شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

۳ دقیقه

عادت ماهیانه یا پریود

آنچه می خوانید...

عادت ماهیانه  یا پریود

از مسائلی که جزئی از ارکان زندگی یک زن است ، عادت ماهیانه  یا پریود می باشد که از اولین نشانه های بلوغ در دختران است.  دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان با ارائه مطالب فوق قصد در آشنایی هر چه بیشتر زنان با این مساله را دارد.

آغاز پریود در دختران

معمولا اولین نشانه های بلوغ در دختران در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی خود را نشان می دهد که تغییرات بسیار زیادی از نظر فیزیکی و روانی در آن ها ایجاد می نماید . با اولین نشانه های بلوغ ، هورمون ها سبب رشد سینه ها شده و بعد از حدود ۲ تا ۵/۲ سال ، اولین خونریزی پریود در زمانی که تمام اجزای دستگاه تناسلی بالغ شده و توانایی همکاری با یکدیگر را دارند ،  مشاهده می شود. ممکن است ۶ ماه قبل از ایجاد اولین پریود ، ترشحات دستگاه تناسلی افزایش یابد که امری طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد مگر اینکه این ترشحات بوی نامطبوعی داشته و یا باعث ایحاد خارش شود.

پریود یا قاعدگی چیست؟

از نام های دیگر پریود در خانم ها می توان عادت ماهیانه ، قاعدگی و منس را برشمرد. خون قاعدگی که از رحم خارج می شود ، ترکیبی از خون و بافت های ریزش کرده رحم می باشد که در بیشتر خانم ها ۳ تا ۵ روز به طول می انجامد.

عادت ماهیانه  یا پریود معمولا در سیکل تخمک گذاری در بدن خانم ها ایجاد می شود. بعد از تولید یک تخمک در تخمدان ، این تخمک جدا شده و وارد لوله فالوپ که رابط بین تخمدان و رحم است ، می شود. در این مرحله با افزایش سطح هورمون پروژسترون ، رحم آماده بارداری می شود. اگر این تخمک آزاد شده در پروسه لقاح بارور شود ، حاملگی رخ می دهد ولی در غیر این صورت ، تخمک بعد از مدتی از بین می رود. در صورت عدم ایجاد بارداری با کاهش سطح استروژن و پروژسترون، لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می کند.

اختلالات عادت ماهیانه

باید به این نکته توجه داشت که سیستم بدن تمام انسان ها با هم متفاوت بوده و ممکن است در هر شرایطی واکنش های متفاوتی از خود داشته باشد. در مورد عادت ماهیانه هم باید گفت که در بدن هر خانمی ممکن است که اثرات متفاوتی داشته باشد . اما در صورت مشاهده مواردی مانند عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی ، متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه ، خونریزی بیش از ۷ روز و حجم زیاده از حد خونریزی ، وجود خونریزی میان ۲ پریود  و درد شدید هنگام قاعدگی حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

در ادامه بخوانید ….

لاپاراسکوپی ، فیبروم رحم ، تخمدان پلی کیستیک ، درمان نازایی

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *