شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » کیست اندومتریوما

0 / 5. 0

۳ دقیقه

کیست اندومتریوما

آنچه می خوانید...

کیست اندومتریوما

در زن رحم عضوی مهم در بدن می باشد که حساس می باشد. رحم دارای لایه های مختلفی می باشد یکی از این لایه ها به نام اندومتر می باشد که در هر ماه از دیواره رحم ریزش کرده و سبب خونریزی در پریود می شود. در برخی موارد اندومتر از رحم خارج می شود و در خارج از رحم شروع به ریزش و ایجاد خونریزی قاعدگی می کند که در نهایت زمینه ابتلا به بیماری اندومتریوز یا کسیت شکلاتی تخمدان را بوجود می آورد. به طور طبیعی در دوران قاعدگی خون از رحم بوسیله واژن از بدن خارج می شود. در صورتی که خون از لایه های اندومتریوز خارج شود در شکم باقی می ماند و از طریق لوله های رحمی وارد رحم شده و فرد آن را به صورت لکه مشاهده می کند. امروزه برای درمان اندومتریوز از روش لاپاراسکوپی استفاده می شود.

تاثیر اندومتریوز بر اعضای بدن

اندومتریوز می تواند در  خارج از رحم رشد کرده و به سایر قسمت ها وارد شود و در صورت ورود باعث ایجاد آسیب در آن قسمت ها می شود. این نواحی به شرح ذیل می باشد:

  1. در صورتی که به درون تخمدان وارد شود به فرم کیست شکلاتی یا اندومتریوما در می آید که پیامد ان حذف برخی از تخمک ها و کم شدن میزان بانک فولیکولی می باشد.
  2. در صورتی که به اطراف رحم که شامل لوله های رحمی، روده های مثانه ، حالب و واژن وارد شود باعث ایجاد عوارض و آسیب هایی به این قست ها شود.
  3. در مواردی وارد روده شده و باعث کاهش ظرفیت روده و دردهای گوارشی می شود که در نتیجه مدفوع باریک می شود.
  4. ورود اندومتریوز به مثانه فرد را دچار مشکلات ادراری می کند. در صورتی که به حالب آسیب برساند باعث تنگی حالب شده و ادرار با گذشتن از کلیه و مجاری ادرار مجدد به کلیه بازمی گردد و. باعث التهاب و تورم کلیه می شود که به ان هیدرونفروز می گویند.
  5. در فضایی بین روده و واژن ممکن است وارد شده و باعث مشکلات جدی که به صورت درد در هنگام داشتن رابطه جنسی نمایان می شود.

علل ایجاد کیست اندومتریوما

طبق بررسی های فراوانی که در علل ایجاد کیست اندومتریوما انجام شده به طور قطعی دلیلی برای این بیماری شناخته نشده است. دلایلی که احتمال این بیماری وجود دارد به شرح ذیل می باشد:

  1. بازگشت خون پریود به شکم
  2. ضعف سیستم ایمنی بدن
  3. تغییر در شکل رحم
  4. خصوصیات ژنتیکی
  5. آلودگی هوا

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی جراح زنان و زایمان

 

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *