شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » فریز کردن تخمک ها

0 / 5. 0

۵ دقیقه
فریز-کردن-تخمک

فریز کردن تخمک ها

آنچه می خوانید...

فریز کردن تخمک ها

فریز کردن تخمک ها ، روشی است که برای حفظ توانایی باردار شدن زنان در آینده مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل دکتر اعظم اسلدات مهدوی در این مقاله در خصوص روش فریز کردن تخمدان، علت، هزینه و بسیاری از موارد مهم دیگر مواردی را به خانم های عزیز متذکر می شوند.

نحوه فریز کردن تخمک ها

تخمک های برداشته شده از تخمدان ها منجمد نی شوند و بریا باروری های آینده ذخیره می شود. یک تخمک را می توانمجددا ذوب کرد و همراه با اسپرم در آزمایشگاه، به روش لقاح آزمایشگاهی در داخل رحم کاشت.

فریز-کردن-تخمک

متخصص زنان خوب در شمال تهران بر اساس نیاز و سابقه باروری خانم و همچنین نحوه عملکرد فریزی کردن تخمک، خطرات احتمالی این روش و این که آیا این روش می تواند به بیمار در آینده کمک نماید و یا مناسب است جلسه ای را خواهد گذاشت.

زیرا فریز کردن تخمک در خانم هایی که در حال حاظر امکان بارداری ندارند و می خواهند برای آینده این باروری را حفظ نمایند، نیز موثر است.

برخلاف فریز کردن تخمک گذاری در لقاحبه منظور حفظ جنین، فریز کردن تخمک نیازی به اسپرم ندارد. زیرا تخمک ها قبل از یخ زدن بارور نمی شوند. دقیقا همانند انجماد جنین، باید از دارو های باروری استفاده شود تا تخمک گذاری انجام شود تا بتوان چندین تخمک را تولید کرده و برداشت.

علت انجام فریز کردن تخمک

هر فردی ممکن اس ت دلایل و بیماری های خاصی داشته باشد که احتمال می دهد بر روی باروری فرد در آینده تاثیر می گذارد. بیماری هایی مانند کم خونی سلول داسی، بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و یا تغییر جنسیت از جمله این موارد است.

همچنین ممکن است نیاز به درمان بیماری هایی مانند سرطان داشته باشد که بر روی توانایی باروری و بارداری تاثیر می گذارد. زیرا در دوره درمان این بیماری ها از درمان هایی مانند پرتو درمانی و شیمی درمانی استفاده می شود که می تواند به باروری آسیب وارد کند.

فریز کردن تخمک ها از جمله روش های درمان ناباروری در این افراد است.

در این میان برخی از خانم ها مایلند که در سنین پایین اقدام به فریز کردن تخمک های خود کنند. این روش در بارداری سریع تر در سنین بالا کمک می کند.

عوارض فریز کردن تخمک ها

هر روشی دارای مزایا و معایب و یا عوارضی است. دکتر اعظم اسادات مهدوی در خصوص عوارض این روش مواردی را بیان می کنند.

فریز-کردن-تخمکانجماد تخمک ها خطرات مختلفی دارند . از جمله این عوارض :

شرایط استفاده از دارو های باروری

درموارد نادر ممکن است استفاده از دارو های باروری تزریقی مانند تحریک کننده ها، هورمون ها و فولیکول های مصنوعی، باعث شود تا تخمدان ها متورم و دردناک شوند.

علائم این عارضه، درد های شکمی، نفخ، حالت تهوع، اسهال و استفراغ می باشد.

برداشتن تخمک برای فریز

به ندرت از سوزن آسپیراسیون برای برداشتن تخمک ها استفاده می شود که این خود سبب خونریزی، عفونت، آسیب به روده، مثانه و یا رگهای خونی می شود.

خطرات عاطفی فریز کردن تخمک

فریز کردن تخمک ها ممکن است باعث افزایش امید به باروری در آینده شود ولی این روش تضمینی نیست.

اگر از تخمک های فریز شده برای تولید مثل استفاده می شود، خطر سقط جنین در درجه اول به سن مادر بستگی دارد. زنان دارای سنین بالا میزان سقط جنین بیشتری دارند. که عملا به دلیل داشتن تخمک های بزرگ تر است.

اقدامات قبل از فریز کردن تخمک ها

اگر می خواهید تا اقدام به فریز کردن تخمک های خود نمایید، باید بعد از مشورت با متخصص زنان و زایمان در شمال تهران، به دنبال یک مرکز باروری باشید.

هزینه فریز کردن تخمک ها

اگر هزینه این روش ، مهم است. حتما قبل از اقدام به آن در مورد هزینه های مربوط به هر مرحله از فریز کردن و هزینه سالانه حفظ آن تحقیق نمایید.

نحوه خارج کردن تخمک

برای خارج کردن تخمک باید فرد بیهوش و یا بی حس موضعی شود.

به طور معمول می توان این روش را در مطب متخصص و یا کلینیک انجام داد.

برای خارج کردن تخمک ها از یک معمول آسپیراسیون سونوگرافی که با یک پروب سونوگرافی به داخل واژن وارد می کنند.

سپس یک سوزن از طریق  واژن ، تخمک ها استخراج می شود. هر چه تعداد این تخمک ها بیشتر باشد، درصد میزان باروری افزایش پیدا می کند.

بعد از برداشت تخمک ، بیمارممکن است دچار درد و گرفتگی شدید شود. همچنین احساس فشار نیز در این ناحیه وجود دارد که طبیعی است و از بین می رود.

فریز کردن تخمک ها چگونه انجام می شود؟

اندکی پس از برداشت تخمک های زنده ، آنها را در دمای زیر صفر سرد می شوند تا تخمک ها را برای استفاده بعدی حفظ کنند.

فرایندی که معمولاً برای انجماد تخمک ها مورد استفاده قرار می گیرد ، لعاب گذاری است. غلظت بالای موادی که به جلوگیری از شکل گیری بلورهای یخ در طی فرآیند انجماد کمک می کنند که در خنک کننده های سریع استفاده می شوند.

بعد از عمل

به طور معمول ، می توانید فعالیتهای عادی را طی یک هفته پس از برداشتن تخمک ها از سر بگیرید. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از رابطه جنسی محافظت نشده خودداری کنید.

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

در صورت داشتن علائم زیر با متخصص زنان خود تماس بگیرید:

  • تب بالاتر از 38.6 درجه سانتیگراد
  • درد شدید شکم
  • افزایش وزن بیش از 0.9 کیلوگرم در 24 ساعت
  • خونریزی شدید واژن ( پر کردن بیش از دو پد در ساعت)
  • مشکل در ادرار کردن

سخن آخر

دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان و زایمان در شمال تهران این نکته را بیان می کنند که بسته به سن شما در زمان انجماد تخم مرغ ، احتمال باردار شدن بعد از کاشت تقریباً 30 تا 60 درصد است. هرچه سن شما در هنگام انجماد فریز کردن تخمک ها بیشتر باشد ، احتمال ابتلا به تولد زنده در آینده کمتر می شود.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/egg-freezing/about/pac-20384556

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *