شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

0 / 5. 0

۳ دقیقه
عوارض اندومتریوز

عوارض اندومتریوز

آنچه می خوانید...

عوارض اندومتریوز

آیا اندمتریوز سرطان است ؟ اندومتریوز بدخیم چه عوارضی دارد ؟ امکان بارداری همراه با اندومتریوز وجود دارد ؟  اندومتریوز یک بیماری خطرناک است که در مقالات پیشین هم در رابطه با آن بحث شده است .  به دلیل اهمیت بیماری آندومتریوز ما در ادامه این مقاله  به بررسی  عوارض اندومتریوز می پردازیم .  اگر  شما هم اطلاع کافی در رابطه با  راه های درمان و عوارض این بیماری ندارید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

عوارض اندومتریوز
عوارض اندومتریوز

عوارض خطر اندومتریوز

کوتاه بودن  فواصل بین قاعدگی  ها ، قاعدگی های شدید، افزایش  طول مدت خونریزی  که احتمالا  با اختلالات قاعدگی  مرتبط است .

خطر ابتلا  به اندومتریوز  در افراد  قد بلند  بیشتر  و در افراد  سنگین وزن کمتر است . آندومتریوز ممکن است  با علائم  شدید گوارشی (تهوع ، استفراغ ،سیری  زود هنگام ، نفخ ، تغییر  عادات مدفوع ) همراه باشد .

نوعی تغییر  حرکتی  مشخص (اسپاسم  آمپول واتر – دوازدهه  که معادل  تشنج  در اعصاب روده  در همراهی  با رشد بیش از حد  باکتری است ) در مبتلایان به اندومتریوز  وجود دارد .

ابتلا  به اندومتریوز  در سنین باروری  سبب استئوپنی  نمی شود . فاصله زمانی  بین شروع  علائم  و تشخیص  جراحی اندومتریوز  بین 8-12 سال است  بنابر این  اندومتریوز باید به عنوان  یک بیماری  مزمن در نظر گرفته شده  و کیفیت زندگی  با استفاده  از پرسشنامه  های معتبر  ارزیابی شود .

درد،  شروع دیس منوره  چندین سال  پس از منارک ،  قویا  مطرح کننده  اندومتریوز است .

اغلب درد  قبل از شروع  قاعدگی آغاز  شده و در تمام  طول قاعدگی  ادامه می یابد .  درد  اغلب دو طرفه است .  علائم موضعی  احتمالا ناشی  از درگیری  رکتوم ،  حالب و مثانه  است و گاهی  کمر درد  نیز بروز می کند .

شدت درد لگن  با شدت اندومتریوز  ارتباطی ندارد .  اما تمام  ضایعات  اندومتریوز  و حتی جزئی  و خفیف  با درد  لگنی همراهند .

شیوع دیس منوره  در زنان مبتلا  به اندومتریومای  تخمدانی در مقایسه  با سایر  مناطق  کمتر است .

اندومتروما  به  عنوان  مارکری  در شدت  ضایعات عمقی انفیلتراتیو  در نظر گرفته می شود . درد شدید لگنی  و علائم  گوارشی و دفع دردناک  به طور ثابت  در اندومتریوزی  که به طور  عمیق  در زیر  صفاق  انفیلتره  شده است ،  روی می دهد .  بین تراکم  عصب گیری  ضایعات  اندومتریوزی  و علائم  درد ارتباط  نزدیکی وجود دارد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

مکانیسم  های احتمالی درد  در اندومتریوز  عبارتند از :

ایجاد چسبندگی

ضخیم شدگی  فیبروتیک

التهاب موضعی  صفاق

ارتشاح عمقی  همراه با  تخریب  بافتی

تجمع خون قاعدگی  در نقاط  اندومتریوتیک  که با حرکت  بافت ها سبب  کشش دردناک آن ها می شود .

نازایی با آندومتریوز

کاهش میزان  باروری  ماهانه  در زنان مبتلا به اندومتریوز  خفیف  یا جزئی  نسبت  به زنان  با نازایی  بدون توجیه

اثر منفی  کیست اندومتریوتیک  تخمدان  بر تخمک  گذاری خود به خودی

کاهش میزان  لانه گزینی  جنین بعد از  IVF  در زنان  مبتلا به  اندومتریوز

کاهش میزان  باروری ماهانه  و میزان  بارداری  تجمعی  بعد از تلقیح  اسپرم اهدایی  به زنان  مبتلا  به اندومتریوز  خفیف  یا جزئی

لازم به ذکر است که مدرکی  مبتنی  بر ارتباط  اندومتریوز  با سقط راجعه  موجود ندارد و با درمان آندومتریوز ، میزان  سقط  خود به خودکاهش پیدا نمی کند .

نتیجه گیری

یکی از روش های موثر در تشخیص و درمان اندومتریوز ، لاپاراسکوپی می باشد . در این روش به محض تشخیص می توان اندومتریوز را برش داد و خارج کرد. در صورتی که اندومتریوز بزرگ شده باشد و حتی تا مقعد پیشرفت کرده باشد درمان با لاپاراسکوپی مشکل می شود.

برخی  از خدمات دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *