شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / عوارض لاپاراسکوپی رحم
۵ دقیقه

عوارض لاپاراسکوپی رحم

آنچه می خوانید...
عوارض لاپاراسکوپی

عوارض لاپاراسکوپی رحم از جمله دغدغه افرادی است که می خواهند تحت این روش قرار گیرند، است. از این رو در این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. امروزه روش لاپاراسکوپی از جمله روش های رایج در دنیای پزشکی است که علاوه تشخیص، به عنوان روش درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این روش دارای مزایای زیادی نسبت به روش جراحی باز است که از این جمله می توان به کم تهاجمی بودن آن اشاره کرد. چرا که برش ایجاد شده در این روش بسیار کوچک تر است، علاوه بر آن دوره ریکاوری بیمار نیز کوتاه تر خواهد بود، اما با وجود مزایای زیادی که برای این روش ذکر شده است در برخی موارد نادر ممکن است عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد.

برخی از عوارض لاپاراسکوپی رحم وابسته به میزان مهارت متخصص مربوطه است، در این زمینه می توانیم دکتر اعظم مهدوی را معرفی نماییم. ایشان که متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ لاپاراسکوپی می باشند، میزان رضایت از جراحی های انجام شده توسط ایشان، تاییدی است بر مهارت و تجربه کافی ایشان در این زمینه.

لازم است یادآور شویم از این روش در تشخیص و درمان مشکلات و بیماری های ناحیه لگن نیز استفاده می گردد، به طوری که می توان در هیسترکتومی، بر طرف کردن چسبندگی لوله ها و رحم، تشخیص و درمان میوم های رحم، درمان بارداری خارج رحمی، درمان افتادگی رحم، آندومتریوز، تشخیص ناباروری های نامشخص و غیره بهره برد، در ادامه این مقاله جهت آشنایی بیشتر با عوارض لاپاراسکوپی رحم به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت و علاوه بر آن به عوامل موثر بر کاهش عوارض لاپاراسکوپی رحم نیز اشاره خواهیم کرد، تا بتوانید آگاهی بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

عوارض لاپاراسکوپی رحم

لازم به ذکر است با وجود مزایای  ذکر شده در بالا در موارد نادر ممکن است شاهد عوارض لاپاراسکوپی رحم باشیم که در ادامه به آن می پردازیم، لازم به ذکر است با توجه به این که در این روش از بیهوشی عمومی استفاده می شود، بعد از به هوش آمدن بیمار درد و تحریکات پوستی در محل برش های کوچک رایج است، در این مورد با نظر پزشک از داروهایی جهت بهبود این علایم استفاده می گردد، از دیگر عوارض لاپاراسکوپی رحم می توان به عفونت مثانه اشاره کرد.

علاوه بر موارد فوق یکی دیگر از عوارض لاپاراسکوپی رحم که احتمال آن کم است لخته شدن خون و آمبولی است، از دیگر عوارض لاپاراسکوپی رحم می توان به آسیب دیدن سایر ارگان های داخلی شکم اشاره کرد که این مورد نیز نادر است، آسیب عصبی و واکنش های آلرژیک نیز در آمار بسیار پایین گزارش شده است، علاوه بر آن مشکلات ادراری و چسبندگی نیز ممکن است رخ دهد، در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از لاپاراسکوپی ممکن است عفونت در محل برش دیده شود، عوارض ناشی از گاز مورد استفاده برای پر کردن شکم بیمار نیز در برخی از افراد مشاهده می شود که شامل درد شانه و گردن است، این عارضه به دلیل فشار به دیافراگم ایجاد می گردد، علاوه بر آن مشکلات ناشی از بیهوشی نیز ممکن مشاهده گردد.

پزشک کم تجربه از عوارض لاپاراسکوپی رحم

عوامل مختلفی می توانند در ایجاد عوارض لاپاراسکوپی رحم دخیل باشند، یکی از مهمترین عوامل تحقیق و بررسی جامع و کامل در زمینه انتخاب مرکز و پزشک ماهر در این زمینه است، علاوه بر آن برخی بیماری های زمینه ای نیز سبب تشدید عوارض لاپاراسکوپی رحم می گردد، از جمله این موارد می توان به افرادی که جراحی قبلی در ناحیه شکم داشته اند اشاره کرد، علاوه بر آن چاقی و یا لاغری بیش از اندازه نیز می تواند در بروز عوارض لاپاراسکوپی رحم دخیل باشد، افرادی که دارای عفونت لگن و بیماری های مزمن روده هستند نیز ممکن است با عوارض لاپاراسکوپی رحم بیشتر مواجه شوند، همچنین در افراد مبتلا به آندومتریوز شدید نیز احتمال مواجه شدن با عوارض لاپاراسکوپی رحم بیشتر خواهد بود، گروهی از بیماران که به داروهای بیهوشی آلرژی دارند نیز جز گروه های حساس تر در این زمینه هستند.

توصیه می شود در صورت داشتن علایمی مانند تب و لرز، استفراغ، تورم پاها، درد شکمی، تورم و التهاب محل های برش، سوزش ادرار و یبوست حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

کاهش عوارض لاپاراسکوپی رحم

مراقبت های قبل و بعد از عمل و مهارت و تبحر جراح لاپاراسکوپی می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض لاپاراسکوپی رحم داشته باشد. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، در صورت عدم مهارت کافی ممکن است به ارگان های داخلی بدن آسیب وارد شود. نقش جراح در اینجا نقش تجربه و تخصص جراح مشخص می گردد، همچنین در صورت وجود مهارت و تبحر کافی زمان عمل نیز کاهش یافته و در پی آن عوارض لاپاراسکوپی رحم نیز کاهش می یابد، در این رابطه می توانید با دکتر اعظم مهدوی که دارای مهارت و تخصص کافی در این زمینه هستند در ارتباط باشید.

در بخش های قبل اشاره شد که یکی از عوارض لاپاراسکوپی رحم می تواند ایجاد آمبولی و لخته باشد، در این رابطه استفاده از جوراب های ضد آمبولی می تواند مفید باشد، یکی دیگر از نکاتی که در کاهش عوارض لاپاراسکوپی رحم  نقش دارد عدم استفاده از داروهای شیمیایی و یا گیاهی قبل از عمل بدون هماهنگ کردن با پزشک خود می باشد، بررسی دقیق بیمار از نظر سلامت قلب، عروق و ریه بسیار مهم می باشد، چرا که در حین لاپاراسکوپی به ارگان های داخلی فشار وارد می شود و می بایست از سلامت آن اطمینان کامل داشت.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی روش پر کاربرد لاپاراسکوپی در رابطه با مشکلات رحم پرداختیم. در این مقاله دریافتیم که این جراحی می تواند روشی کارآمد و کم تهاجمی باشد. علاوه بر آن متوجه شدیم با وجود مزایای گسترده این روش، ممکن است شاهد بروز عوارضی در برخی از افراد باشیم، با وجود این که درصد پایینی از افراد دچار این موارد می گردند، ولی توجه به آن ضروری می باشد، از جمله این موارد به تحریکات پوستی، عفونت مثانه، آسیب به ارگان های داخلی، آمبولی، واکنش های آلرژیک و غیره اشاره شد.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *