شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

فيبروم رحم

فیبروم رحم

آنچه می خوانید...

فیبروم رحم

فیبروم رحم شایع ترین تومور در لگن زنان است که به آن تومورخوش خيم عضله ي صاف رحم هم گفته می  شود. فيبروم رحم در حدود نیمی از زنان در بازه سنی 25 ت 40 سال دیده می شود. فیروم ها بسته به محل ایجاد آن ها در رحم به 3 دسته اينترامورال ( داخل عضله رحم)، ساب سروزال ( به صورت توده ي برجسته اي خارج رحم) و زير مخاطي ( داخل حفره رحم) تقسیم می شوند.

علائم فیبروم رحم

ممکن است که فیبروم رحم در بدن برخی از زنان هیچ علامت خاصی نداشته و به صورت اتفاقی در هنگام سونوگرافی تشخیص داده شود. ولی از علائم این بیماری می توان به دردهاي لگني ، افزايش خونريزي هاي قاعدگي ، درد شديد زمان قاعدگي و تکرر ادرار ( به علت فشار روي مثانه) و نازايي اشاره نمود. البته فيبروم رحم همیشه علت نازایی نبوده و تنها در 10% مواقع ، فيبروم های بزرگ زير مخاطي ممکن است که نازایی ایجاد نماید. اگر فيبروم ها خیلی زیاد باشند یا اندازه آن ها خیلی بزرگ باشد بطوری که بتواند بیشتر فضای رحم را اشغال کند باعث سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

فيبروم رحم

درمان فیبروم هاي رحم

اکثر فيبروم های رحم در اندازه های کوچک بدون علامت هستند. در صورت کشف اتفاقی آن ها درمان خاصی لازم نیست و کافی است که بیمار هر 3 یا 6 ماه یک بار جهت کنترل سایز فيبروم ها به پزشک مراجعه نماید. در فيبروم های بزرگ که دارای علائم هستند ، درمان قطعی فيبروم جراحی برداشت فیبروم است که به آن ميو مکتومي گفته می شود.

آيا خانمي که فیبروم رحمي دارد ، مي تواند حامله شود؟

جواب این سوال مثبت است. با توجه به تعداد ، اندازه و محل فيبروم های رحم امکان بارداری وجود دارد. اگر تعداد فيبروم رحم بسیار زیاد باشد که اندازه رحم از حالت نرمال خود خارج شده باشد و یا اندازه فیبروم ها بالای 6 الی 7 سانتیمتر باشد که جز فیبروم های بزرگ است ، بهتر است که قبل از بارداری بیمار اقدام به جراحی و درمان فیبروم های رحمی نماید و سپس بعد از طی شدن مدت نقاهت با  فاصله زمانی مشخص اقدام به بارداری نماید.

صحبت های دکتر مهدوی در رابطه با قیبروم رحم

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *