شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

کیست تخمدان

آنچه می خوانید...

کیست تخمدان یکی از مشکلات شایع در زنان است که می‌تواند به طور قابل توجهی بر سلامت و کیفیت زندگی آن‌ها تأثیر بگذارد. این حالت، به وجود یک ساختار پر مایع در داخل تخمدان ها مشهور است که ممکن است به صورت یک یا چندین کیست به ظاهر طبیعی و یا غیرطبیعی شکل بگیرد. کیست‌های تخمدان ممکن است در اندازه و شکل‌های متفاوتی باشند و می‌توانند به صورت تکی یا چندتایی در یک یا هر دو تخمدان وجود داشته باشند. در این مقاله، به بررسی جزئیات کیست تخمدان، علل و عوامل موثر در بروز این مشکل و نحوه تشخیص و درمان آن خواهیم پرداخت. ابتدا به شرح مختصری از عملکرد تخمدان‌ها و علت بروز کیست‌های تخمدان می‌پردازیم. سپس، علائم و عوارض کیست‌های تخمدان را شرح می‌دهیم تا بتوانیم با تشخیص درست و به موقع، مشکل را مدیریت کنیم.

در ادامه، روش‌های تشخیص کیست تخمدان را بررسی می‌کنیم که شامل استفاده از تصویربرداری تخته شکمی، سونوگرافی و آزمایشات خونی می‌شود. همچنین، روش‌های درمانی از جمله مشاهده و نظارت، داروهای هورمونی و در صورت لزوم، جراحی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

با توجه به اینکه کیست‌های تخمدان ممکن است تأثیرات و عوارض جدی روی سلامت زنان داشته باشند، شناخت دقیق و درمان به موقع این مشکل بسیار حائز اهمیت است. امیدواریم این مقاله به خوانندگان کمک کند تا درک عمیق‌تری از کیست تخمدان داشته باشند و با بهره‌گیری از اطلاعات ارائه شده، بتوانند تصمیم‌گیری مناسب و منطبق با وضعیت خود را درباره تشخیص و درمان کیست‌های تخمدان انجام دهند.

آناتومی تخمدان

همه خانم ها دارای دو تخمدان هستند که یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ رحم قرار گرفته اند. اندازه این تخمدان ها به اندازه بادام بوده و تخمک ها در هر دوره از عادت ماهیانه در درون تخمدان ها شکل می گیرند. کیست های تخمدانی ممکن است برای هر خانمی به وجود بیاید که شامل کیسه هایی است که پر از مایع بوده می توانند سبب روز مشکلاتی شوند. البته این نکته را باید ذکر کرد که ممکن است اکثر کیست های تخمدانی هیچ نوع نشانه و علائمی و دردی نداشته باشند.

بیماری های تخمدان

بیماری های تخمدان به شرح زیر است :

کیست تخمدان

نوع شایعی از اختلالات تخمدان، کیست تخمدان است. ماهیانه اگر یک کیست به وجود بیاید، امری طبیعی است. این یک کیست (یا فولیکول) عملکردی است. کیست تخمدان، تخمکی است که در حال رها شدن در دوره قاعدگی است. اگر اسپرم در زمان رهاسازی وجود داشته باشد، ممکن است حاملگی رخ دهد. معمولا این نوع کیست‌ها در عرض یک الی دو هفته از بین می‌روند، اما بعضی وقت ها امکان دارد تا مدت بیش تری باقی بمانند. انواع دیگر کیست‌های تخمدان اشکالی از اختلالات تخمدان هستند. کیست تخمدان پر از سبب درد تخمدان و ناباروری می شود. این نوع کیست ها که معمولا با نام کیست های شکلاتی از آن ها نام برده می شود، هنگام جراحی همانند شکلات ذوب شده هستند و متخصص زنان می‌تواند این کیست‌ها را در سونوگرافی مشاهده کند.

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک نوعی دیگر از بیماری های تخمدان است که سبب اختلالات هورمونی می شود. این بیماری ناشناخته بوده و در آن تخمدان‌ها با کیست‌های کوچک زیادی در لبه‌ها بزرگ می‌شوند. بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک معمولاً دچار دوره های قاعدگی نامنظم هستند و از رشد و یا ریزش بیش از حد مو رنج می برند. ، این نوع کیست تخمدان و ناباروری رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. زنان با وزن بالا بیش تر دچار این اختلال می شوند، هرچند در برخی از موارد نیز زنان با وزن کم نیز می توانند دچار این بیماری شوند.

نارسایی زودرس تخمدان

 نارسایی زودرس تخمدان از دیگر اختلالات و بیماری های تخمدان است که در سنین بالا و در خانم هایی که پریود آن ها به طور کامل قطع شده است، اتفاق می افتد. یائسگی زودرس معمولا در سنین زیر ۴۰ سال اتفاق می افتد که همین سبب نارسایی زودرس تخمدان می شود. از علل این بیماری می توان به عوامل ارثی و ژنتیکی اشاره کرد.

کیست درموئید

این نوع کیست ها، کیست‌هایی پر از مو، دندان و مایع چربی هستند. با بزرگ شدن کیست های درموئید، درد در ناحیه شکم شدیدتر می شود. همچنین این نوع کیست ها نیز می توانند سبب ناباروری شوند. این کیست ها را می توان با سونوگرافی تشخیص داد

انواع کیست های تخمدان

شایع ترین کیست های تخمدان فونکسیول functional هستند که ممکن است طی حالت نرمال چرخه قاعدگی ایجاد شوند. نوع نادر دیگری از کیست های تخمدانی وجود دارند که عبارتند از :

  • کیست های سیستادنوم مخاطی
  • کیست های تخمدان درموئید
  • کیست تخمدان هموراژیک
  • کیست فولیکولی تخمدان
  • کیست جسم زرد تخمدان
  • کیست اندومتریوئید

کیست های سیستادنوم مخاطی

کیست های سیست آدنوما که از بافت تخمدانی ایجاد می شوند، می توانند از مواد موکوسی و یا مایع آبکی تشکیل شده باشند.

کیست های تخمدان درموئید

کیست های درموئید زمانی ایجاد می شوند که بافت زیر پوست جمع می شود. این کیست ها ممکن است حاوی مو، دندان یا اعصاب باشند. آنها معمولاً در بدو تولد ظاهر می شوند. کیست‌های درموئید اغلب روی سر و گردن شما ایجاد می‌شوند، اما ممکن است در تخمدان‌ها، ستون فقرات یا هر جای دیگری از بدن شما نیز باشند. اگرچه کیست های درموئید معمولاً بی ضرر هستند، ارائه دهندگان اغلب این کیست ها را با جراحی حذف می کنند.

کیست تخمدان هموراژیک

کیست های تخمدان خونریزی دهنده (HOCs) معمولاً از خونریزی به جسم زرد یا سایر کیست های عملکردی ایجاد می شوند. ویژگی های رادیوگرافی بسته به سن خونریزی متغیر است. آنها معمولا در عرض هشت هفته برطرف می شوند.

کیست فولیکولی تخمدان

کیست های فولیکولی به عنوان کیست های تخمدان خوش خیم یا کیست های عملکردی نیز شناخته می شوند. اساساً آنها پاکت های بافتی پر از مایع هستند که می توانند روی یا در تخمدان شما ایجاد شوند. آنها معمولاً در زنان در سنین باروری در نتیجه تخمک گذاری رخ می دهند. به ندرت پیش می آید که دختران نابالغ دچار کیست فولیکولی شوند. زنان یائسه به هیچ وجه به آن مبتلا نمی شوند. هر کیستی که بعد از یائسگی در یک زن ایجاد می شود نیاز به ارزیابی دارد.

کیست جسم زرد تخمدان

کیسه های فولیکولی معمولاً پس از آزادسازی تخمک حل می شوند. اما اگر کیسه حل نشود و باز شدن فولیکول ها بسته شود، مایع اضافی در داخل کیسه ایجاد می شود و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست جسم زرد می شود.

کیست اندومتریوئید

بخشی از شرایطی است که به نام آندومتریوز شناخته می شود، این نوع کیست زمانی ایجاد می شود که بافت آندومتر (غشای مخاطی که لایه داخلی دیواره رحم را تشکیل می دهد) در تخمدان ها رشد می کند. این بیماری زنان را در طول سال های باروری تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است باعث درد مزمن لگن مرتبط با قاعدگی شود.

چه روش های تشخیصی برای کیست های تخمدان وجود دارد؟

در ابتدا برای اینکه بدانید آیا به کیست تخمدان مبتلا هستید یا خیر، برای شما آزمونی در نظر گرفته ایم، لطفا با دقت به پرسش ها پاسخ دهید :

[ays_quiz id=’3′]-

روش های متعددی برای تشخیص کیست های تخمدانی وجود دارد که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

روش بالینی

یکی از بهترین و موثرترین راه های تشخیص کیست های تخمدانی، روش بالینی است. تشکیل کیست تخمدان می تواند سبب افزایش سطح هورمون های انسولین، تستوسترون، LH و پرولاکتین شود. پزشک متخصص نیز می تواند در معاینه لگنی کیست را تشخیص دهد.

باید به این نکته توجه داشت که اگر کیست تخمدان حاوی ترکیبی از کیست مایع و جامد باشد، نیاز به بررسی های بیش تری دارد. به همین دلیل باید تست و آزمایش های بیش تری برای آن انجام شود.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *