجاد زگیل های پوستی بر روی دست و یا پا می شود . این hpv ها شایع ترین عامل نوع بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی هستند . بعضی از اچ پی وی ها خطر سرطان زایی کمتری دارد . آنها تبخال هایی در اطراف اندام جنسی مردان یا زنان به وجود می آورند . این ویروس ها بندرت ممکن است داخل دهان و حلق به وجود می آورند .

یکی از شکایت های شایع بیماران ، زگیل تناسلی است . ویروس hpv عامل زگیل تناسلی می باشد که عموما از طریق رابطه جنسی منتقل می شود . خانم ها در صورت مشاهده علائم این بیماری حتما به متخصص زنان مراجعه کنند و نسبت به درمان آن اقدام کنند .

خانواده ویروس پاپیلومای انسانی شامل 100 نوع ویروس می باشد که  حدود 40 نوع از آنها اندام های جنسی را درگیر می کند دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی برای درمان این بیماری  از روش های نوینی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص زگیل تناسلی

تست پاپ اسمیر یکی از روش های تشخیص این بیماری می باشد که از طریق دهانه رحم انجام می شود زیرا انواع هایلیکس ویروس پاپیلوما می تواند عامل زگیل تناسلی باشد . همچنین این ویروس می تواند عامل بیماری سرطان دهانه رحم باشد . در صورتی که جواب آزمایش مثبت باشد نیاز به پیگیری های خاص دارد که توسط پزشک معالج انجام می شود. در مورد مردان و شریک جنسی زن نیز در صورت ابتلا به این بیماری به متخصص اورولوژی یا متخصص پوست مراجعه کند .

راههای انتقال زگیل تناسلی

یکی از سرطان های شایع که هم دختران و هم زنان را درگیر می کند سرطان دهانه رحم می باشد که ناشی از آلودگی به ویروس هیومن پاپیلوما می باشد . این ویروس به راحتی از طریق رابطه جنسی وارد می شود و از طریق استخر ، سونا ، جکوزی ، استفاده از سالن های بدنسازی و ماساژ نیز یکی از فضاهایی است که می تواند این ویروس را انتقال دهد . متاسفانه این ویروس بسیار مسری است و باید خیلی مراقب باشید تا به این ویروس آلوده نشوید. گروه دیگری از اچ پی وی های تناسلی ریسک بالاتری برای سرطان زایی دارند . این ویروس ها از طریق تماس پوستی منتقل می شود .همچنین تماس مقعدی ، دهانی می تواند خطر انتقال این ویروس را داشته باشد .

زگیل تناسلی
زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

اصولا درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد . در صورتی که توسط پزشک انجام شود از طریق لیزر CO2 و کرایوتراپی یا فریز یا جراحی انجام می شود . انتخاب روش درمان به ترجیح بیمار ، ترجیح جراح ، نوع زگیل تناسلی ، اندازه زگیل و محل آن بستگی دارد .

واکسن گارداسیل 

خوشبختانه واکسن گارداسیل باعث پیشگیری به این ویروس می شود . این واکسن دارای چهار سیروتیک می باشد: سیروتیک به ویروس 6 ، 11 ، 16 و 18 می باشد که حدود 85 تا 90 درصد ویروس hpv را تشکیل می دهد . با تزریق این واکسن از ابتلا به زگیل تناسلی ، سرطان دهانه رحم پیشگیری کنیم . سوال اینجاست که آیا این واکسن باید در مردان تزریق شود یا در زنان ؟ تزریق این واکسن در مردان هم ضروری است و از ابتلا به آلودگی به ویروس هاس پر خطر ، زگیل تناسلی جلوگیری می کند .

نحوه تزریق واکسن hpv

تزریق واکسن گارداسیل به راحتی انجام می شود . این واکسن در دلتوئید بازو زده می شود . این واکسن در سه دوز باید انجام شود:

  1. نوبت اول در روز اول تزریق
  2. نوبت دوم 2 ماه بعد از تزریق اول
  3. نوبت سوم 6 ماه بعد از تزریق دوم

عوارض جانبی واکس گارداسیل

تا حدود 95 درصد از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند . تزریق واکسن معمولا عارضه جدی ندارد . عوارض معمولا کوتاه مدت و موقت می باشد .

محدودیت واکسن hpv

این واکسن محدودیت خاصی ندارد و فقط در زنان باردار و افرادی که سابقه نقص ایمنی دارند مانند ایدز نباید این واکسن را بزند . همچنین افرادی که دارای بیماری است که مجبور به مصرف کورتون در طولانی مدت باشد ( باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شود ) نیز نباید این واکسن را تزریق کند . افرادی که تا به حال این واکسن را نزده اند توصیه اکید می شود تا این واکسن را با مشورت پزشک متخصص خود بزنند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان افتادگی رحم

درمان سرطان رحم

تنگ کردن واژن 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *