شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » کم کاری تیروئید در بارداری و درمان آن

0 / 5. 0

۳ دقیقه
کم-کاری-تیروئید-در-بارداری

کم کاری تیروئید در بارداری و درمان آن

آنچه می خوانید...

کم کاری تیروئید در بارداری و درمان آن

کم کاری تیروئید در بارداری در مقایسه با پرکاری تیروئید شیوع کمتری دارد (3/1 در هر 1000 حاملگی ) . هیپوتیروئیدی غالبا با مشکلات قاعدگی و زایایی ارتباط دارد و سبب افزایش سقط می گردد .

علت کم کاری تیروئید

این اختلال معمولا به علت تخریب غده توسط اتو آنتی بادی ها ایجاد می شود که معمولا به علت تیروئیدیت هاشیموتو است .

علائم کم کاری تیروئید در بارداری

·       افزایش وزن

·       خستگی

·       عدم تحمل سرما

·       یبوست

·       پوست سرد و خشن

·       ضعف عضلانی

کم-کاری-تیروئید-در-بارداری
کم-کاری-تیروئید-در-بارداری

تشخیص کم کاری تیروئید در بارداری

یافته های آزمایشگاهی در بارداری شامل T3 , T4 پایین یا پایین نرمال و افزایش TSHاست .

عوارض کم کاری تیروئید در بارداری

فرد حامله با هیپوتیروئید درمان نشده در معرض خطرات ذیل می باشد :

·       پره اکلامپسی ( فشار خون بالا )

·       دکولمان جفت

·       مرده زایی جنین

·       نوزادی که با این اختلال مادر متولد می شود ممکن است که کاهش وزن هنگام تولد داشته باشد . به همین علت در صورتی که مادر قبل از لقاح یا در اوایل بارداری درمان شوند ، نوزادان آنها بدون هیچ شواهدی از عملکرد نامطلوب تیروئید ، سالم خواهند بود .

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

درمان کم کاری تیروئید در بارداری

مکمل های هورمون تیروئید برای درمان کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرند. . لووتیروکسین غالبا در طول حاملگی تجویز می شود . دوز معمول ابتدایی شامل 15/. -1/. میلی گرم در هر روز است که با 50-25 میکروگرم هر 6-4 هفته با توجه به سطح TSH مادری سازگاری دارد . هدف از درمان نگه داشتن سطح TSH مادر در پایین ترین سطح نرمال در یک زن حامله است . ر مقابل زنانی که قبل از حاملگی تحت درمان با مکمل های تیروئید هستند ، معمولا 25-50 درصد باید در طول بارداری افزایش دوز دارو وجود داشته باشد . جنین تا هفته 12 حاملگی وابسته به هورمون تیروئید مادر است و سپس خود شروع به تولید آن می کند . کاهش سطح T4 در طول سه ماهه دوم منجر به نقایص دائمی عصبی نوزادی خواهد شد . پایش دقیق وضعیت تیروئید نوزاد برای تشخیص هر گونه آبنورمالیتی دارای اهمیت است .

مراقبت های پرستاری

آموزش به فرد حامله ای که دارای نقص در عملکرد تیروئید است به بهبود درمان کمک می کند . با فرد و خانواده وی در مورد بیماری و اثری که بیماری بر روی فرد و خانواده و جنین می گذارد و همچنین در مورد اهمیت رعایت رژیم درمانی ، ادامه آن ، عوارض جانبی مرتبط با آن و اهمیت پذیرش این درمان باید صحبت گردد .

زنان غالبا نیازمند کمک پرستار در سازگاری با ناراحتی و ناامیدی مرتبط با این بیماری هستند . مثلا فردی که مبتلا به پرکاری تیروئید است و عصبی و با فعالیت بیش از حد می باشد که منجر به ضعف و خستگی بیش از حد می شود ، لازم است که از فعالیت های مختلفی مانند مطالعه یا کار با دست ( صنایع دستی ) استفاده نماید .

ناراحتی های مرتبط یا حساسیت به گرما ( پرکاری تیروئید ) یا عدم تحمل سرما ( کم کاری تیروئید ) را می توان با پوشش لباس مناسب و تنظیم دمای محیط و اجتناب از دمای زیاد اتاق کاهش داد.

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *