شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

۳ دقیقه
روش-های-کمک-باروری

روش های کمک باروری

آنچه می خوانید...

روش های کمک درمانی یا ART برای زوج هایی است که به ناباروری دچار شده اند و نمی توانند بارداری به روش طبیعی انجام دهند. استفاده از روش های کمک درمانی نیاز به شناخت دلایل ناباروری ندارد. نشانه های نازایی در زنان و مردان با کمک  پزشک متخصص فلوشیپ نازایی قابل تشخیص و بررسی می باشد.

روش های کمک باروری

۱.لقاح داخل رحمی با روش IUI

از روش های کمک درمانی برای درمان ناباروری لقاح داخل رحمی می باشد.در این روش بارداری به صورت طبیعی شبیه سازی می شود. به این صورت که اسپرم از مرد گرفته می شود و در محیط آزمایشگاهی طی عملیاتی استریل شده سلول های سالم از سلول های مرده و ناسالم تفکیک می شود. اسپرم از طریق ابزاری که سر سوزنی شکل دارد (کاتتر) در داخل رحم قرار می گیرد. در این روش به دلیل  عبور اسپرم از لوله های رحمی به وسیله کاتتر سرعت رسیدن اسپرم به تخمک افزایش می یابد. اسپرم های آزاد شده وقتی به تخمک می رسند فعال شده و بارداری به صورت طبیعی صورت می گیرد. این روش برای مردانی است که مشکل جنسی دارند و زنانی که مشکل در لوله رحمی آنها وجود دارد. به این صورت که ترشحات موجود در لوله رحمی آنان باعث شکستگی اسپرم می شود. از مزایای این روش پایین بودن هزینه درمان می باشد. همچنین روشی ساده شبیه به بارداری طبیعی می باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که این روش برای زوج های جوان که مشکلات جنسی کمی دارند بسیار موثر می باشد.

  1. لقاح خارج رحمی با IVF

افرادی که اسپرم ها توانایی حرکت به سمت تخمک را نداشته باشد از روش لقاح خارج رحمی IVF  استفاده می شود. در این روش اسپرم هایی از مرد گرفته شده و در فضای استریل شده قرار می گیرد . اسپرم های متحرک و زنده از اسپرم های ناسالم تفکیک می شود. سپس تخمک هایی از زن گرفته می شود. ابتدا به زن داروهایی جهت تحریک تخمک ها داده می شود. تخمک ها آزاد شده و از طریق وسیله مخصوص که سوزنی مانند است از رحم خارج می شود. این تخمک ها در معرض اسپرم در محیطی شبیه رحم (انکوباتور) در آزمایشگاه قرار گرفته و لقاح صورت می گیرد. پس از تشکیل جنین ۲ تا ۵ روز در خارج از رحم نگهداری می شود. مدت زمان نگهداری جنین به عواملی مانند سن بیمار بستگی دارد. بعد از گذشت مدت زمان لازم جنین به وسیله ابزاز مخصوص داخل رحم زن می شود. بدین ترتیب جنین به رشد خود در رحم مادر ادامه می دهد.

  1. میکرواینجکشن ICSI

اسپرم هایی که نمی توانند به تعداد کافی تولید شده و نزدیک تخمک شوند از روش لقاح میکرواینجکشن استفاده می شود. این روش مشابه لقاح IVF می باشد و اسپرم های جدا شده از مرد با ابزار سوزن مانندی به رحم زن منتقل شده و در معرض تخمک ها قرار می گیرد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *